MotoGP British GP: Βήμα τίτλου ο Quartararo, στο βάθρο η Aprilia!

Έξι διαφορετικοί κατασκευαστές στην πρώτη εξάδα!

29.08.2021

Ο Fabio Quartararo (Yamaha) ήταν ο νικητής του 12ου Grand Prix της χρονιάς που διεξήχθη στην πίστα του Silverstone κάνοντας αποφασιστικό βήμα στην προσπάθειά του να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη μεγάλη κατηγορία.

Κείμενο: Μένιος Κατής

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο νικητής του αγώνα το 2019 Alex Rins (Suzuki), ενώ τρίτος ήταν ο Aleix Espargaro που χάρισε στην Aprilia το πρώτο της βάθρο στα MotoGP.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι στην πρώτη εξάδα βρέθηκαν μοτοσυκλέτες έξι διαφορετικών κατασκευαστών.

Ο Quartararo πήρε τα ηνία του αγώνα στον 5ο γύρο περνώντας τον κάτοχο της pole position και πρωτοπόρο έως εκείνο το σημείο Pol Espargaro (Honda). Από κει και πέρα έβαλε το κεφάλι κάτω και με σταθερό γυρολόγιο ανέπτυξε διαφορά που σε κάποιο σημείο άγγιξε τα 4 δευτερόλεπτα από τους υπόλοιπους φθάνοντας στην πέμπτη του φετινή νίκη.

Πίσω του το ενδιαφέρον ήταν σαφώς μεγαλύτερο με τον Ale Rins (Suzuki) που ξεκινούσε από τη 10η θέση, να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση και να κερδίζει θέσεις φτάνοντας μέχρι την δεύτερη την οποία πήρε στον 12ο γύρο εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στα φρένα του Aleix Espargaro.

O αναβάτης της Aprilia που ήταν ταχύτερος στο πρωϊνό warm-up, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καταφέρνοντας μάλιστα στο τέλος να «απαντήσει» στην επίθεση που του εξαπέλυσε ο Jack Miller (Ducati).

Ο Αυστραλός τερμάτισε τελικά στην τέταρτη θέση, με τον Pol Espargaro (Honda) να ακολουθεί και τον Brad Binder (KTM) που εκκινούσε από την 12η θέση, να επιτίθεται ως συνήθως στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και να σκαρφαλώνει μέχρι την έκτη θέση.

Σε καλό φεγγάρι δείχνει να βρίσκεται ο Iker Lecuona που μετά την έκτη θέση στον προηγούμενο αγώνα στο βρεγμένο Red Bull Ring, στο Silverstone έφερε την KTM της Tech 3 στην έβδομη θέση. Ο Alex Marquez με την RC213V της LCR τερμάτισε όγδοος, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Joan Mir (Suzuki) που δεν κατάφερε να κινηθεί στους ρυθμούς του ομόσταβλού του και ο Danilo Petrucci (KTM).

Απογοητευτικές εμφανίσεις πραγματοποιήσαν δύο εκ των διεκδικητών του τίτλου - ο Johann Zarco που αρκέστηκε στης 11η θέση και ο Pecco Bagnaia (ξεκίνησε από τη 2η θέση ου γκριντ) που μέχρι τα μέσα του αγώνα ήταν στην 8άδα, αλλά από κει και πέρα άρχισε να χάνει θέσεις τερματίζοντας τελικά 14ος. Το αυτό ισχύει και για τον Valentino Rossi που αν και βρισκόταν για αρκετή ώρα στην 8άδα, από ένα σημείο και έπειτα άρχισε να χάνει θέσεις με αποτέλεσμα η πτώση της καρό σημαίας να τον βρει 18ο.

Εκτός αγώνα πριν καν συμπληρωθεί ο 1ος γύρος έμειναν οι Marc Marquez - Jorge Martin όταν ο πολυπρωταθλητής της Repsol Honda στην προσπάθειά του να περάσει τον νεαρό συμπατριώτη του, έπεσε και τον παρέσυρε στην αμμοπαγίδα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν και οι δύο.

Έξι αγώνες πριν την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος, ο Fabio Quartararo προηγείται με 65 βαθμούς διαφορά του Joan Mir (206 - 141) και είναι το ακλώνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

«Η αλήθεια είναι πως στις κατατακτήριες δοκιμές είχα χάσει λίγο την αυτοπεποίθησή μου, αλλά ήξερα πως είχα πολύ καλό ρυθμό αγώνα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη μπροστά στους οπαδούς μου μετά από καιρό και το συναίσθημα είναι υπέροχο. Αφιερώνω τη νίκη μου στην οικογένειά μου και στον μηχανικό μου Daniele Grelli που δεν μπόρεσε να είναι στο Silverstone», σχολίασε πανευτυχής ο Γάλλος αναβάτης.

Το 13ο Grand Prix της χρονιάς διεξάγεται στις 12 Σεπτεμβρίου στην πίστα MotorLand Aragon.

Αποτελέσματα | Βαθμολογία

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK