Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK 2024 11ος αγώνας Estoril: O Razgatlioglu "αγκαλιά" με τον τίτλο

H BMW κοντά στον πρώτο πρωτάθλημα αναβατών, ελπίζω και σε κατασκευαστών

14.10.2024

Στις 20 Οκτωβρίου θα γνωρίζουμε τελικά, αν ο Toprak Razgatlioglu και η BMW Motorrad θα κατακτήσουν τον τίτλο στα Superbike

Οι αγώνες στην πίστα του Estoril είχαν συναρπαστική εξέλιξη, καθώς οι νίκες μοιράστηκαν μεταξύ του Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) και του Nicolo Bulega (Aruba.it Racing - Ducati). Έτσι, ο τίτλος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος WorldSBK θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.

Α΄Σκέλος

Με 17 γύρους να απομένουν, ο Toprak Razgatlioglu πέρασε στην πρώτη θέση, προσπερνώντας τον Andrea Locatelli, ενώ ο Alvaro Bautista ανέβηκε στην τρίτη θέση, αφήνοντας πίσω του τον Danilo Petrucci και τον Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Ο Bautista είχε γρήγορο ρυθμό, και οι θεατές ήλπιζαν σε μια μάχη για την πρωτιά με τον Τούρκο, αλλά ο αναβάτης της BMW ανταποκρίθηκε στην πίεση και άνοιξε τη διαφορά του από τους υπόλοιπους καθώς ο αγώνας προχωρούσε. Στο μεταξύ, ο Nicolo Bulega της Ducati αναρριχήθηκε από τις πίσω θέσεις, κυνηγώντας τον Andrea Locatelli για μια θέση στο βάθρο.

WorldSBK Estoril 2024 4

Ο Αυστραλός Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) είχε πτώση, η οποία οδήγησε στην αποχώρησή του από τον αγώνα καθώς υπέστη κάταγμα στον αριστερό καρπό του. Ο Petrucci έπεσε στην στροφή 7, στον 7ο γύρο, διακόπτοντας το σερί του με 12 αγώνες στην πρώτη πεντάδα. Τέσσερις γύρους αργότερα, ο Bautista είχε επίσης πτώση στην είσοδο της στροφής 9, και πλέον δεν έχει ελπίδες για το Πρωτάθλημα. Λίγο αργότερα, ο teammate του, Bulega, πέρασε στη δεύτερη θέση πριν ο Locatelli πέσει, 7 γύρους πριν το τέλος.

Ο Iker Lecuona της Team HRC κατέγραψε μια εξαιρετική εμφάνιση, οδηγώντας τη Honda στο πρώτο της βάθρο για τη φετινή σεζόν, το οποίο είναι και το πρώτο από τον περσινό αγώνα στην Ινδονησία. Ο Βρετανός Alex Lowes τερμάτισε τέταρτος, ακολουθούμενος από τον Jonathan Rea της Pata Prometeon Yamaha και τον Garrett Gerloff της Bonovo Action BMW, που συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

WorldSBK Estoril 2024 3

Στο A΄Σκέλος για πρώτη φορά από πέρυσι είδαμε πέντε διαφορετικούς κατασκευαστές να καταλαμβάνουν τις πρώτες πέντε θέσεις, δείχνοντας τη μεγάλη ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος.

Αποτελέσματα Α΄Σκέλος

Αγώνας Superpole

Στον πρωινό αγώνα Superpole, φαινόταν ότι ο Razgatlioglu θα έπαιρνε τη νίκη, αλλά ο Bulega έδωσε τον καλύτερό του εαυτό στους δύο τελευταίους γύρους για να τον απειλήσει. Στον ένατο γύρο, έκανε νέο ρεκόρ αγώνα και αφού μείωσε την διαφορά και, χάρη σε ένα απίστευτο προσπέρασμα στην τελευταία στροφή, κατάφερε να τερματίσει 0,003 δευτερόλεπτα μπροστά από τον αναβάτη της BMW, σε έναν από τις πιο κοντινούς τερματισμούς στην ιστορία του WorldSBK.

WorldSBK Estoril 2024 9

Ο Bulega δήλωσε ενθουσιασμένος για τη νίκη του: «Απόλαυσα πολύ τον αγώνα Superpole. Προσπέρασα τον Toprak στην τελευταία στροφή και διασκέδασα πολύ. Στον δεύτερο σκέλος, ο Toprak ήταν πολύ γρήγορος και δύσκολο να τον νικήσω. Είμαι ευτυχισμένος που θα διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα στον τελευταίο γύρο. Ήταν ένας από τους καλύτερους αγώνες της σεζόν και από τις πιο όμορφες νίκες για μένα».

Ο Bautista έφτασε το 17ο βάθρο της χρονιάς καθώς κατέκτησε την τρίτη θέση, ενώ ο Locatelli και ο Petrucci πέρασαν την γραμμή τερματισμούς στην τέταρτη και πέμπτη θέση. Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) ήταν στην έκτη θέση, καθώς το δίδυμο του Team HRC, Xavi Vierge και Iker Lecuona κατέκτησε την έβδομη και την όγδοη θέση.

Αποτελέσματα αγώνα Superpole

B’ Σκέλος

Ο Razgatlioglu αντεπιτέθηκε στον δεύτερο αγώνα, κερδίζοντας με διαφορά σχεδόν τέσσερα δευτερόλεπτα. Παρά το ότι ξεκίνησε από την πέμπτη θέση, κατάφερε να ξεπεράσει αντιπάλους όπως ο Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha), ο πρώην συμπαίκτης του Andrea Locatelli, ο Bulega και ο δις Πρωταθλητής Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati). Αυτή η νίκη του δίνει ένα προβάδισμα 46 πόντων ενόψει του τελευταίου γύρου στην πίστα της Jerez.

WorldSBK Estoril 2024 6

Σχετικά με την επιτυχία του, ο Razgatlioglu σχολίασε: «Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα, ιδιαίτερα με τον δεύτερο αγώνα. Ο αγώνας Superpole ήταν απογοήτευση για μένα, όμως ήθελα τη νίκη στο Race 2 για να πάρω περισσότερους βαθμούς για το πρωτάθλημα. Ήταν μια καλή νίκη».

Ο Alvaro Bautista κατέλαβε την τρίτη θέση, με τον Jonathan Rea να τίθεται εκτός βάθρου. Michael van der Mark και Xavi Vierge, μετά από μάχη, τερμάτισαν στην πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα. Σπουδαία στιγμή για την Barni Spark Racing Team, καθώς ο Danilo Petrucci τερμάτισε έβδομος και στέφθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία των Independent Riders. Ο Andrea Iannone συμπλήρωσε την πρώτη οκτάδα με μια αξιοσημείωτη προσπάθεια.

WorldSBK Estoril 2024 8

Ενώ ο Razgatlioglu είχε μια μικρή πιθανότητα να κερδίσει τον τίτλο στο Estoril, τα πάντα θα κριθούν στην Jerez. Αν πάρει πάνω από 37 πόντους από τον Bulega στο A’ Σκέλος, θα κερδίσει τον τίτλο. Ο ίδιος έχει εμπειρία σε παρόμοια σενάρια, καθώς κατέκτησε το Πρωτάθλημα του 2021 στον τελευταίο γύρο, ενώ ήταν διεκδικητής και το 2023, όταν ο Bautista κατέκτησε τον τίτλο στην Jerez.

Ο Razgatlioglu σχολίασε για την πρόκληση του τελευταίου αγώνα: «Όλοι περιμένουν ένα πολύ αγχωτικό Σαββατοκύριακο στην Jerez, αλλά εγώ είμαι χαλαρός γιατί έχω ένα μεγάλο προβάδισμα. Θυμάμαι το πρωτάθλημα του 2021 που κρίθηκε στον τελευταίο γύρο. Αυτή τη χρονιά, μετά από μια πτώση που άλλαξε τα δεδομένα, χρειάστηκε να διαχειριστώ την κατάσταση. Είχα δύσκολες στιγμές, αλλά το μόνο που χρειάζομαι τώρα είναι μια καλή θέση».

Από την άλλη, ο Bulega δηλώνει υπερήφανος για την πορεία του φέτος: «Είναι πολύ δύσκολο, αλλά για μένα, είναι ήδη ένα απίστευτο αποτέλεσμα να βρίσκομαι εδώ και να παλεύω για το πρωτάθλημα στον τελευταίο γύρο, στην πρώτη μου χρονιά. Είμαι χαρούμενος και περήφανος για όσα πέτυχα και για όσα έκανε η ομάδα μου όλη τη σεζόν».

Αποτελέσματα Β΄Σκέλος - Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Το προσωρινό ημερολόγιο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike 2025 περιλαμβάνει 12 γύρους και φέρνει αρκετές ενδιαφέρουσες αλλαγές και μια νέα προσθήκη
Ο David Alonso έγραψε ιστορία στην Ιαπωνία, καθώς έγινε ο νεότερος παγκόσμιος Πρωταθλητής Moto3
Στις 26 Αυγούστου, ο Toni Bou πανηγύρισε τον 18ο τίτλο του στο Trial GP, και μόλις ενάμιση μήνα αργότερα, πρόσθεσε έναν ακόμη τίτλο στο παλμαρέ του, κατακτώντας τον 18ο τίτλο στο Indoor Trial