Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΜΧ: Οι Πρωταθλητές όλων των κατηγοριών

Οι τίτλοι στην ΚΤΜ και την Yamaha

12.10.2020

Το Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε στα Γιαννιτσά με τον έβδομο αγώνα

MX1

Ο Μανώλης Κρητικός Jr. ήταν ο νικητής και των δύο σκελών στην κορυφαία κατηγορία του Πανελλήνιου ΜΧ. Στην επιστροφή του στο θεσμό ως επίσημος αναβάτης της KTM πήρε τον τίτλο οδηγώντας μια 450 SX-F. Πίσω από τον Κρητικό, στην δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος κατετάγη ο Γιάννης Τουρατζίδης με Yamaha.

MX300

baxevanis yamaha mx300

Ο Δημήτρης Μπαξεβάνης είναι ο Πρωταθλητής της MX300. O αναβάτης της ομάδας της Yamaha που αγωνίστηκε με YZ250 κέρδισε και τον τελευταίο αγώνα του θεσμού και κατέκτησε τον τίτλο.

MX2

andreou yamaha mx2

Ένας ακόμη τίτλος για την Yamaha με τον Ανδρέα Ανδρέου στην MX2. Στον αγώνα των Γιαννιτσών πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου όταν κέρδισε το πρώτο σκέλος. Στο δεύτερο ήταν δεύτερος. Τη νίκη στον τελευταίο αγώνα πήρε ο περσινός Πρωταθλητής, Αλέξανδρος Γεωργαντάς με Husqvarna, ενώ δεύτερος ήταν ο Ανέστης Ράδος με ΚΤΜ.

ΜΧ125

sagmalis yamaha mx125

Ο Αντώνης Σάγμαλης με Yamaha είναι ο Πρωταθλητής της κατηγορίας. Κέρδισε τον αγώνα στα Γιαννιτσά και τον τίτλο στην κατηγορία που διεξάγεται μαζί με το MX2.

MX85

vagelakakis ktm sx85

Ο Σταύρος Βαγγελακάκης είχε κατακτήσει τον τίτλο από τον προηγούμενο αγώνα στη Δράμα. Στα Γιαννιτσά απέδειξε πως είναι ο κορυφαίος της κατηγορίας και ανέβασε για μια ακόμη φορά την KTM SX85 στην κορυφή.

ΜΧ65

Ο Λευτέρης Παπαδάκης με Husqvarna είναι ο Πρωταθλητής της κατηγορίας, κερδίζοντας τον αγώνα στα Γιαννιτσά.

Open – Senior

pakataridis yamaha open

Ο Βασίλης Πακαταρίδης και ο Μάρκος Καρασακαλίδης, αμφότεροι με Yamaha YZF 450, ήταν οι πρωταθλητές των δύο κατηγοριών και νικητές των κατηγοριών τους στα Γιαννιτσά.

Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου