Rally Dakar 2019 10η ημέρα: KTM hat-trick στο βάθρο (Video)

18 συνεχόμενες νίκες για τους Αυστριακούς

18.01.2019

Το βάθρο «βάφτηκε πορτοκαλί» αφού και οι 3 πρώτοι ήταν αναβάτες της εργοστασιακής ομάδας της KTM

Το πρόβλημα στον καρπό δεν τον εμπόδισε τελικά να κερδίσει. Ο Toby Price κέρδισε τη δεύτερη νίκη σε Dakar μετά από αυτή του 2016. O Pablo Quintanilla τελείωσε τον αγώνα 4ος εξαιτίας μιας πτώσης. Ο Matthias Walkner, πήρε τη 2η θέση και ο Sam Sunderland «έκλεισε» το βάθρο. Στην πέμπτη θέση ο Andrew Short με την Husqvarna, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο του KTM Group.

263422 toby.price finish Red Bull KTM Factory Racing Dakar2019 499

Δεκαοκτώ φορές KTM

Μετά από δέκα ημέρες στην έρημο του Περού, ένα από τα πλέον απρόβλεπτα σε εξέλιξη Dakar τελείωσε. Η πρωτιά άλλαξε πολλές φορές χέρια και πολλοί αναβάτες ήταν που έβαλαν σοβαρή υποψηφιότητα για τον τίτλο. Η KTM, κέρδισε για 18η συνεχόμενη φορά, χάρη στον Αυστραλό αναβάτη της που παίρνει ένα ακόμη τρόπαιο.
Η 10η ειδική του Dakar 2019 ήταν πολύ διαφορετική από την κλασική «παρέλαση» που συνήθως γίνεται την τελευταία ημέρα του αγώνα. Ήταν μια ειδική που μετά από πολλά χρόνια ήταν ικανή να ανατρέψει την κατάταξη. Υπήρχαν 112 χιλιόμετρα σε αμμοθίνες πριν το τέλος του αγώνα και η δοκιμασία κράτησε τους πάντες σε αγωνία.
Το 10ο stage από το το Pisco στη Lima, ξεκίνησε ανίστροφα, από τον τελευταίο αναβάτη. Ο πρωτοπόρος του αγώνα, Toby Price, είχε προβάδισμα σχεδόν ενός λεπτού έναντι του Quintanilla και 6'35 από νικητή του 2018, Matthias Walkner.

unnamed

Μια άσχημη πτώση μετά από 10 χλμ. στην ειδική από την οποία έχασε 20 λεπτά, ο αναβάτης της Husqvarna, που τραυματίστηκε στο πόδι, τέθηκε εκτός διεκδίκησης της νίκης. Για το μόνο που έλπιζε ήταν να κρατήσει την 2η θέση στη γενική κατάταξη.

263414 toby.price finish Red Bull KTM Factory Racing Dakar2019 471

Παρά τον πόνο στο σπασμένο σκαφοειδές ο Price διατήρησε έναν εξαιρετικό ρυθμό, την στιγμή που ο Walkner εκμεταλλευόμενος την πτώση του Quintanilla, αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση. Για δεύτερη φορά, λοιπόν, ο Αυστραλός κατέκτησε τη νίκη στον σκληρότερο αγώνα στον κόσμο, δείχνοντας την αξία του μετά από δέκα εξαιρετικά δύσκολες μέρες, για αυτόν.

263175 misc stage9 Red Bull KTM Factory Racing Dakar2019 434

Αναμφισβήτητη και η κυριαρχία της ΚΤΜ στον αγώνα. Τρία στα τρία στο βάθρο με τον Sam Sunderland να καταλαμβάνει την τρίτη θέση H τέταρτη ΚΤΜ στην δεκάδα ήταν του Luciano Benavides που τελείωσε στην 8η θέση της γενικής.

short

Ο Quintanilla έδειξε πως μπορεί να κερδίσει το Dakar. Τερμάτισε στην 4η θέση ενώ ο team mate του, Andrew Short, έκλεισε την πεντάδα. Σίγουρα πολύ καλή εμφάνιση από την εργοστασιακή ομάδα της Husqvarna, που πήγε πολύ καλύτερα από τις δύο ιαπωνικές.

ceotqhmga7uwatqmrxh3

Η Yamaha μετά την ψυχρολουσία από την εγκατάλειψη του Adrien Van Beveren με βλάβη στον κινητήρα, κατακτά την 6η θέση με τον Xavier de Soultrait, ενώ η Honda με τον νεαρό José Ignacio Cornejo την 7η θέση που ήταν ο μοναδικός αναβάτης του HRC που τελείωσε τον αγώνα χωρίς τραυματισμούς και τιμωρίες.

mena

O Oriol Mena έφερε την ομάδα της Hero μέχρι την 9η θέση της γενικής και την δεκάδα έκλεισε ένα ακόμη Honda του Daniel Nosiglia Jager (MEC HRC).

nifontova

H Anastasiya Nifontova, έγινε η πρώτη γυναίκα που ολοκληρώνει το Dakar στην κατηγορία Original by Motul, πρώην Malle Motos, δηλαδή χωρίς βοήθεια. H Ρωσίδα κατετάγη στην 62η θέση συνολικά.

263397 laia.sanz finish Red Bull KTM Factory Racing Dakar2019 491

Η Laia Sanz δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη δεκάδα , αλλά παραμένει 11η και επιβεβαιώνει πως είναι η καλύτερη γυναίκα αναβάτης, φτάνοντας στον ένατο τερματισμό στην καριέρα της σε Dakar.

Stage 6 | Jan 13 | Arequipa to San Juan de Marcona | SS: 317km | Total: 839km
Stage 7 | Jan 14 | San Juan de Marcona to San Juan de Marcona | SS: 323km | Total: 387km

10  DANIEL NOSIGLIA JAGER MEC HRC 36H 29' 09''

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα