WorldSBK 2024 4ος αγώνας Misano: Τρεις νίκες για τον Razgatlioglu και πρωτιά στην βαθμολογία

Ο Nicolò Bulega δεύτερος και στους τρεις αγώνες, ο Álvaro Bautista δύο τρίτες, εξαιρετικός στο Misano o Alex Lowes

17.06.2024

Μετά από διάλειμμα ενός μήνα η δράση στο Παγκόσμιο Superbike επέστρεψε, με τον αναβάτη της BMW να κάνει το τρία στα τρία και να είναι πλέον πρώτος στην βαθμολογία με διαφορά 21 βαθμών από τον Bulega

Μπορεί να είναι ακόμη νωρίς αλλά ο Razgatlioglu και η M 1000 RR δείχνουν έτοιμοι να κατακτήσουν τον τίτλο στα Superbike. O Τούρκος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης σε κανέναν από τους αντιπάλους του. Ήταν ταχύτερος στις δοκιμές και καλύτερος και στα τρία σκέλη του τέταρτου αγώνα του πρωταθλήματος. Απομένουν ακόμη 8 αγώνες και οι μόνοι που δείχνουν ικανοί να κοντράρουν τον αναβάτη της BMW είναι οι δύο εργοστασιακοί της Ducati, Nicolò Bulega και Álvaro Bautista.

Α΄Σκέλος

Ο Τούρκος επέλεξε μπροστινό ελαστικό σκληρής γόμας και αυτό τον έκανε λίγο επιφυλακτικό στους πρώτους γύρους. Προσπέρασε πολύ γρήγορα τον Remy Gardner (Yamaha), που είχε καταφέρει να βρεθεί στην πρώτη γραμμή εκκίνησης και ξεχύθηκε για την πρώτη του νίκη στο Misano.

sbk misano 2024 1

Ο Nicolò Bulega και ο Álvaro Bautista προσπέρασαν σχετικά γρήγορα τον αναβάτη της Yamaha δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να προλάβουν τον Razgatlioglu. Bulega τελικά ήταν δεύτερος και ο Bautista τρίτος.

Αποτελέσματα

Αγώνας Superpole

Ο Nicolò Bulega γνώριζε ότι η μόνη του ευκαιρία να κερδίσει ήταν να βρεθεί από την αρχή στην πρώτη θέση. Έκανε την καλύτερη εκκίνηση αλλά αμέσως μετά ένα λάθος τον «έμπλεξε» μεταξύ τρίτης και τέταρτης θέσης. O Alex Lowes έκανε πολύ καλή εκκίνηση και βρέθηκε για λίγο δεύτερος.

sbk misano 2024 7

Ο Toprak ήταν αποφασισμένος και ανέλαβε να οδηγήσει τον αγώνα. Ο Bulega προσπέρασε τον Lowes αλλά δεν κατάφερε να σταθεί με αξιώσεις απέναντι στον Τούρκο. Επιπλέον, στην αρχή του αγώνα έχασε το δεξί πτερύγιο του Panigale V4R.

Έξι γύρους πριν το τέλος, ο Álvaro Bautista έπεσε, κατάφερε να συνεχίσει αλλά τερμάτισε 17ος . Ο Razgatlioglu είδε και πάλι πρώτος της καρό σημαία με τον Bulege και τον Lowes με το Kawasaki ZX-10RR να συμπληρώνουν το βάθρο.

Β΄Σκέλος

Ο Nicolò Bulega (Ducati) παρ’ ότι βρέθηκε μπροστά από τον Razgatlioglu με διαφορά πάνω από 1,5 δευτ. δεν τα κατάφερε. Ο Τούρκος στον έβδομο γύρο προσπέρασε τον Ιταλό. Στον δωδέκατο γύρο ο Bautista (Ducati) προσπέρασε τον Alex Lowes (Kawasaki), αλλά ο Ισπανός ήταν ήδη σχεδόν 10 δευτερόλεπτα πίσω από τον Toprak.

sbk misano 2024 2

Το βάθρο κατέλαβαν για άλλη μια φορά ο αναβάτης της BMW και οι δύο εργοστασιακοί της Ducati.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

Ο Marco Bezzecchi είναι επίσημα μέλος της εργοστασιακής ομάδας Aprilia για τη σεζόν MotoGP 2025
Το MotoGP θεσμοθετήθηκε το 2002 και μετά από ένα τέταρτο του αιώνα θα αναθεωρήσει τον κυβισμό των κινητήρων για τρίτη φορά
O Πέτρος Πισσαρίδης και το ειδικά προετοιμασμένο Voge 300 Rally συμμετείχαν με μοναδική επειτυχία σε έναν αγώνα προθάλαμο του Rally Dakar!