Rally Dakar 2019 3η ημέρα: Εκπλήξεις και εγκαταλείψεις (Video)

O De Soultrait την ειδική ο Quintanilla την γενική

10.01.2019

Η τρίτη ημέρα του Rally Dakar ήταν γεμάτη απρόοπτα. Πρωταγωνιστές «παγιδεύτηκαν» σε δύσκολα περάσματα καλυπτόμενα με ομίχλη και τα αουτσάιντερ του αγώνα πρωταγωνίστησαν

Ο αναβάτης της Yamaha Xavier De Soultrait ήταν ο νικητής της ειδικής των 331 χλμ, την στιγμή που ο αναβάτης της Husqvarna Pablo Quintanilla «πήρε κεφάλι» στην γενική κατάταξη, με την δεύτερη θέση που κατέλαβε. Ο ανταγωνισμός «χτυπάει κόκκινα». Μετά την εγκατάλειψη του πρωτοπόρου των δύο πρώτων ημερών, Joan Barreda, στις τέσσερις πρώτες θέσεις της γενικής βρίσκονται αναβάτες με διαφορετικές μοτοσυκλέτες.

rally dakar day 3 11

Η ειδική μήκους 331 χιλιομέτρων, ήταν ιδιαίτερα απαιτητική. Ξεκινώντας από τις ακτές και ανεβαίνοντας σε υψόμετρο πάνω από 2.000 μέτρα, η τρίτη ημέρα έφερε τους αναβάτες στα όριά τους. Ένας συνδυασμός αμμοθινών και ποταμών ήταν εξαιρετικά κουραστικός για τους αγωνιζόμενου. Η δύσκολη πλοήγηση και η ομίχλη που συναντούσαν στα ψηλότερα τμήματα της διαδρομής , έκαναν την ημέρα εξαντλητική.

rally dakar day 3 9

Η Yamaha εξασφάλισε την πρώτη νίκη σε ειδική στο φετινό Dakar, με τον Xavier De Soultrait να κυριαρχεί στον αγώνα για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ο Γάλλος με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε και στην έκτη θέση της γενικής. Ταυτόχρονα ο team mate του, Adrien Van Beveren τερμάτισε τέταρτος και πλέον φιγουράρει στην τέταρτη θέση του αγώνα.

rally dakar day 3 12

Μεγάλος κερδισμένος της ημέρας ήταν ο Pablo Quintanilla. Ο Χιλιανός αναβάτης ήταν δεύτερος στην ειδική, μόλις 15 δευτερόλεπτα πίσω από τον De Soultrait και σε συνδυασμό με την εγκατάλειψη του Joan Barreda και την πολύ κακή επίδοση του Matthias Walkner με την KTM, πέρασε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης. Σταθερά μέσα στην δεκάδα παραμένει ο έτερος αναβάτης της ομάδας, Andrew Short.

rally dakar day 3 2

Μετά την εγκατάλειψη του Barreda, όπως όλα δείχνουν τη μοναδική ελπίδα της Honda για νίκη συγκετρώνει ο Kevin Benavides. O Αργεντινός κράτησε την σημαία του HRC ψηλά. Ήταν τρίτος στην ειδική, κάτι που του επέτρεψε και βρεθεί στην δεύτερη θέση της γενικής. Για πρώτη φορά στην δεκάδα και στην έκτη θέση τερμάτισε ο Paulo Goncalves, ο οποίος ανέβηκε και στην ένατη θέση της γενικής. O Ricky Brabec ήταν 12ος υποχωρώντας στην έβδομη θέση της γενικής.

rally dakar day 3 7

Πρώτο KTM της ημέρας ήταν αυτό του Sam Sunderland και πλέον ο Βρετανός είναι τρίτος γενικής. Στην ένατη θέση τερμάτισε ο Toby Price που είναι πέμπτος στην κατάταξη. Ο Matthias Walkner, νικητής της δεύτερης ημέρας, εγκλωβίστηκε μαζί τον Barreda στο σημείο που ο Ισπανός της Honda τελικά εγκατέλειψε. Ο Αυστριακός κατάφερε να ξεφύγει και να τερματίσει 15ος , γεγονός που τον «έριξε» από την δεύτερη στην όγδοη θέση της κατάταξης.

rally dakar day 3 6

Μέσα στην δεκάδα πλασαρίστηκαν ο Σλοβένος Stefan Svitko (Slovnaf team) με ΚΤΜ που ήταν έβδομος και ο Ισπανός Oriol Mena (Hero Motosports Team Rally).

Ο Nicola Dutto, ο πρώτος παραπληγικός αναβάτης που συμμετέχει σε Rally Dakar τερμάτισε 123ος και βρίσκεται στην ίδια θέση στη γενική. Όσο για τη Laia Sainz, συνέχισε την ανοδική της πορεία τερματίζοντας 23η βρισκόμενη πλέον στην 20η θέση της γενικής.

rally dakar day 3 4

Η σημερινή ημέρα περιλαμβάνει μια διαδρομή μικρότερη από την χθεσινή με μήκος 511 χλμ, με μεγαλύτερη ειδική κατά 21 χλμ (352χλμ). Από το bivouac της Arequipa, οι 124 αναβάτες που συνεχίζουν θα κατευθυνθούν στην Moquequa.

Stage 6 | Jan 13 | Arequipa to San Juan de Marcona | SS: 317km | Total: 839km
Stage 7 | Jan 14 | San Juan de Marcona to San Juan de Marcona | SS: 323km | Total: 387km

10  ANDREW SHORT ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 09H 03' 43''

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas