Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP Πορτογαλία: O Oliveira βασιλιάς του Portimao

Χρειάστηκαν 33 χρόνια για να κερδίσει Πορτογάλος στην πατρίδα του

23.11.2020

Ξεκινώντας από την pole position, ο Πορτογάλος αναβάτης πήρε τη δεύτερή του νίκη πολύ άνετα και εντός έδρας

Σίγουρα ήταν η πιο «περίεργη» χρονιά στην ιστορία του MotoGP. Λόγω Covid-19 το πρωτάθλημα ξεκίνησε κατακαλόκαιρο και οι αγώνες που έγιναν ήταν 14, αντί για 20. Όλοι πραγματοποιήθηκαν επί ευρωπαϊκού εδάφους και είχαμε εννέα διαφορετικούς νικητές.
Στους οχτώ από τους δεκατέσσερις αγώνες, αυτοί που είδαν πρώτοι την καρό σημαία ήταν αναβάτες ιδιωτικών ομάδων. Στον τελευταίο αγώνα ήταν και οι τρεις (Oliveira – Red Bull KTM Tech3, Miller – Pramac Racing Ducati, Morbidelli – Petronas Yamaha SRT).
Ταυτόχρονα η Ducati κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στους κατασκευαστές από το 2007, στον τελευταίο αγώνα τον Dovizioso και Petrucci, με τα χρώματα της εργοστασιακής ομάδας.

ducati constructors title

Με τον τίτλο να έχει κριθεί από τον προηγούμενο αγώνα, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Joan Mir, εκκίνησε από την 20η θέση, εξαιτίας προβλημάτων στα ηλεκτρονικά της Suzuki GSX-RR. Αντιθέτως ο Oliveira με την KTM RC16 ήταν ο ταχύτερος, με τους Franco Morbidelli και Jack Miller, να βάζουν «τα γυαλιά» στους εργοστασιακούς αναβάτες της Yamaha και της Ducati.  O Cal Crutchlow, «ανοίγει» την δεύτερη σειρά εκκίνησης, στον τελευταίο του αγώνα στο MotoGP (την επόμενη χρονιά θα είναι αναβάτης εξέλιξης στη Yamaha στη θέση του Lorenzo). Ακολούθησαν οι Quartararo, Bradl, Zarco, Vinales, Pol Espargaro και Rins. O Andrea Dovizioso και αυτός στον τελευταίο του αγώνα στο MotoGP, ήταν δωδέκατος.

43 jack miller ause 9368.gallery full top fullscreen

Όλοι έχουν επικεντρωθεί στις δυσκολίες της πορτογαλικής πίστας, που για πρώτη φορά φιλοξενεί αγώνα του κορυφαίου πρωταθλήματος. Ο τίτλος που εκκρεμεί είναι των κατασκευαστών. Suzuki και Ducati είναι οι μνηστήρες. Η ιταλική εταιρεία έχει πέντε μοτοσυκλέτες στο grid και η ιαπωνική μόλις δύο. Επιπλέον ο Alex Rins και ο Franco Mοrbidelli ερίζουν για το No2.

21 franco morbidelli itae 4393.gallery full top fullscreen

Ο αγώνας ξεκινάει και ο Oliveira ξεφεύγει. Οι μόνοι που παραμένουν κοντά του είναι οι Morbidelli και Miller.O Mir από 20ος έπειτα από φοβερή εκκίνηση είναι 12ος . Ο Oliveira στο τέλος του πρώτου γύρου έχει ένα δευτερόλεπτο διαφορά από τους άλλους δύο, με τον Mir μετά από λάθος να ξαναπέφτει στην 20η θέση. Στον τέταρτο γύρο, ο Πορτογάλος έχει 2 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Morbidelli. Ο Rins από την άλλη είναι 9ος .
Στα μέσα του αγώνα η κατάσταση στην κορυφή δεν είχε αλλάξει, απλά η διαφορά έχει αυξηθεί στα 4 δευτερόλεπτα. Οι εργοστασιακές Yamaha Μ1 2020 με τους Quartararo, Vinales και Rossi, βρίσκονται από την 13η θέση και κάτω! Ο Mir εγκαταλείπει και ο Miller «πιάνει» τον Morbidelli στην 2η θέση.

36 joan mir espe 1862.gallery full top fullscreen

Τελικά ο Oliveira πέρνα πρώτος «κάτω» από την καρό σημαία, ο Miller ήταν ο κερδισμένος της μονομαχίας με τον Morbidelli. Ο Αυστραλό το 2021 θα αγωνίζεται με την εργοστασιακή ομάδα της Ducati. Ο Ιταλός είναι δεύτερος στην τελική βαθμολογία, αφού ο Rins τερμάτισε 15ος και «μένει» τρίτος.

44 pol espargaro espe 4798.gallery full top fullscreen

Ο Pol Espargaro, αποχαιρετά την KTM με μια τέταρτη θέση και ετοιμάζεται για την Repsol Honda. Οι Takaaki Nakagami (LCR Honda), Andrea Dovizioso (Ducati team), Stefan Bradl (Repsol Honda), Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team), Alex Marquez (Repsol Honda) και Johann Zarco (Avintia Ducati), μπήκαν στην δεκάδα.

46 valentino rossi itae 5307.gallery full top fullscreen
O Valentino Rossi, αποχαιρέτησε την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha μετά από 15 χρόνια, με μια 12η θέση.

20 fabio quartararoe 4296.gallery full top fullscreen

To Πρωτάθλημα του 2021 ξεκινάει, αν όλα εξελιχθούν ομαλά με τον κορωνοϊό, στις 28 Μαρτίου στην πίστα του Καταρ. Δείτε εδώ το προσωρινό πρόγραμμα αγώνων και τις ημερομηνίες διεξαγωγής των δοκιμών.

Αποτελέσματα                                                  Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU