Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP Jerez: O Marquez κερδίζει οι υπόλοιποι «πέφτουν»

Ο Dovizioso ο μεγάλος "χαμένος"

07.05.2018

Ο Ισπανός εκμεταλλεύεται το «απίστευτο» γεγονός που συνέβη μεταξύ των Dovizioso, Lorenzo και Pedrosa πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη του και ταυτόχρονα ανεβαίνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

motogp jerez 2018 15

Αύτη ήταν η δεύτερη νίκη στην καριέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στην ισπανική πίστα. Ο Marquez αποσπάστηκε αρχικά από τους αναβάτες της Ducati, Jorge Lorenzo και Andrea Dovizioso και τον team mate του στην Repsol Honda Dani Pedrosa, οι οποίοι ενεπλάκησαν σε ένα πρωτόγνωρο περιστατικά που τους έθεσε εκτός αγώνα. Και οι τρεις είχαν πτώση στην 6η στροφή της πίστας, γεγονός που επέτρεψε στους Johann Zarco (Yamaha Tech3) και Andrea Iannone (Team Suzuki) να ανέβουν στο βάθρο των νικητών.

motogp jerez 2018 13

Ο Crutchlow (LCR Honda) είχε την pole position όμως ο Lorenzo από την δεύτεργ σειρά του grid έκανε την ιδανική εκκίνηση και βρέθηκε στην κορυφή στην πρώτη δεξιά της Jerez, μπροστά από τους Pedrosa, Zarco, Crutchlow, ενώ ο Marquez παρέμεινε πέμπτος, την θέση που είχε καταλάβει στις κατατακτήριες δοκιμές και ο Alex Rins (Team Suzuki) έκτος.

Ο Lorenzo πίεσε για να ξεφύγει από νωρίς, όμως οι Pedrosa, Marquez και ο Zarco έμειναν «κολλημένοι» πίσω του, αλλά ο Γάλλος στη συνέχεια έμεινε πιο πίσω μετά από λάθος.

motogp jerez 2018 16

Ο Crutchlow λίγο αργότερα, έπεσε και εγκατέλειψε ενώ λίγο αργότερα το ίδιο έγινε και με τον Rins. Εν τω μεταξύ, ο Dovizioso είχε πλησιάσει το γκρουπ των πρωτοπόρων και πλέον οι μάχες για την πρώτη θέση δίνονταν μεταξύ των αναβατών των εργοστασιακών ομάδων της Honda και της Ducati.
Με 16 γύρους να απομένουν ο Marquez έκανε την κίνηση του, προσπερνώντας τον Lorenzo και άρχισε να απομακρύνεται, αφήνοντας του τρεις αναβάτες να αλλάζουν θέσεις συνεχώς μεταξύ τους. Και εκεί έγινε το «κακό»…

motogp jerez 2018 12

Ο Dovi επιτέθηκε του Lorenzo και τον προσπέρασε στην Κ6, όμως στην έξοδο άνοιξε τη γραμμή του και ο JL99 τον ξαναπέρασε κλείνοντας αμέσως τη γραμμή του, όμως ο Pedrosa ήταν ήδη εκεί! Οι δύο μοτοσυκλέτες ακουμπούν μεταξύ τους, η Honda του Pedrosa απογειώνεται μαζί με τον Ισπανό, η Ducati του Lorenzo πέφτει πάνω σε αυτή του Desmodovi και οι τρεις μαζί βρίσκονται μέσα στην αμμοπαγίδα, χωρίς να έχουν καταλάβει τι τους έχει «χτυπήσει»!

motogp jerez 2018 6

Ο Zarco που ακολουθούσε εκμεταλλεύθηκε το γεγονός κα ανέβηκε για μια ακόμη φορά στο βάθρο. Πιο πίσω μία ακόμη μάχη κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον. Iannone, Petrucci (Alma Pramac Ducati) και ο Valentino Rossi (Movistar Yamaha) πάλεψαν μέχρι τον τελευταίο γύρο για την τρίτη θέση στο βάθρο.

motogp jerez 2018 7

Στο σημείο εκείνο ο αναβάτης της Suzuki ξέφυγε των άλλων δύο ανεβάζοντας την ιαπωνική ομάδα για τρίτο συνεχόμενο αγώνα στο βάθρο. Ο Petrucci ήταν τέταρτος και ο Rossi πέμπτος.

motogp jerez 2018 5

Ο Ιταλός πολυπρωταθλητής μόλις ολοκλήρωσε τον 15ο γύρο στον αγώνα έγινε κάτοχος ενός ακόμη ρεκόρ. Έχει διανύσει σε αγώνες τα χιλιόμετρα που ισοδυναμούν την περιφέρεια της γης!

motogp jerez 2018 17

Ο Jack Miller (Alma Pramac Ducati) ήταν έκτος και ο Maverick Vinales (Movistar Yamaha) έβδομος, αν και στο μεγαλύτερος μέρος τους αγώνα βρίσκονταν εκτός δεκάδας. Στην καλύτερη φετινή του θέση βρέθηκε ο Alvaro Bautista (Angel Nieto Team) που τερμάτισε όγδοος. Ο καλύτερος rookie στον αγώνα ήταν ο Franco Morbidelli (EG 0,0 Marc VDS) που κατάφερε για πρώτη φορά να πλασαριστεί μέσα στην πρώτη δεκάδα, τερματίζοντας ένατος.

motogp jerez 2018 11

Στην 10η θέση κατετάγη η wild card συμμετοχή της ΚΤΜ. O αναβάτης εξέλιξης της ομάδας Mika Kallio συμμετείχε με το RC16 του 2019. Πίσω του ο Pol Espargaro (Red Bull ΚΤΜ), που κέρδισε τη μάχη για την 12η θέση από τον Takaaki Nakagami (LCR Honda).

motogp jerez 2018 2

Την βαθμολογούμενη δεκαπεντάδα έκλεισαν οι Bradley Smith (Red Bull KTM), Tito Rabat (Reale Avintia Racing) και ο Scott Redding (Aprilia).

H νίκη του Marquez ήταν ταυτόχρονα και η 400η νίκη για την Michelin στα Grand Prix.

Δείτε εδώ όλο το πρόγραμμα του MotoGP για το 2018

Αποτελέσματα (Pdf)                           Βαθμολογία (Pdf)

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas