13 Ιουνίου 1949 - 75 χρόνια και 3.392 αγώνες GP αργότερα

Εβδομήντα πέντε χρόνια και 3.392 αγώνες Grand Prix αργότερα, αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συνεχίζει να εξελίσσεται δυναμικά σε έναν πολύ διαφορετικό κόσμο

14.06.2024

Ο Nick Harris ανατρέχει σε μερικές από τις πιο αξέχαστες στιγμές του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος από την έναρξή του το 1949

Κείμενο: motogp.com

Δεν θα μπορούσαν εκείνοι οι αναβάτες, που παρατάχθηκαν στην οδό Glencrutchery, να είχαν συνειδητοποιήσει τι θα ακολουθούσε. Όχι μόνο στον αγώνα των επτά δύσκολων γύρων μήκους 60.721 χλμ στο Isle of Man αλλά για τα 75 χρόνια που ακολούθησαν. Ήταν ένα ευχάριστο, ευτυχώς «στεγνό» πρωινό στο νησί όταν η σημαία έπεσε ακριβώς στις 11 π.μ. τη Δευτέρα 13 Ιουνίου 1949. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μοτοσυκλέτας γεννήθηκε. Τετρακόσια σαράντα επτά χιλιόμετρα αργότερα ο Freddie Frith είδε την καρό σημαία, οδηγώντας το Velocette των 350 cc για να γίνει ο πρώτος νικητής αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Εβδομήντα πέντε χρόνια και 3.392 αγώνες Grand Prix αργότερα, αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συνεχίζει να εξελίσσεται δυναμικά σε έναν πολύ διαφορετικό κόσμο.

Μόλις τέσσερα χρόνια μετά το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, η FIM θεσμοθέτησε το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μηχανοκίνητου Αθλητισμού. Με έξι προγραμματισμένους αγώνες και με μοτοσυκλέτες 125, 250, 350 και 500 κ.εκ. Οι έξι ευρωπαϊκοί προορισμοί που επιλέχθηκαν ήταν το Isle of Man, η Βέρνη στην Ελβετία, το Assen στην Ολλανδία το Spa-Francorchamps, στο Βέλγιο, το Clady στο Ulster της Βόρειας Ιρλανδίας και την Μόντσα στην Ιταλία.

Ήταν ένα φιλόδοξο σχέδιο που ξεκίνησε τόσο σύντομα μετά το τέλος του πολέμου, αλλά έβαλε πολύ γερά θεμέλια σε αυτό που βλέπουμε σήμερα. Τρία τέταρτα του αιώνα αργότερα, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP αποτελείται από 20 γύρους σε 16 διαφορετικές χώρες και τέσσερις ηπείρους.

Τόσα πολλά έχουν συμβεί σε αυτά τα 75 χρόνια τόσο στον κόσμο όσο και στην πίστα. Έχουν πραγματοποιηθεί 3.392 αγώνες Grand Prix στις κατηγορίες 50, 80, 125, 250, 350 και 500 κ.εκ.. Τριάντα μία χώρες έχουν διοργανώσει GP. Εβδομήντα πέντε πίστες τους έχουν φιλοξενήσει. Ορισμένες, όπως το Brno, το Sachsenring και το Nürburgring, ήταν διαδρομές σε δημόσιες δρόμους και πλέον έχουν μετατραπεί σε πίστες.Το Assen στην Ολλανδία είναι το μόνο που απομένει από το αρχικό πρόγραμμα του 1949. Φιλοξενεί αγώνα κάθε σεζόν, εκτός από το 2020 εξαιτίας της πανδημίας.

Πάνω από 6.000 αναβάτες έχουν οδηγήσει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Έχουν εκπροσωπήσει 62 διαφορετικά έθνη που διαγωνίζονται σε ένα Πρωτάθλημα που πραγματικά καλύπτει τον κόσμο. Από αυτούς τους 6.000, μόνο 399 έχουν ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ως νικητές αγώνα. Εκατό είκοσι έξι αναβάτες έχουν στεφθεί Παγκόσμιοι πρωταθλητές, εκπροσωπώντας είκοσι ένα διαφορετικά έθνη.

Ο νεότερος αναβάτης που αγωνίστηκε σε Grand Pric κέρδισε πέντε Παγκόσμια Πρωταθλήματα, συμπεριλαμβανομένων τριών τίτλων MotoGP. Ο Jorge Lorenzo ήταν μόλις 15 ετών και μίας ημέρας όταν έκανε το ντεμπούτο του στα 125 cc στη Χερέθ το 2002. Έπρεπε να χάσει την πρώτη μέρα των δοκιμών επειδή ήταν ακόμη μόλις 14 ετών. Ο γηραιότερος αναβάτης που συμμετείχε σε Grand Prix ήταν ο Frank Cope σε ηλικία 62 ετών.

Ο Ιταλός Giacomo Agostini εξακολουθεί να είναι ο βασιλιάς και ο πιο επιτυχημένος αναβάτης στην ιστορία του Πρωταθλήματος. Δεκαπέντε παγκόσμιους τίτλους και 122 νίκες πέτυχε στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα 350 και 500 κ.εκ.. Ένα ρεκόρ που είναι πιθανό να μην καταρριφθεί ποτέ.

Πάμε πίσω, σε εκείνο το πρωινό στο Isle of Man πριν από 75 χρόνια. Ο Freddie Frith μπορεί να μην είχε συνειδητοποιήσει ποτέ τη σημασία αυτής της νίκης στα 350 cc, αλλά ο Νεοζηλανδός Sid Jensen σίγουρα το έκανε. Ήταν αποφασισμένος να γίνει ο πρώτος αναβάτης που θα ξεκινήσει τις δοκιμές για έναν αγώνα Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Στο σκοτάδι, πέντε ή έξι ώρες πριν από την έναρξη της πρώτου session δοκιμών, έστησε το AJS των 350 κ.εκ. στη γραμμή εκκίνησης. Οι φίλοι του φύλαγαν την μοτοσυκλέτα όλη τη νύχτα για να μπορέσει να πάρει τη θέση του στην ιστορία καθώς ο ήλιος ανέτειλε πάνω από τον κόλπο Douglas. Τραγικά, ο πρώτος αγώνας περιελάμβανε και τον πρώτο θάνατο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο Ben Drinkwater έχασε τη ζωή του όταν έπεσε στον τέταρτο γύρο.

Καθώς γιορτάζουμε αυτά τα 75 χρόνια αγώνων Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, θυμόμαστε και τιμούμε εκείνους τους αναβάτες που έχασαν τη ζωή τους ζώντας και κυνηγώντας ένα όνειρο.

Το MotoGP θεσμοθετήθηκε το 2002 και μετά από ένα τέταρτο του αιώνα θα αναθεωρήσει τον κυβισμό των κινητήρων για τρίτη φορά
O Πέτρος Πισσαρίδης και το ειδικά προετοιμασμένο Voge 300 Rally συμμετείχαν με μοναδική επειτυχία σε έναν αγώνα προθάλαμο του Rally Dakar!
Μετά από διάλειμμα ενός μήνα η δράση στο Παγκόσμιο Superbike επέστρεψε, με τον αναβάτη της BMW να κάνει το τρία στα τρία και να είναι πλέον πρώτος στην βαθμολογία με διαφορά 21 βαθμών από τον Bulega
Όλα ξεκινούν από Misano World Circuit “Marco Simoncelli” στην Ιταλία. Εκεί θα δοθεί η εκκίνηση του πρώτου παγκόσμιου πρωταθλήματος ταχύτητας γυναικών