MotoGP: 27 χρόνια μετά δύο αδέλφια γράφουν ιστορία

Οι δύο Marquez ανεβαίνουν στο βάθρο όπως οι Aoki το 1977

12.07.2024

Με τη δεύτερη και τρίτη θέση τους στο γερμανικό GP, ο Marc και ο Alex γίνονται τα πρώτα αδέρφια που μοιράζονται το βάθρο στην κορυφαία κατηγορία μετά τους Aoki στην Imola το 1997

Το Γερμανικό Grand Prix θα μείνει στην ιστορία όχι μόνο για την συναρπαστική του εξέλιξη. Μετά από 30 συναρπαστικούς γύρους στην πίστα του Sachsenring, ο Marc και ο Alex Marquez, το δίδυμο της Gresini Racing, έγραψαν ιστορία καθώς εκπλήρωσαν ένα όνειρο.

Για πρώτη φορά μετά από 27 χρόνια στην κορυφαία κατηγορία, και για πρώτη φορά στην εποχή του MotoGP, δύο αδέλφια κατάφεραν να μοιραστούν το βάθρο, με τον Marc να τερματίζει στην δεύτερη και τον Alex στην τρίτη θέση.

Δεν ήταν κρυφό ότι οι δύο Ισπανοίονειρεύονταν να μοιραστούν το βάθρο μια μέρα. Είχαν ήδη γράψει ιστορία κερδίζοντας αγώνες στο ίδιο Grand Prix και έγιναν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές την ίδια σεζόν (2014 και 2019) σε διαφορετικές κατηγορίες, αλλά ποτέ δεν είχαν μοιραστεί το βάθρο στην ίδια κατηγορία.

Το τελευταίο ζευγάρι αδερφών που μοιράστηκε το βάθρο στην κορυφαία κατηγορία ήταν οι αδερφοί Aoki. O Nobuatsu και ο Takuma, στο Grand Prix της Imola το 1997. Οι δύο Ιάπωνες όπως και τα αδέλφια Marquez οδηγούσαν την ίδια μοτοσυκλέτα. Μια Honda NSR 500. Ο Nobuatsu τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον Mick Doohan, και ο Takuma ήταν τρίτος.

Με 13 GP να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν, θα μπορέσουν οι αδερφοί Marquez να συνεχίσουν να γράφουν ιστορία; Η επόμενη ευκαιρία που θα τους δοθεί θα έρθει το πρώτο Σαββατοκύριακο του Αυγούστου στο Silverstone.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά o αγώνας στην πίστα του Καζακστάν δεν θα γίνει
Ο Razgatlioglu ήταν ασταμάτητος στον Βρετανικό γύρο του παγκόσμιου SBK. Με τρεις νίκες ξέφυγε κατά 41 βαθμούς στην βαθμολογία
Τα ελαστικά MICHELIN ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στην απαιτητική πίστας Sachsenring