MXGP 12ος αγώνας Ινδονησία (Samota-Sumbawa): Τέλειος αγώνας για Gajser και Vialle

Προηγούνται στην βαθμολογία των κατηγοριών τους

28.06.2022

Η ολοκαίνουργια πίστα Samota Rocket Motor Circuit, που κατασκευάστηκε ειδικά για την εκδήλωση, έλαβε διθυραμβικές κριτικές από τους αναβάτες, οι οποίοι απόλαυσαν τον αγώνα μπροστά σε σαράντα χιλιάδες θεατές

Κείμενο: Ελένη Δανάη Μαυράκη

MXGP

Στον πρώτο αγώνα της MXGP, ήταν ο Tim Gajser της Team HRC που «άρπαξε» την Fox Holeshot, έχοντας πίσω του τους Jorge Prado της Red Bull GasGas Factory Racing, Ruben Fernandez της Honda 114 Motorsports , Glenn Coldenhoff της Monster Energy Yamaha Factory Racing και Romain Febvre της Kawasaki Racing Team MXGP.

DRONE INDONESIA WEBSITE

Στο τέλος, ο αναβάτης της Honda πήρε τη 12η νίκη του σε αγώνα της σεζόν μπροστά από τους Prado, Fernandez, Coldenhoff και Fernandez.

Στον δεύτερο αγώνα, η Fox Holeshot πήγε στον Prado καθώς ο Gajser στριμώχτηκε στην εκκίνηση από τον Febvre και έμεινε στην τέταρτη θέση με τον Fernandez να τον προσπερνά, αν και ο Σλοβένος τον άφησε πίσω μετά από λίγο.

Ο Prado κρατούσε με άνεση την πρώτη θέση, ενώ ο Gajser επικεντρώθηκε στον Febvre που ήταν ακριβώς μπροστά. Ο αναβάτης της Honda χρειάστηκε έναν γύρο για να φτάσει στη δεύτερη θέση, αφήνοντας πίσω του τον Febvre και ένα γύρο αργότερα ήταν κολλημένος στον πίσω τροχό του. Τελικά ο Σλοβένος βρήκε τρόπο να προσπεράσει τον Ισπανό. Ο αναβάτης της Honda δεν μπόρεσε να ξεγύγει από αυτόν της GASGAS αλλά ήταν αυτός που επικράτησε, κατακτώντας μία ακόμη νίκη που τον έφερε 125 βαθμούς μπροστά από τον Prado στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος

GAJSER PRADO MOTOCROSS GP 12 IND 2022

Ο Prado κατάλαβε για τέταρτη φορά φέτος την δεύτερη θέση, μπροστά από τον Fernandez που πανηγύρισε το δεύτερο βάθρο του 2022.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

MX2

Στον πρώτο αγώνα MX2 της ημέρας, την Fox Holeshot πήγε στον Tom Vialle της Red Bull KTM Factory Racing, μπροστά από τους Kay de Wolf της Nestaan Husqvarna Factory Racing, Jago Geerts της Monster Energy Yamaha Factory Racing και Kevin Horgmo της F&H Kawasaki Racing.

OPEN CEREMONY 2 MOTOCROSS GP 12 IND 2022

Ο Vialle είχε διαφορά ήδη 3,167 δευτ. μπροστά από τον Geerts, ο οποίος προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά του, αλλά καθώς έχανε έδαφος από τον Vialle, άρχισε να κάνει λάθη, με την διαφορά να ανεβαίνει στα 9.484 δευτερόλεπτα, μετά στα 12.266 και ούτω καθεξής, οπότε ο Γάλλος έδειχνε άνετος και είχε τον έλεγχο.

Πιο πίσω, οι de Wolf, Horgmo και Längenfelder έδιναν σκληρή μάχη για την τρίτη θέση. Λίγο αργότερα de Wolf και ο Horgmo συγκρούστηκαν μεταξύ τους, γεγονός που επέτρεψε στον Längenfelder να φτάσει εύκολα στην τρίτη θέση.

Στο τέλος, ο Vialle κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 8.812 δευτερόλεπτα έναντι των Geerts και Längenfelder.

VIALLE MOTOCROSS GP 12 IND 2022

Στον δεύτερο αγώνα, η Fox Holeshot πήγε στο Längenfelder, αν και ο Vialle πήρε το προβάδισμα αμέσως με τον Adamo τρίτο, μπροστά από τον Thibault Benistant της Monster Energy Yamaha Factory Racing.

Ο Längenfelder με πολύ γρήγορο ρυθμό έκλεισε την διαφορά από τον Vialle. Ο αναβάτης της GasGas συνέχισε να πιέζει τον Vialle, κάτι που οδήγησε τον αναβάτη της ΚΤΜ σε λάθος, βγαίνοντας εκτός πίστας, αλλάζοντας το προβάδισμα στον πέμπτο γύρο.

Τέσσερις γύρους αργότερα, υπήρξε άλλη μια αλλαγή καθώς η πτώση του Längenfelder επέτρεψε στον Vialle να κερδίσει και τον δεύτερο αγώνα της κατηγορίας.

Πίσω από τον Vialle τερμάτισαν οι Geerts, Längenfelder, Benistant και Horgmo.

Οι δύο νίκες «ανέβασαν» τον Vialle στο πρώτο σκαλί του βάθρου, με τον Längenfelder δεύτερο, μπροστά από τον Benistant.

LAENGENFELDER SAT MOTOCROSS GP 12 IND 2022

Ο τερματισμός του Vialle στην πρώτη θέση του Grand Prix της Ινδονησίας, σε σύγκριση με την τέταρτη θέση του Geerts, σημαίνει επίσης ότι ο Γάλλος προηγείται στην βαθμολογία με 4 βαθμούς έναντι του Βέλγου.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas