MotoGP Sachsenring 2024: O Bagnaia επιστρέφει στην κορυφή

Ο Ιταλός γιόρτασε το 200ο του GP με μία ακόμη νίκη

07.07.2024

Ο Bagnaia με την απρόσμενη εξέλιξη που είχε το Grand Prix της Γερμανίας προσπέρασε τον Martin στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Ο Martin έκανε την «μισή δουλειά». Κέρδισε τον αγώνα sprint, αφήνοντας πίσω του τον Oliveira και τον Bagnaia, αλλά έπεσε λίγο πριν το τέλος στον αγώνα της Κυριακής, δίνοντας τα «κλειδιά» του Πρωταθλήματος στον Bagnaia, που πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη.

GP Germany 2024 2

Τα φώτα έσβησαν και ο Martin έκανε την τέλεια εκκίνηση. Εν τω μεταξύ, ο Bagnaia που ξεκινούσε από την τέταρτη θέση, πέρασε στην τρίτη στον πρώτο γύρο για να πάρει το προβάδισμα έναν γύρο αργότερα.

Φανταστικό ξεκίνημα από τον Franco Morbidelli (Prima Pramac Racing), που μπήκε στην διακδίκηση μιας θέσης στο βάθρο εκκινώντας από την έκτη θέση του grid. Ο Ιταλός ήταν επιθετικός στο ξεκίνημα πριν δεχθεί την πίεση Miguel Oliveira (Trackhouse Racing), ο οποίος ήταν έτοιμος να εντυπωσιάσει και πάλι, όπως έκανε στον αγώνα Sprint.

GP Germany 2024 5

Ο Μάρτιν αντεπιτέθηκε στον 7ο γύρο. Αρχικά πήρε το προβάδισμα για να «χτίσει» στη συνέχεια μια διαφορά ασφαλείας από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή. Ο Bagnaia έχασε σύντομα μια ακόμη θέση από τον Morbidelli και δέχθηκε την πίεση του Alex Marquez.

Εν τω μεταξύ, ο Marc Marquez είχε μπει στη μάχη του βάθρου. Ξεκινώντας από την 13η θέση είχε φτάσει στην 6η με στόχο να βελτιώσει την έκτη θέση που κατέλαβε στον αγώνα Sprint. O Ισπανός μπήκε λίγο αργότερα στην πεντάδα μετά από προσπέραση στον Oliveira.

O αδερφός του Alex ανέβηκε στην τρίτη θέση, αφήνοντας τον Marc να «μονομαχεί» με τον Morbidelli για την τέταρτη. Στον 22ο γύρο οι δύο αναβάτες είχαν επαφή με αποτέλεσμα ο Marc Marquez να υποχωρήσει στην έκτη θέση για λίγο αφού έχασε μέρος της ζελατίνας της μοτοσυκλέτας του.

GP Germany 2024 3

Τότε ήταν που οκτώ φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην κυριολεξία αφήνιασε. Πέρασε τον Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team) πριν κάνει το ίδιο στον Morbidelli στην τελευταία στροφή – βάζοντας επόμενο στόχο τον αδελφό του.

Το αποτέλεσμα του αγώνα και η βαθμολογία του Πρωταθλήματος ανατράπηκαν στην πρώτη στροφή με δύο γύρους να απομένουν. Ο Martin έπεσε από μπροστινό και αυτό χάρισε την νίκη στον Bagnaia, για να γίνει ο αναβάτης με τις περισσότερες νίκες με Ducati στην ιστορία. Δεύτερος ήταν ο Marc Marquez, εξασφαλίζοντας τη θέση του στην είσοδο της στροφής 12 – ολοκληρώνοντας μια παλικαρίσια επιστροφή από την 13η θέση. Μαζί τους στο βάθρο ήταν και ο Alex Marquez. Δύο αδέλφια στο βάθρο των νικητών είχαμε να δούμε από τους Aoki το 1997.

GP Germany 2024 4

Ήρθε η ώρα για το καλοκαιρινό διάλειμμα πριν από το Βρετανικό GP στις 2 Αυγούστου.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά o αγώνας στην πίστα του Καζακστάν δεν θα γίνει
Ο Razgatlioglu ήταν ασταμάτητος στον Βρετανικό γύρο του παγκόσμιου SBK. Με τρεις νίκες ξέφυγε κατά 41 βαθμούς στην βαθμολογία
Με τη δεύτερη και τρίτη θέση τους στο γερμανικό GP, ο Marc και ο Alex γίνονται τα πρώτα αδέρφια που μοιράζονται το βάθρο στην κορυφαία κατηγορία μετά τους Aoki στην Imola το 1997
Τα ελαστικά MICHELIN ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στην απαιτητική πίστας Sachsenring