Ducati MotoGP: O Dovizioso για 100η φορά στο βάθρο

Σημαδιακό το Grand Prix της Ιαπωνίας, στην πίστα του Motegi, για τον Andrea Dovizioso

• Ο έτερος αναβάτης της Ducati, Danilo Petrucci, τερμάτισε στην 9η θέση
• Μετά και το 16ο γύρο του πρωταθλήματος, ο Dovi έχει σχεδόν εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα αναβατών
• Η Ducati είναι δεύτερη στους κατασκευαστές, η Mission Winnow Ducati πρώτη στις ομάδες

DUCATI JAPAN MOTOGP 2019 2

Σημαδιακό το Grand Prix της Ιαπωνίας, στην πίστα του Motegi, για τον Andrea Dovizioso. Ο Ιταλός, τερματίζοντας στην 3η θέση με τη Ducati, ανέβηκε για 100η φορά στην καριέρα του στο βάθρο, μετά από εξαιρετικό αγώνα. Έχοντας εκκινήσει από την 3η σειρά του grid, ο Dovi βρέθηκε στην 5η θέση με τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου. Αναρριχήθηκε δύο θέσεις ακόμα στα μισά του αγώνα, περνώντας διαδοχικά το Miller και το Morbidelli, υπερασπιζόμενος με επιτυχία την 3η θέση, προς το τέλος, από τις επιθέσεις του Βινιάλες. Μάλιστα, ο Dovizioso επιτέθηκε και για τη 2η θέση, τερματίζοντας λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Κουαρταραρό. Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο Dovizioso δήλωσε πως «ένιωθε τη Ducati του σε εξαιρετική κατάσταση και αν είχε ένα γύρο ακόμα, τότε θα κατάφερνε να τερματίσει στη 2η θέση».

DUCATI JAPAN MOTOGP 2019 3

O Danilo Petrucci, δεύτερος αναβάτης της εργοστασιακής ομάδας της Ducati, με εκκίνηση επίσης από την 3η σειρά του grid, έχασε κάποιες θέσεις στο πρώτο μισό του αγώνα, για να καταφέρει στη συνέχεια με σταθερό ρυθμό να ανέβει μέχρι και στην 9η θέση, όπου και τερμάτισε.

Στις τρεις πρώτες θέσεις στο Grand Prix της Ιαπωνίας τερμάτισαν οι Marquez, Quartararo και Dovizioso.

Μετά και το χθεσινό αποτέλεσμα, ο Dovizioso έχει σχεδόν εξασφαλίσει τη 2η θέση του πρωταθλήματος αναβατών με 231 βαθμούς, ενώ ο Petrucci παραμένει στην 5η θέση με 169, μόλις επτά βαθμούς πίσω από τους Rins και Vignales. Η Ducati παραμένει στη 2η θέση στους κατασκευαστές ενώ η Mission Winnow Ducati είναι πρώτη στις ομάδες.

Επόμενος αγώνας το Grand Prix της Αυστραλίας, στο Philip Island, το τριήμερο 25-27 Οκτωβρίου.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas