Rally Dakar 2021: Οι τρεις πρώτες ημέρες του αγώνα

Εκκίνηση στο θρυλικό αγώνα αντοχής

04.01.2021

H 43η έκδοση του θρυλικού Rally Dakar ξεκίνησε με τα σκληροτράχηλα εδάφη της Σαουδικής Αραβίας να φιλοξενούν για δεύτερη συνεχή χρονιά τους θαρραλέους συμμετέχοντες

Κείμενο: Μένιος Κατής

Υπό τη σκιά της πανδημίας 555 πληρώματα και αναβάτες λαμβάνουν μέρος στον θρυλικό αγώνα στόχο να καταφέρουν να φτάσουν στον τερματισμό. Άλλωστε, για να μπορέσεις να νικήσεις το Rally Dakar θα πρέπει πρώτα να τερματίσεις. Στην κατηγορία των μοτοσυκλετών και των quads οι συμμετέχοντες είναι συνολικά 129. Ο φετινός αγώνας αποτελείται συνολικά από 12 ειδικές διαδρομές και 4.767 αγωνιστικά χιλιόμετρα. Ξεκίνησε την 2η μέρα του νέου έτους από την Jeddah, το μεγαλύτερο λιμάνι της Σαουδικής Αραβίας και θα ολοκληρωθεί στις 15 του μηνός στο ίδιο μέρος.

dakar route 2012

12 ειδικές με μόλις 6 πίσω ελαστικά!

Σε μια προσπάθεια να διατηρήσουν σε χαμηλά επίπεδα την ταχύτητα στην κατηγορία των μοτοσυκλετών, οι οργανωτές αποφάσισαν πως οι αναβάτες θα έχουν στη διάθεσή τους μόλις 6 πίσω λάστιχα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Μια απόφαση που όπως ήταν φυσικό προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους αγωνιζόμενους.

Matthias Walkner Red Bull KTM Factory Racing 2021 Dakar Rally Stage Two

«Αν η απόφαση αυτή λήφθηκε με στόχο να γίνει πιο συναρπαστικός ο αγώνας, τότε είναι μια καλή προσέγγιση. Αν όμως το έκαναν για λόγους ασφάλειας, τότε είναι μια ανόητη απόφαση», σχολίασε ο Matthias Walkner της KTM για να προσθέσει: «Αυτή η απόφαση δεν πρόκειται να μας αναγκάσει να πάμε πιο αργά, το πολύ πολύ να μειωθεί η μέση ωραία ταχύτητα κατά 3 km/h».
Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του περσινού νικητή της κατηγορίας, Ricky Brabec (Honda). «Δεν συμφωνώ με τους νέους κανονισμούς, θεωρώ πως είναι πιο επικίνδυνοι απ' ότι πριν. Αν έχουμε 6 πίσω λάστιχα για 12 ειδικές διαδρομές θα αναγκαστούμε να συνεχίσουμε τον αγώνα με κατεστραμμένα λάστιχα. Όλοι είδαμε πέρσι πόσο γρήγορα μπορούμε να κινηθούμε στην έρημο. Δεν νομίζω ότι θα μειώσουμε ταχύτητα φέτος», ανέφερε χαρακτηριστικά ο 29χρονος Αμερικανός.

2 Ιανουαρίου Πρόλογος: Jeddah - Jeddah

Από το πόντιουμ που στήθηκε έξω από το King Abdullah Stadium δόθηκε η εκκίνηση του αγώνα, με τη διεξαγωγή του προλόγου. 498 αγωνιζόμενοι πήραν εκκίνηση εκ των οποίων 101 αναβάτες μοτοσυκλετών και 16 οδηγοί quads.
Κάλυψαν συνολικά 118 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 11 ήταν αγωνιστικά.

honda Brabec
Νικητής ήταν ο Ricky Brabec (Monster Energy Honda Team) με χρόνο 6'01". Με διαφορά 6" ακολούθησε ο Ισπανός ομόσταβλός του Joan Barreda Bord, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Αυστραλός Daniel Sanders (ΚΤΜ Factory Team).

3 Ιανουαρίου Ειδική 1: Jeddah - Bisha

H 1η ειδική του αγώνα περιελάμβανε συνολικά 623 km εκ των οποίων τα 277 ήταν αγωνιστικά. Ήταν μια ιδιαίτερα τεχνική ειδική και απαιτητική όσον αφορά στην πλοήγηση, με το κύριο χαρακτηριστικό της επιφάνειας να είναι οι πέτρες.
Ο Toby Price της KTM σημείωσε τον καλύτερο χρόνο καλύπτοντας τη διαδρομή σε 3h18'26. Ακολούθησε ο Kevin Benavides (Honda) που τερμάτισε 31" πίσω και ο Matthias Walkner (ΚΤΜ) που ήταν μόλις ένα δευτερόλεπτο πιο αργός από τον 2ο. Ο Ricky Brabec που είχε τον άχαρο ρόλο να ξεκινά πρώτος, δυσκολεύτηκε αρκετά τερματίζοντας τελικά στην 24η θέση, 18'32" πίσω από τον πρώτο.

Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 2021 Dakar Rally Stage Two
Στη γενική κατάταξη, ο Price οδηγεί τον αγώνα (3:43'58), με τους Kevin Benavides (+00:00'23) και Matthias Walkner (+00:01'12) να ακολουθούν. Ο Brabec βρίσκεται στην 24η θέση, 17 λεπτά πίσω από την κορυφή.
Στην κατηγορία των quads, ο Γάλλος Alexandre Giroud με Yamaha YFZ σημείωσε τον καλύτερο χρόνο (04h 01' 08'') και προηγείται στη γενική κατάταξη με 04h 31' 28''. ακολουθεί ο Enrico Giovanni με Yamaha Raptor 700 (+03' 36''), ενώ την πρώτη τριάδα συμπληρώνει ο Pablo Copetti που οδηγεί και αυτός Yamaha Raptor 700 (+05' 10'').

4 Ιανουαρίου Ειδική 2: Bisha - Wadi ad-Dawasir

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στη γενική κατάταξη μετά την ολοκλήρωση της 2ης ειδικής που διεξήχθη τη Δευτέρα 4/1. Οι αγωνιζόμενοι κάλυψαν συνολικά 685 χλμ εκ των οποίων τα 457 χλμ αποτελούσαν την ειδική διαδρομή. Οι αμμώδεις επιφάνειες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της διαδρομής στην οποία οι αναβάτες θα έπρεπε να επιδείξουν ιδιαίτερη προσοχή στην πλοήγηση. Χαμένος της υπόθεσης ήταν ο μέχρι πρότινος επικεφαλής του αγώνα Toby Price ο οποίος ξεκινούσε πρώτος την προσπάθειά του. Ο Αυστραλός αναβάτης της KTM έχασε συνολικά 32 λεπτά με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 28η θέση και από πρώτος γενικής να βρεθεί 15ος (+17'39").

Pablo Quintanilla Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing
Η ειδική εξελίχθηκε σε υπόθεση της Honda με τους εργοστασιακούς Joan Barreda Bort και Ricky Brabec να κάνουν το 1-2. Για τον Ισπανό ήταν η 25η νίκη του σε ειδική του Dakar καθώς κάλυψε την απόσταση σε 04h17' 56''. O περσινός νικητής τερμάτισε 03' 55'' πίσω του, ενώ τρίτος ήταν ο Pablo Quintanilla με Husqvarna (+06'02").
Στη γενική κατάταξη, προηγείται πλέον ο Barreda Bort (08h 15' 38''), με τον Brabec να ακολουθεί όντας 6'23" πιο αργός. Στην τρίτη θέση έχει περάσει ο Ross Branch με Yamaha (+07' 16'').
Στα quads, o Pablo Copetti πήρε την ειδική με χρόνο 5h 34' 50''. Στη γενική ο Alexandre Giroud εξακολουθεί να οδηγεί τον αγώνα με συνολικό χρόνο 10h 08' 48''. Σε απόσταση αναπνοής ακολουθεί ο Giovanni Enrico (+01' 09''), ενώ την τριάδα συμπληρώνει ο Pablo Copetti (+02' 40'').