Αγώνες Εξωτερικού

FIM Hard Enduro 2021: Πρωταθλητής στα σημεία ο Billy Bolt

Με Husqvarna

02.11.2021

Στην ισοβαθμία κρίθηκε ο τίτλος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στον νεοσύστατο θεσμό FIM Hard Enduro, με τον Βρετανό αναβάτη της Husqvarna Billy Bolt να στέφεται Πρωταθλητής χάρη στη δεύτερη θέση που πήρε στον όγδοο και τελευταίο αγώνα της σεζόν που διεξήχθη στο GetzenRodeo της Γερμανίας

Κείμενο: Μένιος Κατής

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Manuel Lettenbichler της KTM, ωστόσο η δεύτερη θέση του Bolt δεν του επ΄τρεψε να πανηγυρίσει τον τίτλο, τον οποίο και έχασε στην ισοβαθμία (από 104 βαθμούς έκαστος)! Τρίτος κατετάγη ο Wade Young της Sherco.

"Είμαστε Παγκόσμιοι Πρωταθλητές! Τι εκπληκτικό συναίσθημα. Θα μας πάρει λίγο χρόνο μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε», σχολίασε πανευτυχής ο 24χρονος οδηγός. «Ήταν ένας αγώνας κόλαση σήμερα. Όλοι γνωρίζαμε τι έπρεπε να κάνουμε και το πετύχαμε. Περνώντας τη γραμμή του τερματισμού ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν μια υπέροχη στιγμή. Ήταν μια εξαιρετική χρονιά και θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα μου για την υποστήριξη που μου παρείχε. Τα καταφέραμε!".

Billy Bolt TE 300i Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing 1 2

Για την ιστορία, ο Billy Bolt είχε αναδειχθεί Πρωταθλητής στο World Enduro Super Series το 2018, με τον Γερμανό αντίπαλό του, Manuel Lettenbichler να τον διαδέχεται το 2019. Το 2020 το Πρωτάθλημα ματαιώθηκε λόγω της πανδημίας. Φέτος, το World Enduro Super Series (WESS) ένωσε τις δυνάμεις του με την Παγκόσμια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας (FIM) με αποτέλεσμα να προκύψει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Hard Enduro.