Rally Dakar 2019: Ο βασιλιάς του Dakar

Δεύτερος τίτλος για τον Price

17.01.2019

Ο Toby Price ήταν ο μεγάλος νικητής του φετινού μαραθωνίου στους αμμόλοφους του Περού

Αμέτρητες διακρίσεις, εκπληκτικές εμφανίσεις, πολλοί τραυματισμού και μεγάλες νίκες. Όλα αυτά σηματοδοτούν την μεγάλη καριέρα του Price, που από το 2010 μεγαλουργεί με τις μοτοσυκλέτες της ΚΤΜ.

164663 Toby Price KTM 450 RALLY Dakar 2017

2018

Ταλαιπωρήθηκε σχεδόν όλο το 2017 από τραυματισμούς, ενώ έκανε χειρουργική επέμβαση στο πόδι για να είναι έτοιμος για το Rally Dakar του 2018. Ανέβηκε σε μοτοσυκλέτα έξι εβδομάδες πριν την έναρξη του αγώνα και κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση. Αυτό το επίτευγμα θεωρήθηκε απίστευτο μέχρι φέτος που κέρδισε με τσακισμένο χέρι.

218555 Toby.Price.No8 Red Bull KTM Factory Racing Dakar2018 484

2017

Το 2017 ξεκίνησε με το Rally Dakar. Δυστυχώς, μια πτώση την 4η ημέρα τον οδήγησε σε εγκατάλειψη, αφού πρώτα είχε κερδίσει την 2η ειδική του αγώνα. Ο Toby μεταφέρθηκε εσπευσμένα σε νοσοκομείο της Βολιβίας όπου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση αφού είχε κάταγμα σε μηριαίο οστό. Ταλαιπωρήθηκε από κρίσεις επιληψίας που προήλθαν από θρόμβωση στον πνεύμονα. Ο Toby επέστρεψε στην Αυστραλία μετά από μια εβδομάδα και πέρασε μια εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία αποκατάσταση. Οκτώ εβδομάδες αργότερα, επέστρεψε στην ενεργό δράση και συμμετείχε σε αγώνες με pick up truck, όπου τερμάτισε 4ος και 2ος στις δύο κούρσες του θεσμού.

263137 toby.price stage8 Red Bull KTM Factory Racing Dakar2019 404

2016

Η χρονια ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Κυριάρχησε στο Rally Dakar, κερδίζοντας πέντε ειδικές (Stage 2,5,6,8 και 9) με διαφορά 40 λεπτών από τον δεύτερο. Ο Price έγινε ο πρώτος Αυστραλός που κέρδισε ποτέ οποιαδήποτε κατηγορία του Dakar, ο πρώτος μη Ευρωπαίος που κερδίζει τον αγώνα των μοτοσυκλετών καθώς και o μοναδικός που καταφέρνει να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στη δεύτερη μόλις συμμετοχή του στον αγώνα. Μετά το Dakar έγινε και ο πρώτος Αυστραλός που κερδίζει το Abu Dhabi Desert Challenge. Ο Price επέστρεψε στην Αυστραλία για τον αγώνα Finke Desert Race, αγωνιζόμενος στις κατηγορίες αυτοκινήτων και μοτοσυκλέτων. Μετά το κάθε σκέλος με το αυτοκινήτου, ο Price γύριζε στην γραμμή εκκίνησης με ελικόπτερο για να πάρει τη μοτοσυκλέτα του. Τερμάτισε δεύτερος στα αυτοκίνητα και στη συνέχεια κέρδισε στις μοτοσυκλέτες για πέμπτη συνεχόμενη φορά, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ. Στο τέλη του χρόνου ο Toby κέρδισε το Rally OiLibya στο Μαρόκο και κατέλαβε τη 3η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2016.

122152 price 01

2015

Το 2015 έκανε την απόπειρα να συμμετάσχει στο Dakar. Αν και πρωτάρης κέρδισε την 12η ειδική και τελείωσε τρίτος γενικής. Την ίδια χρονια υπέγραψε συμβόλαιο με την εργοστασιακή ομάδα της ΚΤΜ και πήρε το 5ο του Off Road Πρωτάθλημα στην Αυστραλία.

AORC 2015 Kyogle Toby Price 2

2014

Ο Price έγινε ο μοναδικός αναβάτης που είχε κερδίσει 4 φορές το Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Off-Road. Ήταν η πρώτη φορά που ο Τoby συμμετείχε σε ένα διεθνή αγώνα Cross Country Rally. Στο Rally του Μαρόκου ήταν 8ος και κέρδισε την κατηγορία Ε3 και τερμάτισε 2ος γενικής στο Six Days Enduro της Αργεντινης.

121703 price EDO2585 rid

2013

Συμμετέχοντας με ΚΤΜ, ο Price κέρδισε τρεις αγώνες του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος Off-Road Championship, οδηγώντας την κατηγορία E3 και την Outright. Η εμπλοκή του σε ένα ατύχημα σε αγώνα (Californian AMA Hare and Hound National Championship), του κόστισε τρία σπασμένα οστά στον αυχένα και τον αντίχειρά του. Μετά από μια πολύ λεπτή και σοβαρή χειρουργική επέμβαση έμεινε εκτός αγώνων μέχρι τον Σεπτέμβριο. Μετά την αποκατάσταση επέστρεψε στην Αμερική και έγινε μέλος της αμερικανικής ομάδας της KTM αλλά δεν οδήγησε στον αγώνα Baja 1000. Ο πρώτος μεγάλος αγώνας του Toby μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό ήταν τον Δεκέμβριο στο Red Bull Day In The Dirt στην Καλιφόρνια, όπου ήρθε δεύτερος.

Finke Desert Race 2018 Toby Price DC7 3038 2

2012

Το 2012 συμμετείχς στο την Pro Class Enduro-X στην Μελβούρνη και κέρδισε δύο αγώνες σε έρημο (Finke και Hattah Desert Race). Κατέκτησε επίσης το Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Off-Road Championship, κερδίζοντας 8 από τους 10 γύρους στην κατηγορία E3 και ολοκληρώνοντας 2ος στα άλλα δύο. Επελέγη στην Αυστραλιανή ομάδα για να αγωνιστεί στο International Six Days Enduro, που έλαβε χώρα στη Γερμανία, όπου οδήγησε την ομάδα της Αυστραλίας στη 2η θέση στον κόσμο. Μετά τις δύο πρώτες μέρες, ο Price οδήγησε την κατηγορία E3 και ήταν 5ος συνολικά. Στα μέσα του αγώνα, ο Toby έσπασε πλευρά μετά από πτώση, αλλά συνέχισε τερματίζοντας 2ος στην κατηγορία E3 και 10ος συνολικά.

w1200 h678 fmax

2011

Παρά το ατύχημα στον 1ο γύρο του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος Off Road του 2011 και εγκατάλειψη εξαιτίας μηχανικού προβλήματος στο αγώνα Finke Desert Race, ο Toby κέρδισε τους περισσότερους από τους μεγάλους εκτός δρόμου αγώνες στην Αυστραλία.

web express evolution media 5281207 Toby Price 2003 Australian Junior Chamption 1

2010-2004

Το 2010, ο Toby προσχώρησε στην ομάδα KTM όπου κέρδισε την πλειοψηφία των τίτλων Off-Road της Αυστραλίας. Ο Toby κέρδισε το Finke και το Hattah Desert Race στην πρώτη του προσπάθεια και κέρδισε επίσης το Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Off Road και τετραήμερο αγώνα endurο της χώρας του. Οδηγώντας Kawasaki, ο Toby κέρδισε το Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Off-Road την πρώτη του χρονιά. Του απονεμήθηκε ο τίτλος Rookie of the Year από το Αυστραλιανό περιοδικό Dirt Bike. Ο Toby επιλέχθηκε επίσης για να οδηγήσει για την στην Αυστραλία στο ISDE της Πορτογαλίας το 2009 όπου ήταν ο ταχύτερος αναβάτης κάτω των 23 ετών και ο 14ος στον κόσμο. Ο Toby κέρδισε 2 αυστραλιανούς junior τίτλους το 2003 και υπέγραψε συμβόλαιο με την Kawasaki Australia. Σε ηλικία 16 ετών, ο Price ξεκίνησε την επαγγελματική του σταδιοδρομία το 2004.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas