MotoGP 19ος αγώνας Valencia: Triple Crown

Αρχίζουν οι δοκιμές για το 2020

18.11.2019

Η δωδέκατη νίκη της σεζόν για τον Marquez, έδωσε ταυτόχρονα τον τίτλο στην Honda και στο Πρωτάθλημα ομάδων, που ήταν και ο μοναδικός που βρισκόταν σε εκκρεμότητα για το 2020

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Honda κάνει το τρία στα τρία, κατακτώντας τους τίτλους σε αναβάτες, κατασκευαστές και ομάδες. Το επίτευγμα ολοκληρώνει μια ανεπανάληπτη αγωνιστική σεζόν για την Honda η οποία γιορτάζει με τον καλύτερο χρόνο την επέτειο των 60 χρόνων στους αγώνες. Η ιαπωνική ομάδα τις επόμενες ημέρες θα αποφασίσει ποιος αναβάτης θα αντικαταστήσει τον Lorenzo. Εκτός από το όνομα του Johann Zarco, τις τελευταίες ημέρες ακούγεται έντονα και ο αδελφός του Marc Marquez και πρωταθλητής στη Moto2, Alex.

motogp valencia 2019 2

Αυτό είναι το ένατο triple crown της Repsol Honda από την αρχή της εποχής MotoGP το 2002. Είναι η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους στα πρωταθλήματα κατασκευαστών και ομάδων και η πρώτη στην “τετράχρονη εποχή” των GP που κατακτά τρία triple crown στη σειρά.

motogp valencia 2019 15

Ο Fabio Quartararo είχε κατακτήσει την τελευταία pole της σεζόν , ολοκληρώνοντας την πρώτη του χρονιά στην κατηγορία με έξι συνολικά. Ο Γάλλος αναβάτης της Petronas Yamaha SRT, ξεκίνησε καλύτερα και στον αγώνα και “πήρε κεφάλι” στον αγώνα. Ο Marquez αρχικά βρέθηκε τέταρτος γεγονός που τον καθυστέρησε λίγο, όπως έδειξε η εξέλιξη του αγώνα. Ο Ισπανός αφού “ξέμπλεξε” με τους Miller και Rins, ψαλίδισε την διαφορά τους ενός δευτερολέπτου με τον Quartararo, μπόρεσε και προσπέρασε τον rookie of the year, στον πέμπτο γύρο.

motogp valencia 2019 16

Από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκε από κανέναν και κατέκτησε την 12η νίκη του στη σεζόν και ισοφάρισε το ρεκόρ νικών του 2014. Συγκεντρώνοντας 420 βαθμούς σε 19 αγώνες, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, έγινε ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του MotoGP, που συγκεντρώνει περισσότερους από 400. Ανέβηκε για 95η φορά στο βάθρο των νικητών, ισοφάρισε την επίδοση του Mick Doohan και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του πίνακα με τους αναβάτες της Honda με τις περισσότερες θέσεις στο βάθρο.

motogp valencia 2019 12

O Fabio Quartararo αν και δεν ολοκλήρωσε τη σεζόν με μια νίκη, κατέκτησε την δεύτερη θέση για πέμπτη φορά στη σεζόν, ανεβαίνοντας συνολικά εφτά φορές στο βάθρο και συγκεντρώνοντας 192 βαθμούς, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ήταν ο δεύτερος καλύτερος αναβάτης της Yamaha, πίσω από τον Maverick Vinales που με την έκτη θέση στην Valencia, εξασφάλισε την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη. Ο Valentino Rossi ήταν όγδοος, ενώ ο Franco Morbidelli είχε πτώση.

motogp valencia 2019 6

Η Yamaha ήταν δεύτερη στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, η εργοστασιακή ομάδα στην τρίτη θέση και η δορυφορική Petronas, στην τέταρτη στο πρωτάθλημα των ομάδων.

motogp valencia 2019 19

Καλύτερος αναβάτης για την Ducati ήταν ο Jack Miller (Pramac), που μετά την τρίτη θέση στην διαδικασία της pole positions ήταν και τρίτος στον αγώνα, αφήνοντας πίσω του τον Andrea Dovizioso, με τον Ιταλό να είναι το Νο2 στην κατάταξη, 151 βαθμούς πίσω από τον Marquez. O Danilo Petrucci έπεσε στον 14ο γύρο και ολοκλήρωσε μια σεζόν που είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς. Όμως μετά την νίκη του στο GP του Mugello που συνοδεύτηκε από την τρίτη θέση στο Assen, ο Ιταλός “ξεφούσκωσε”. Ο αναβάτης εξέλιξης της Ducati, Michele Pirro, ήταν άτυχος. Στις δοκιμές η Desmosedici που οδηγούσε έπιασε φωτιά, ενώ στον αγώνα αισθάνθηκε αδιαθεσία τον 4ο γύρο και εγκατέλειψε.

motogp valencia 2019 7

Η Ducati τερμάτισε στην δεύτερη θέση στο Πρωτάθλημα ομάδων και τρίτη στους κατασκευαστές.

motogp valencia 2019 14

O Alex Rins ήταν πέμπτος και συνολικά τέταρτος στο Πρωτάθλημα με 205 βαθμούς, έξι πίσω από τον Vinales και δεκατρείς μπροστά από τον Quartararo. Αν ο Ισπανός δεν ήταν τόσο ασταθής θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Φέτος είχε δύο νίκες, μία δεύτερη και τέσσερις φορές τερμάτισε τέταρτος, ενώ είχε και τρεις εγκαταλείψεις. Ο Joan Mir στην πρώτη του σεζόν, συγκέντρωσε 92 βαθμούς, με καλύτερη θέση την πέμπτη στον αγώνα της Αυστραλίας. Οι δύο τους έδωσαν την τέταρτη θέση στην ομάδα της Suzuki στο πρωτάθλημα κατασκευαστών και την πέμπτη σε αυτό των ομάδων.

motogp valencia 2019 9

Την δεκάδα στον αγώνα της Valencia, έκλεισαν τα δύο αδέλφια, Aleix Espargaro (Aprilia) και Pol Espargaro (ΚΤΜ).

Από σοβαρό τραυματισμό γλύτωσε ο Johann Zarco. Ο Γάλλος αναβάτης της Honda είχε πτώση και μόλις σηκώθηκε έπεσε πάνω του η μοτοσυκλέτα του Iker Lecuona (Red Bull KTM Tech3). Δευτερόλεπτα πριν στην ίδια στροφή είχε πέσει και ο Danilo Petrucci.

motogp valencia 2019 4

Μετά από 297 GP, ο Jorge Lorenzo τερμάτισε την καριέρα του στην πίστα της Valencia. Ο αναβάτης της Repsol Honda ήταν 13ος μπροστά στους συμπατριώτες του. Διαβάστε εδώ το αφιέρωμα στον Ισπανό, πέντε φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή.

motogp valencia 2019 5

Το πρωτάθλημα του 2019 τελείωσε και αμέσως αναβάτες και ομάδες άρχισαν την προετοιμασία για την επόμενη σεζόν. Θα παραμείνουν στην ισπανική πίστα για διήμερες δοκιμές.

Αποτελέσματα                    Βαθμολογίες

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα