Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP 2021: Οι συνθέσεις όλων των ομάδων

Με πολλές αλλαγές

Γράφει ο Κώστας Ταρναβάς  //  25.11.2020

Το 2020 ήταν χρονιά εκπλήξεων. Οι πρωταγωνιστές σε κάθε αγώνα διαφορετικοί. Το τέλος όμως του Πρωταθλήματος σηματοδότησε πολλές αλλαγές στις συνθέσεις των ομάδων

Ο Valentino Rossi, αποχαιρέτησε μετά από 15 χρόνια την εργοστασιακή ομάδα, αλλάζοντας θέσεις με τον Fabio Quartararo στην Petronas Yamaha SRT. O Pol Espargaro, από την KTM «μετακόμισε» στην Honda και πήρε τη θέση του Alex Marquez που θα αγωνίζεται το 2021, με μοτοσυκλέτα της δορυφορικής LCR. H ομάδα της Ducati είναι εντελώς νέα, ενώ ο πρωταθλητής και ο δευτεραθλητής της Moto2 στελεχώνουν την νεοσύστατη Esponsorama Racing. Miller έφυγε, Zarco πήγε στην Pramac Racing, ενώ ο Oliveira πήρε θέση δίπλα στον Binder στην εργοστασιακή KTM και ο Petrucci δίπλα στον Lecuona στην Tech3.

93 Marc Marquez Ισπανική Repsol Honda Team Honda

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas