Αγώνες Εξωτερικού

WESS Red Bull Knock Out: O Watson κερδίζει, ο Bolt Πρωταθλητής ( Video)

Ο τίτλος του πρώτου WESS σε αναβάτη της Husqvarna

14.11.2018

Νίκη για τον Βρετανό στον τελευταίο γύρο του WESS, με τον Bolt να κερδίζει τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2018

Με εκπληκτική οδήγηση ο Nathan Watson επικράτησε στην παραλία, του τοπικού Ολλανδού ήρωα Glenn Coldenhoff και του Βέλγου Yentel Martens και θριάμβευσε στο φετινό Red Bull Knock Out ενώ ο Billy Bolt κατάκτησε τον τίτλο του ULTIMATE ENDURO CHAMPION 2018.

red bull knock out wess 2018 billy bolt win title watson 3

Στην έκτη χρονιά του σκληρότερου beach race, στην παραλία της Scheveningen στην Ολλανδία, περισσότεροι από 1.000 αναβάτες πήραν μέρος στα πρωινά δοκιμαστικά του Σαββάτου και 750 από αυτούς προκρίθηκαν στον απογευματινό τελικό της ίδιας μέρας.

Ο αναβάτης της Red Bull KTM Factory Racing, Nathan Watson ήταν ο ταχύτερος στα δοκιμαστικά ωστόσο στον αγώνα, ο Coldenhoff πήρε αμέσως την πρωτοπορία με τους Watson, Martens, Camille Chapeliere και Todd Kellet να ακολουθούν σε παρόμοιο ρυθμό.

red bull knock out wess 2018 billy bolt win title watson

Την τελευταία ώρα του αγώνα, στη διαδρομή προστέθηκε το διάσημο κομμάτι extreme enduro “X-Loop” και εκεί οι εντουράδικες ικανότητες του Watson τον βοήθησαν να πάρει το προβάδισμα και τελικά τη νίκη. Ενάμιση λεπτό πιο πίσω, ο Coldenhoff πήρε τελικά τη δεύτερη θέση με τον Martens να κερδίζει την τελευταία θέση του βάθρου.
Μετά τον αγώνα ο Watson δήλωσε: "Το να ολοκληρώνεις τη δουλειά είναι υπέροχο συναίσθημα, ειδικά για μένα μετά από δύο συνεχόμενες χρονιές με τερματισμούς στη δεύτερη θέση. Το σκαρφάλωμα στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης στο πρωτάθλημα του WESS ήταν το κερασάκι στην τούρτα."

red bull knock out wess 2018 billy bolt win title watson 2

Τη δική τους μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έδωσαν ο αναβάτης της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Bolt και ο Γερμανός Manuel Lettenbichler. Ο Bolt παρά τις δύο πτώσεις που είχε, κατάφερε να τερματίσει στη δωδέκατη θέση ενώ ο Lettenbichler στη 15η. Έτσι ο 21 ετών Bolt κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία, να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή και μαζί ως έπαθλο το X-Bow της ΚΤΜ.

Στη δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης τερμάτισε ο Lettenbichler και στην τρίτη ο Watson που πέρασε τον team-mate του, Josep Garcia. "Είναι τεράστιο να γίνεσαι ο Πρωταθλητής στο Απόλυτο Πρωτάθλημα Enduro. Θα χρειαστεί λίγο καιρό να το χωνέψω” δήλωσε ο Bolt μετά τη στέψη του. Χαρούμενος ήταν και ο 20 ετών Manuel Lettenbichler μετά την ολοκλήρωση της καλύτερης του αγωνιστικής χρονιάς: "Ήταν μια καταπληκτική χρονιά και ο τερματισμός μου στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος ξεπερνάει τις προσδοκίες που είχα πριν την έναρξη του. Δεν ήμουν σίγουρος πως θα ήταν τα πράγματα μετά τον τραυματισμό του αντίχειρά μου στο Gotland Grand National αλλά η αδρεναλίνη απομάκρυνε τον πόνο."

Πηγή: redbull.gr

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα