Rally Dakar 2023 1o σκέλος: Ο Brabec προηγείται ο Sunderland εγκατέλειψε

Ο περσινός νικητής δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

02.01.2023

Ο Daniel Sanders με GASGAS ξεκίνησε όπως πέρσι τον αγώνα. Όμως αν και τερμάτισε πρώτος η ποινή δύο λεπτών που δέχθηκε τον έριξε στην πέμπτη θέση. Aυτή δεν ήταν η μόνη ατυχία για την ομάδα της GASGAS

Ο αναβάτης που έδωσε στην Ισπανική εταιρεία την πρώτη νίκη της σε Rally Dakar αλλά και τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rally Raid εγκατέλειψε μετά από πτώση που τον έστειλε στο νοσοκομείο. Ο Sunderland έπεσε στο πρώτο μέρος της ειδικής των 368 χλμ σε βραχώδες κομμάτι της διαδρομής με αποτέλεσμα να σπάσει την ωμοπλάτη του. Αυτή ήταν η δέκατη συμμετοχή του «SunderSam» στον αγώνα. Έχει αποτύχει να τον ολοκληρώσει 6 φορές αλλά το 2017 και το 2022 έχει κερδίσει.

Sam Sunderland Red Bull GASGAS Factory Racing

Sam Sunderland

Μετά τον «πρόλογο» τον οποίο κέρδισε ο Toby Price (ΚΤΜ), άρχισε η σκληρή δοκιμασία των αγωνιζόμενων στον πιο δύσκολο off road αγώνα στον κόσμο. Το πρώτο σκέλος έπρεπε να καλυφθεί μια κυκλική διαδρομή που ξεκίναγε και τελείωνε στο «Sea Camp», το σημείο που είναι συγκεντρωμένες όλες οι ομάδες του Dakar, το οποίο βρίσκεται στις ακτές της Ερυθράς Θάλασσας, 300 χλμ βόρεια της Τζέντα. Η διαδρομή είχε συνολικό μήκος 602 χλμ εκ των οποίων τα 367 ήταν της ειδικής διαδρομής.

Αρχικά προηγήθηκε ο Mohammed Balooshi (KTM), ακολουθούμενος από τον Nacho Cornejo (Honda). O Sunderland στο πρώτο σημείο ελέγχου είχε τον καλύτερο χρόνο, αφήνοντας πίσω του τους δύο αναβάτες της εργοστασιακής Honda, Quintanilla και Barreda και τον Toby Price.

490565 kevin benavides Dakar Rally 2023 00443 Dakar

Kevin Benavides

Μετά την πτώση του Sunderland στο 52ο χιλιόμετρο, ο Αμερικάνος Mason Klein (KTM) ηγήθηκε του αγώνα. Μετά από 133 χλμ ο Klein έχει πίσω του τους Brabec, Barreda, Price, Sanders και Quintanilla. O Matthias Walkner έχει χάσει χρόνο, αφού σταμάτησε να βοηθήσει τον Sunderland.

O Sanders τελικά ήταν ο ταχύτερος με δεύτερο τους Quintanilla και Brabec με 7 και 10 δευτερόλεπτα διαφορά αντίστοιχα.

490580 toby price Dakar Rally 2023 00387 Dakar

Toby Price

Τελικά όμως η τελική κατάταξη άλλαξε μετά τις ποινές για υπερβολική ταχύτητα που δέχθηκαν οι Barreda (1 λεπτό) και οι Sanders και Quintanilla (2 λεπτά). Κατά συνέπεια ο Ricky Brabec (Honda) ήταν ο νικητής της πρώτης ημέρας ενώ ο ίδιος είναι πρώτος και στη γενική κατάταξη. Στην δεύτερη θέση ο Kevin Benavides και στην τρίτη ο Toby Price, αμφότεροι με KTM.

Αποτελέσματα

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Rally Dakar 2023
Kυριακή 1/1 - SS1: Sea Camp-Sea Camp (602 km | 367 km)
Δευτέρα 2/1 - SS2: Sea Camp-AlUla (590 km | 431 km)
Τρίτη 3/1 - SS3: AlUla-Ha'il (669 km | 447 km)
Τετάρτη 4/1 - SS4: Ha'il-Ha'il (573 km | 425 km)
Πέμπτη 5/1 - SS5: Ha'il-Ha'il (646 km | 375 km)
Παρασκευή 6/1 - SS6: Ha’il-Al Duwadimi (876.68 km | 466 km)
Σάββατο 7/1 - SS7: Al Duwadimi-Al Duwadimi (641.47 km | 473 km)
Κυριακή 8/1 - SS8: Al Duwadimi-Riyadh (722.41 km | 407 km)
Δευτέρα 9/1 - ΗΜΕΡΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ (Riyadh)
Τρίτη 10/1 - SS9: Riyadh-Haradh (710 km | 439 km)
Tετάρτη 11/1 - SS10: Haradh-Shaybah (623 km | 114 km)
Πέμπτη 12/1 - SS11: Shaybah-Empty Quarter (426 km | 275 km)
Παρασκευή 13/1 - SS12: Empty Quarter - Shaybah (375 km | 185 km)
Σάββατο 14/1 - SS13: Shaybah-Al-Hofuf (669 km | 154 km)
Κυριακή 15/1 - SS14: Al-Hofuf-Dammam (414 km | 136 km)

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas