WorldSBK Magny-Cours: Σαρωτικός Razgatlioglu στη Γαλλία!

Νίκησε και τα 2 σκέλη και πήγε στο +7 από τον Rea

05.09.2021

Το μπελά του έχει βρει φέτος ο Jonathan Rea (Kawasaki) από τον φοβερό και τρομερό Toprak Razgatlioglu (Yamaha), ο οποίος επικράτησε δύο φορές του έξι φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή στο Magny-Cours όπου διεξήχθη το διήμερο 4 - 5/9 ο 8ος γύρος του WorldSBK.

Κείμενο: Μένιος Κατής

Πλέον, ο Razgatlioglu φιγουράρει μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 7 βαθμούς διαφορά από τον Rea (370 - 363). Σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση του τίτλου έχασε ο Scott Redding (Ducati) που είχε ως καλύτερο αποτέλεσμα την τρίτη θέση που πήρε στο 2ο σκέλος. Ο Βρετανός φεύγει από τη Γαλλία όντας 72 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

WorldSBK Magny Cours 2021 4

1ο Σκέλος

Ο Rea πήρε την 8η συνεχόμενη Superpole στο φετινό Πρωτάθλημα και έγινε ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του σπορ που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Ο αγώνας, όμως, ήταν διαφορετική υπόθεση καθώς εκεί ο 2ος του γκριντ Razgatlioglu δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης σε κανέναν. Ο Τούρκος είχε τρομερό ρυθμό και κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά από τον Rea, φτάνοντας έτσι σε μια άνετη νίκη. Τόσο άνετη μάλιστα που τερμάτισε με rolling end προσφέροντας θέαμα στο κοινό. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο περσινός Πρωταθλητής της κατηγορίας Supersport Andrea Locatelli (Yamaha).

WorldSBK Magny Cours 2021 2

Tην πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι: Michael Ruben Rinaldi (Ducati), Michael van der Mark (BMW) και Alvaro Bautista (Honda).

Αποτελέσματα 1ου Σκέλους

Superpole Race

Μια από τις πιο συναρπαστικές μάχες του φετινού Πρωταθλήματος διεξήχθη στο Superpole Race, με τον Razgatlioglu να επικρατεί του Rea στο τέλος, αλλά να δέχεται ποινή από τους αγωνοδίκες με αποτέλεσμα η νίκη να περνά στον μεγάλο του αντίπαλο.

WorldSBK Magny Cours 2021 12

Ο πολυπρωταθλητής κατάφερε να περάσει μπροστά στον τελευταίο γύρο, αλλά ο Τούρκος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στην εσωτερική της στροφής 15 έκανε την κίνησή του και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Alex Lowes (Kawasaki), με τους Andrea Locatelli (Yamaha), Scott Redding (Ducati) και Michael van der Mark να συμπληρώνουν την πρώτη εξάδα.

UPD: Αργότερα το απόγευμα οι αγωνοδίκες αποφάνθηκαν ότι ο Τούρκος κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου βγήκε εκτός ορίων πίστας στη στροφή 10 με αποτέλεσμα να του αφαιρέσουν τη νίκη. Αυτή πήγε τελικά στον Rea με τον Razgatlioglu να πέφτει στη δεύτερη θέση.

Αποτελέσματα Superpole Race

WorldSBK Magny Cours 2021 6

2ο Σκέλος

Άλλη μια συναρπαστική μάχη, άλλος ένας θρίαμβος για τον Razgatlioglu που φεύγει από το γαλλικό σιρκουί ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας, έχοντας σημειώσει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Και σε αυτήν την περίπτωση οι θεατές χόρτασαν θέαμα με τους δύο μεγάλους πρωταγωνιστές της σεζόν, τον Jonathan Rea και τον Toprak Razgatlioglu, να μάχονται σώμα με σώμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Τρεις γύρους πριν το τέλος όμως ο Τούρκος έκανε διαφορά εκμεταλλευόμενος και τα πολλά γλιστρήματα της Kawasaki του Rea και «καθάρισε» την πρωτιά, τερματίζοντας τελικά σχεδόν 3 δευτερόλεπτα μπροστά του.

Τρίτος ήταν ο Scott Redding (Ducati) που για αρκετή ώρα ακολουθούσε κατά πόδας τους πρωτοπόρους, αλλά από ένα σημείο και έπειτα έχασε την επαφή μαζί τους.

WorldSBK Magny Cours 2021 5

Για ακόμα έναν αγώνα ο Andrea Locatelli (Yamaha) τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι: Chaz Davies (Ducati) και Alvaro Bautista (Honda).

Αποτελέσματα 2ου Σκέλους | Βαθμολογία

O 9ος γύρος της χρονιάς διεξάγεται 17 - 19 Σεπτεμβρίου στην πίστα της Catalunya.

WorldSBK Magny Cours 2021 13

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα