8ώρες της Sepang: Ο Canepa κέρδισε μόνος του! (Video)

3ωρος αγώνας λόγω κακοκαιρίας

16.12.2019

Ο πρώην αναβάτης των GP κέρδισε τον αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής (EWC) οδηγώντας μόνος στον αγώνα που διήρκεσε λιγότερο εξαιτίας της βροχής

Η dream team της Yamaha με χορηγό την πίστα της Sepang (SIC), με τους Franco Morbidelli, Hafizh Syahrin και Michael van der Mark τερμάτισε στην έβδομή θέση μετά από σύγκρουση και πτώση με την ομάδα της T.S.R. Honda και ενώ βρισκόταν στην πρώτη θέση.

Η ομάδα με τους δύο αναβάτες του MotoGP (Morbidelli, Syahrin) και ενός του WorldSBK (van der Mark) βρέθηκε στην pole position. Ο Ολλανδός μετά από μια ανόητη κίνηση, όπως είπε ο ίδιος, του Mike di Meglio, βρέθηκε στην αμμοπαγίδα μαζί με τον Ιταλό. Ο αναβάτης της Honda σήκωσε γρήγορα την μοτοσυκλέτα που δεν είχε πάθει ζημιά και συνέχισε, ενώ αυτός της Yamaha με διαλυμένη τη R1 επέστρεψε στα pits και όταν ξαναμπήκε στην πίστα ήταν πλέον 44Ος . Τελικά η ομάδα τερμάτισε στην έβδομη θέση.

EWC SEPANG 8 HOURS 2

Από την άλλη η T.S.R. Honda βρέθηκε στην πρώτη θέση, όμως ο di Meglio ξαναέπεσε και η ομάδα τερμάτισε στην 13η θέση.

Ο αγώνας άργησε να ξεκινήσει δύο ώρες, λόγω της βροχής που είχε πλημυρίσει την πίστα. Και πάλι όμως οι συνθήκες δεν επέτρεπαν την διεξαγωγή του αγώνα και έτσι οι αναβάτες γύρισαν στα pits. Τελικά με καθυστέρηση 5 ωρών ο αγώνας άρχισε και διήρκεσε μόλις 3 ώρες, με τις τελευταίες δύο ώρες να διεξάγεται κάτω από τα φώτα των προβολέων.

Πίσω από τον Canepa και την ΥART Yamaha R1, τερμάτισε η Honda Asia Dream Racing Showa και στην τρίτη θέση η εργοστασιακή ομάδα της BMW στο παγκόσμιο Endurance.

EWC SEPANG 8 HOURS 3

Μετά από τους δύο πρώτους αγώνες του Πρωταθλήματος 2019-2020 η Suzuki Endurance Racing Team προηγείται στην βαθμολογία έχοντας συγκεντρώσει 79 βαθμούς, έναντι 64 της BMW Motorrad World Enduarnce Team και 48 της Wojcik Racing Team που αγωνίζεται με Yamaha R1 στο Πρωτάθλημα.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas