MotoGP Ταϊλάνδη 2024: Αλάνθαστος Bagnaia στo βρεγμένο

"Δώρο" στον Martin η πτώση του Marquez

27.10.2024

O Bagnaia μειώνει την διαφορά από τον Martin και όλα θα κριθούν στους δύο τελευταίους αγώνες του Πρωταθλήματος 2025

Ο Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team) κατέκτησε τη νίκη στον αγώνα Sprint της Ταϊλάνδης, επικρατώντας με διαφορά 1.357 δευτερολέπτων μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση. Ο «The Beast» πήρε το προβάδισμα από τον πρώτο γύρο, διατηρώντας την ψυχραιμία του και επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό, που δεν άφησε περιθώρια στον Jorge Martin (Prima Pramac Racing) να αντιδράσει στον δεύτερο γύρο. Η μέρα ήταν καθοριστική για το Πρωτάθλημα, καθώς ο Martin κατέλαβε τη δεύτερη θέση, διευρύνοντας τη διαφορά του στους 22 βαθμούς έναντι του βασικού του αντιπάλου για τον τίτλο, Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team). Ο Ιταλός δεν κατάφερε να ανέβει πάνω από την τρίτη θέση, αφήνοντας όλα ανοιχτά για τη μάχη της Κυριακής.

Ο απρόβλεπτος καιρός της Ταϊλάνδης έπαιξε τον ρόλο του στον αγώνα της Κυριακής. Με την πίστα «μούσκεμα» όλα ήταν ανοιχτά.

Ο αγώνας ξεκίνησε συναρπαστικά με Martin και Bagnaia να βρίσκονται δίπλα-δίπλα, όμως ο Ισπανός πήρε καθαρά το προβάδισμα, αλλά μόνο για τους τέσσερις πρώτους γύρους. Τότε έκανε λάθος, άνοιξε την τροχιά του και έτσι έδωσε την ευκαιρία τόσο στον Ιταλό, όσο και στον Marc Marquez να τον προσπεράσουν.

Οι πτώσεις άρχισαν. Augusto Fernandez, Lorenzo Savadori, Marco Bezzechi, Raul Fernandez, Franco Morbidelli, Enea Bastianini (συνέχισε τον αγώνα) ήταν τα πρώτα «θύματα».

Με 17 γύρους να απομένουν ο Marquez έχει πλησιάσει το Bagnaia και προσπαθεί να τον προσπεράσει. Ο Martin έχει πλησιάσει αλλά κάνει συνεχόμενα λάθη. Παρ’ όλα αυτά δεν απομακρύνεται από τους δύο πρωτοπόρους.

Πιο πίσω τρία KTM RC16 δίνουν την δική τους μάχη. Miller, Binder και Acosta μάχονται για την τέταρτη θέση. Είναι ακόμη πολύ νωρίς καθώς απομένουν 15 γύροι και η βρεγμένη πίστα κάνει τον αγώνα απρόβλεπτο.

Μετά από τρεις γύρους ο Marc Marquez, αν και παραλίγο να κάνει ένα ακόμη απίστευτο σώσιμο, πέφτει, κάνοντας ένα μεγάλο δώρο στον Jorge Martin και ανεβάζοντας τον Jack Miller στο βάθρο. Ο Ισπανός θα συνεχίσει και θα τερματίσει 11ος .Όμως υπάρχει ακόμη αγώνας 11 γύρων, με τον Bagnaia να είναι περισσότερο από 2,5 δευτ. μπροστά από τον Martin και αυτός 1 δευτ. μακριά από τον Miller.

H μάχη στο τέλος επικεντρώνεται στην τρίτη θέση. Ο Acosta προσπέρασε αρχικά τον Binder και δύο γύρους πριν το τέλος και ενώ «έγραφε» τους ταχύτερους γύρους πέρασε και τον Jack Miller που αντιστάθηκε αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον rookie. Στον τελευταίο γύρο έχασε και την τέταρτη θέση από τον Fabio Di Giannantonio.

Bagnaia πρώτος, Martin δεύτερος, Acosta τρίτος. Στην βαθμολογία ο Martin έχει διαφορά 17 βαθμούς από τον Bagnaia. Απομένουν δύο αγώνες, με τον επόμενο να διεξάγεται στην Μαλαισία από τις 1 έως τις 3 Νοεμβρίου.

Βαθμολογία

Αποτελέσματα
Θέση Αναβάτης Εθν. Ομάδα
1 Francesco Bagnaia ITA Ducati Lenovo (GP24)
2 Jorge Martin SPA Pramac Ducati (GP24)
3 Pedro Acosta SPA Red Bull GASGAS Tech3 (RC16)
4 Fabio Di Giannantonio ITA VR46 Ducati (GP23)
5 Jack Miller AUS Red Bull KTM (RC16)
6 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16)
7 Maverick Viñales SPA Aprilia Factory (RS-GP24)
8 Johann Zarco FRA LCR Honda (RC213V)
9 Aleix Espargaro SPA Aprilia Factory (RS-GP24)
10 Alex Marquez SPA Gresini Ducati (GP23)
11 Marc Marquez SPA Gresini Ducati (GP23)
12 Luca Marini ITA Repsol Honda (RC213V)
13 Takaaki Nakagami JPN LCR Honda (RC213V)
14 Enea Bastianini ITA Ducati Lenovo (GP24)
15 Joan Mir SPA Repsol Honda (RC213V)
16 Fabio Quartararo FRA Monster Yamaha (YZR-M1)
Augusto Fernandez SPA Red Bull GASGAS Tech3 (RC16)
Alex Rins SPA Monster Yamaha (YZR-M1)
Lorenzo Savadori ITA Aprilia Factory (RS-GP24)
Franco Morbidelli ITA Pramac Ducati (GP24)
Raul Fernandez SPA Trackhouse Aprilia (RS-GP24)
Marco Bezzecchi ITA VR46 Ducati (GP23)

Ενισχυμένα ελαστικά MICHELIN Power Slick με πιο σκληρά μείγματα γόμας για την πίστα του Buriram
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στις καιρικές συνθήκες του Phillip Island
Η Yamaha Motor Europe επιβεβαίωσε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport (WorldSSP) 2025 με το ολοκαίνουργιο Yamaha R9