MXGP 13ος αγώνας Τσεχία: Ο Febvre στην κορυφή

Gajser και Prado ακόμη πιο κοντά στον τίτλο των κατηγοριών τους

29.07.2019

Μετά από τρία σχεδόν χρόνια ο Romain Febvre ανεβαίνει στο πρώτο το σκαλί του βάθρου στην MXGP

Την ίδια στιγμή ο Jorge Prado κερδίζει έναν ακόμη αγώνα στην MX2, που ήταν και η 27η νίκη στην καριέρα του.

MXGP START MOTOCROSS GP 13 CZ 2019

ΜXGP

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας στην κορυφαία κατηγορία, ο Σλοβένος Tim Gajser αγωνίστηκε μπροστά σε χιλιάδες συμπατριώτες του και τερμάτισε και στα δύο σκέλη στην δεύτερη θέση, διευρύνοντας το προβάδισμά που έχει από τον Jeremy Seewer στους 172 βαθμούς.

SEEWER MOTOCROSS GP 13 CZ 2019

Ο Seewer είχε το προβάδισμα στην αρχή του Α’ σκέλους, όμως ο εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha, Romain Febvre πέρασε γρήγορα μπροστά. Πιο πίσω το φαβορί για τον φετινό τίτλο, ο αναβάτης της Honda, Tim Gajser έδινε μάχη με τον Gautier Paulin.

O Febvre έφτασε την διαφορά στα 4 δευτερόλεπτα, ενώ ο Seewer άρχισε να χάνει έδαφος. Πιο πίσω ο Gajser άφηνε πίσω του τον Paulin και τον Jasikonis. O Σλοβένος προσπέρασε τον Seewer και έδειξε πως είναι ικανός να πλησιάσει τον Febvre όμως τελικά αρκέστηκε στην δεύτερη θέση χωρίς να ρισκάρει.

Το Β΄ σκέλος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με ον εξαιρετικό Seewer να «παίρνει» την εκκίνηση αφήνοντας πίσω του τους Febvre, Paulin και Gajser.

MXGP PODIUM MOTOCROSS GP 13 CZ 2019Οι δύο αναβάτες της Yamaha ξέφυγαν και οι θεατές απόλαυσαν μια σπουδαία μάχη για την πρώτη θέση. Τελικά ο έμπειρο Febvre επικράτησε, ενώ ο Seewer έχασε και την δεύτερη θέση και πάλι από τον Gajser, που έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο.

MX2

O Jorge Prado είναι ο αναβάτης που κρατά την σημαία της KTM ψηλά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross. Με δύο ακόμη νίκες στην Τσεχία έχει πλέον 90 βαθμούς διαφορά από τον Thomas Kjer Olsen (Husqvarna).

PRADO MOTOCROSS GP 13 CZ 2019

Δεύτερος στον αγώνα της Τσεχίας ήταν ο Γερμανός αναβάτης της Kawasaki Henry Jacobi. Τερμάτισε δεύτερος στο Α΄ σκέλος και τρίτος στο Β΄.

Τρίτος συνολικά ήταν ο Thomas Kjer Olsen με μια τρίτη και μια τέταρτη θέση αντίστοιχα.

MX2 PODIUM MOTOCROSS GP 13 CZ 2019

Επόμενος αγώνας στις 4 Αυγούστους στο Lomel του Βελγίου

Αποτελέσματα

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα