Ατύχημα ο Dovizioso, 7η θέση ο Petrucci στην Μεγ. Βρετανία

Δεύτερος ο Dovizioso, τέταρτος ο Petrucci στην βαθμολογία

27.08.2019

Ο Andrea Dovizioso ενεπλάκη άθελά του σε ατύχημα, πριν καν φτάσει στην πρώτη στροφή της πίστας του Silverstone, στο Grand Prix της Μεγάλης Βρετανίας

• Παρότι η πτώση του Dovi έδειχνε σοβαρή, τελικά το ιατρικό ανακοινωθέν κάνει λόγο για διάσειση και μώλωπες, με τον αναβάτη να παίρνει το ΟΚ να ταξιδέψει στην πατρίδα του
• Ο έτερος οδηγός της ομάδας, Danilo Petrucci, τερμάτισε στην 7η θέση μετά από έναν αγώνα χωρίς εξάρσεις, σε μία πίστα που τον δυσκόλεψε αρκετά
• Στο πρωτάθλημα των αναβατών, ο Dovizioso παρέμεινε στη 2η θέση ενώ ο Petrucci υποχώρησε στην 4η
• Μετά και το δωδέκατο γύρο της σεζόν (από τους συνολικά 19) η Ducati παραμένει δεύτερη στους κατασκευαστές ενώ η Mission Winnow Ducati πρώτη στις ομάδες

DUCATI BRITISH MOTOGP 2019 2

Το Grand Prix της Μεγάλης Βρετανίας έληξε πριν καλά καλά ξεκινήσει για τον Andrea Dovizioso. Ο αναβάτης της Ducati ξεκίνησε από την 3η σειρά του grid και πριν καν φτάσει στην πρώτη στροφή της πίστας, είδε τον Fabio Quartararo να χάνει τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας του, η οποία πέφτοντας του έφραξε το δρόμο. Ο Dovi δεν μπόρεσε να την αποφύγει και ο αγώνας του έληξε άδοξα, ευτυχώς αφήνοντάς του για ενθύμιο μόνο μία διάσειση και μώλωπες, σε μία πτώση που θα μπορούσε να είχε αποδειχθεί πιο σοβαρή.

Ο άλλος οδηγός της Ducati, ο Danilo Petrucci, εκκίνησε από την 4η σειρά του grid, βρέθηκε 13ος στο τέλος του πρώτου γύρου και το μόνο που κατάφερε ήταν να τερματίσει 7ος, μόλις μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Cratchlow, που τερμάτισε στην 6η θέση.

Παρά τη μάλλον ατυχή συνολικά εμφάνιση, μετά και το Grand Prix της Μεγάλης Βρετανίας, δωδέκατο γύρο της σεζόν, ο Dovizioso παραμένει στη 2η θέση του πρωταθλήματος αναβατών με 172 βαθμούς, με τη διαφορά από τον προπορευόμενο Marquez να είναι τώρα στους 78. Ο Petrucci υποχώρησε στην 4η θέση, με 145.

O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα
H ομάδα της Yamaha, με συμμετοχές σε όλες τις κατηγορίες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Motocross, σε αγώνες ταχύτητας του εξωτερικού και στους αγώνες RALLY, έρχεται να χαράξει τη δική της πορεία στον χώρο του μηχανοκίνητου αθλητισμού