Race of Champions: Ο Bagnaia κυρίαρχος στην «ενδοοικογενειακή» μάχη

Ο αγώνας έγινε κατά την διάρκεια του World Ducati Week 2024

29.07.2024

Ο Francesco Bagnaia ήταν ο καλύτερος από τους 15 αναβάτες που αγωνίστηκαν με το ολοκαίνουργιο Panigale V4 S στον τρίτο αγώνα των πρωταθλητών

Με την συμμετοχή των καλύτερων αναβατών που συμμετέχουν με Ducati στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα ταχύτητας, έγινε το Race of Champions στα πλαίσια του WDW 2024. Οι αναβάτες της ιταλικής εταιρείας έδωσαν μια παράσταση υψηλού επιπέδου μπροστά στους λάτρεις της μάρκας του Borgo Panigale.

O Bagnaia jεκινώντας από τη δεύτερη θέση στο grid που εξασφάλισε κατά την διάρκεια των χρονομετρημένων δοκιμών, πήρε αμέσως το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι την καρό σημαία. Ο αναβάτης της Ducati Lenovo Team, ο οποίος σημείωσε επίσης τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με χρόνο 1:35.431, διατήρησε σταθερό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα των 10 γύρων, περνώντας τη γραμμή του τερματισμού με πάνω από 1 δευτ. διαφορά από τον δεύτερο.

RACE OF CHAMPIONS 2024 4

Ο αναβάτης της ιδιωτικής ομάδας Team Go Eleven στο Παγκόσμιο Superbike Andrea Iannone, ήταν ο κάτοχος της pole position με χρόνο 1:35.051, τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή MotoGP. Ο Nicolò Bulega, της εργοστασιακής ομάδα SBK, που ήταν τρίτος σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα έπεσε στην τελευταία στροφή αφού είχε επαφή με τον Marc Márquez (Gresini Racing MotoGP). Ο Ισπανός αναβάτης πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην τρίτη θέση, ολοκληρώνοντας έτσι το βάθρο του Lenovo Race of Champions.

Claudio Domenicali (CEO Ducati Motor Holding)
"Το Lenovo Race of Champions είναι ένα απίστευτο θέαμα για όλους τους λάτρεις της μοτοσυκλέτας. Προσωπικά, διασκέδασα πολύ κατά τη διάρκεια του αγώνα και βλέποντας το κόκκινο πλήθος που συγκεντρώθηκε για το WDW 2024 στις κερκίδες του Misano Circuit ήταν μεγάλη συγκίνηση. Συγχαρητήρια στον Pecco, ο οποίος για άλλη μια φορά έδειξε στον κόσμο το απίστευτο ταλέντο του κερδίζοντας έναν αγώνα παγκόσμιας κλάσης, και συγχαρητήρια επίσης στον Andrea και τον Marc, που τερμάτισαν στο βάθρο Δικαιολογημένα δόθηκε προτεραιότητα για ιατρικούς ελέγχους μετά την πτώση του Bulega. Tο WDW2024 ήταν το τέλειο σκηνικό για να δείξουμε την αξία του νέου Panigale V4 και η βελτίωση στην απόδοση σε σύγκριση με τον αγώνα του 2022 μας κάνει περήφανους για τη δουλειά που έχει γίνει σε αυτή τη μοτοσυκλέτα".

RACE OF CHAMPIONS 2024 2

Francesco Bagnaia (#1, Ducati Lenovo Team) – 1
«Πρώτα από όλα, θέλω να πω ότι ήταν φανταστικό να βλέπω τόσο κόσμο στις κερκίδες. Ήμουν ακόμη και σε θέση να ακούσω τους ανθρώπους να ζητωκραυγάζουν, αν και φορούσα το κράνος ενώ αγωνιζόμουν. ήταν πραγματικά απίστευτο. Ο αγώνας ήταν υπέροχος. Το χάρηκα πολύ. Δεν μπορούσα να καταλάβω ποιο ήταν η διαφορά μου με τους υπόλοιπους, οπότε πίεσα και διασκέδασα πολύ. Είμαι πολύ χαρούμενος που δοκίμασα το νέο Panigale V4 εδώ στο Misano και ανυπομονώ να προπονηθώ με αυτό από εδώ και πέρα».

Η Honda Racing Corporation επέκτεινε την συνεργασία για δύο ακόμη χρόνια με τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή
Τα ρόστερ των αναβατών για το 2025 αρχίζουν σε μεγάλο βαθμό να διαμορφώνονται. Η Trackhouse Racing επέκτεινε την συνεργασία της με τον Raul Fernandez για ακόμη δύο χρόνια
O Τούρκος αναβάτης της BMW συνεχίζει ακάθεκτος διαλύοντας τον ανταγωνισμό με όπλο την M 1000 RR