Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP 2020: Η καλύτερη χρονιά της KTM

Νίκες παντού

16.12.2020

Τίτλος στη Moto3, πολλές νίκες και θέσεις στο βάθρο σε όλες τις κατηγορίες, ταχύτεροι γύροι και αναβάτες πρωταγωνιστές και στις τρεις κατηγορίες. Το 2020 ήταν χρονιά επιτυχιών για την KTM στα Grand Prix

Το MotoGP 2020 ξεκίνησε στα τέλη Ιουλίου, με τον πρώτο "διπλό αγώνα" στη Jerez. Η Red Bull KTM Factory Racing των Pol Espargaro και Brad Binder και η Red Bull KTM Tech3 των Miguel Oliveira και Iker Lecuona με τις KTM RC16, έδειξαν πως είναι σε θέση να πρωταγωνιστήσουν.

Η πρώτη νίκη ήρθε μόλις στον τρίτο γύρο, καθώς ο κάτοχος πλέον του τίτλου «rookie of the year» Brad Binder, ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, στην πίστα του Brno. Ο 25χρονος Νοτιοαφρικανός έγινε ο πρώτος αναβάτης που κέρδισε σε όλες τις κατηγορίες, με μοτοσυκλέτες της KTM.

KTM MotoGP 2020 5

Δύο Grand Prix αργότερα και ο Oliveira κατέκτησε τον πρώτη από τις δύο νίκες του, στο Red Bull Ring. Ήταν η πρώτη για την ομάδα Tech3 και ο Πορτογάλος έγινε ο δεύτερος με νίκες σε όλες τις κατηγορίες με KTM. Ο Oliveira θα γίνει και ο πρώτος Πορτογάλος που κερδίζει μέσα στην χώρα του, αφού είδε κέρδισε ξανά, στο φινάλε του Πρωταθλήματος στο Portimao.

O Pol Espargaro ήταν ο αναβάτης με τα περισσότερα βάθρα το 2020 και αυτός που τερμάτισε στην υψηλότερη θέση, μεταξύ των αναβατών της αυστριακή εταιρείας. Ταυτόχρονα που έφερε στην πρώτη θέση της pole position την KTM RC16, δύο από τις τρεις φορές το 2020. Ο Ισπανός που έδωσε στην KTM το πρώτο της βάθρο το 2018, έφτασε στην 5η θέση της τελικής βαθμολογίας. Η KTM κατέλαβε την 4η θέση στην βαθμολογία Κατασκευαστών, μόλις τέσσερις βαθμούς από τη 2η θέση. Ο πρωτοεμφανιζόμενος Iker Lecuona συγκέντρωσε 27 βαθμούς και συνέβαλε στην προσπάθεια.

3 νίκες (1 Binder 2 Oliveira)
8 βάθρα (1 Binder, 5 Espargaro, 2 Oliveira)
3 Pole position (2 Espargaro, 1 Oliveira)
4 ταχύτεροι γύροι (2 Binder, 1 Espargaro, 1 Oliveira)
27 τερματισμοί στην δεκάδα (5 Binder, 10 Espargaro, 3 Lecuona, 9 Oliveira)
5ος στο Πρωτάθλημα αναβατών: Espargaro (η υψηλότερη θέση για αναβάτη της KTM)
4η στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών (η υψηλότερη έως τώρα)
3η στο Πρωτάθλημα Ομάδων: Red Bull KTM Factory Racing
7η στο Πρωτάθλημα Ομάδων: Red Bull KTM Tech3
Rookie of the Year: Brad Binder, Red Bull KTM Factory Racing
Μέσος όρος βαθμών ανά αγώνα 2019 - 9,26, 2020 - 26,71 (αύξηση 188,4%)

To «φυτώριο» αναβατών της KTM αναδεικνύει και εξελίσσει συνεχώς νέα ταλέντα, τα οποία διοχετεύει αρχικά στις μικρότερες κατηγορίες των Grand Prix. Και το 2020 οι αναβάτες στις ομάδες Moto2 και Moto3 είχαν μια αξιοσημείωτη αγωνιστική χρονιά.

KTM MotoGP 2020 2

Στη Moto2, η ομάδα Red Bull KTM Ajo, με αναβάτες του Jorge Martin και Testuta Nakashima, κατέκτησαν συνολικά τρεις νίκες και συνολικά ανέβηκαν στο βάθρο 8 φορές. Ο Martin ήταν κάτοχος της pole position μία φορά και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ ο Nagashima την όγδοη.

KTM MotoGP 2020 4

Στην Moto3 o Albert Arenas κατέκτησε τη νίκη στους τρεις από τους πέντε πρώτους αγώνες της σεζόν, στο Κατάρ, στη Jerez και την Αυστρία. Στον αγώνα στην Καταλωνίας, που εγκατέλειψε λόγω πτώσης, βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας και συνέχισε με τρεις σερί αγώνες, σε Γαλλία και δύο στην Αραγονία, στην πρώτη πεντάδα. Στον πρώτο αγώνα της Valencia εγκατέλειψε ενώ στον δεύτερο ήταν πέμπτος. Στο Portimao, μετά από αγώνα τακτικής, τερμάτισε δωδέκατος. Πήρε τον τίτλο με τέσσερις βαθμούς διαφορά, από τους Tony Arbolino και Ai Ogura, που ισοβάθμησαν στην δεύτερη θέση με 170 βαθμούς .
Οι μοτοσυκλέτες της αυστριακής εταιρείας κέρδισαν τους 8 από τους 15 αγώνες του Πρωταθλήματος.