MotoGP Le Mans 2024: Ο Martin πρώτος παντού

Δεύτερη θέση σε αγώνα και sprint race για τον Marc Marquez

12.05.2024

O Ισπανός ήταν ταχύτερος στις δοκιμές - ο μοναδικός που έσπασε το φράγμα του 1:30 - και κατέκτησε δύο νίκες θρίλερ φεύγοντας από την Γαλλία με προβάδισμα 38 βαθμών από τον Francesco Bagnaia

O αναβάτης της Prima Pramc Racing ήταν αδιαμφησβήτητα ο καλύτερος στο Le Mans. Μετά την pole position, επικράτησε σχετικά εύκολα στον αγώνα sprint. Εκεί όπου ο Marc Marquez της Gresini Racing ξεκινώντας από την 13η θέση κατάφερε να τερματίσει στην δεύτερη. Τρίτος ήταν ο Maverick Vinales με την Aprilia RS-GP, ενώ ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Francesco Bagnaia, αντιμετώπισε προβλήματα στην εκκίνηση και εγκατέλειψε μόλις στον τέταρτο γύρο μετά από έξοδο χωρίς πτώση.

Αποτελέσματα Sprint Race

motogp lemans 2024 4

Σε αντίθεση με τον αγώνα του Σαββάτου, ο Francesco Bagnaia έκανε φοβερό ξεκίνημα στο κυριακάτικο «ντέρμπι» καθώς προηγήθηκε στην πρώτη στροφή. Δέχτηκε άμεση επίθεση από τον Martin που τον προσπέρασε όμως κατάφερε να ανακτήσει την θέση του αμέσως. Πιο πίσω, ο Marc Marquez έκανε ένα ακόμη εκπληκτικό ξεκίνημα καθώς κέρδισε πέντε θέσεις στον πρώτο γύρο.Στη μάχη για την τρίτη θέση, ο Pedro Acosta τέθηκε εκτός μάχης μετά από πτώση καθώς  «έχασε» το μπροστινό της GASGAS όταν προσπαθούσε να περάσει τον Fabio Di Giannantonio. Λίγες στιγμές αργότερα ήταν η σειρά του Marco Bezzecchi να χάσει τον έλεγχο καθώς έπεσε από μπροστινό στην Κ5.

Καθώς ο Marquez άρχισε να πιέζει τον Maverick Vinales για την πέμπτη θέση, ο Martin και ο Aleix Espargaro έκλεισαν την διαφορά που τους χώριζε από τον Bagnaia. Espargaro και Di Giannantonio καθυστέρησαν ο ένας τον άλλον με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή με τους Bagnaia και Martin στον έβδομο γύρο, κάτι που συνέβη και πιο πίσω καθώς ο Vinales κρατούσε τους Marquez και Bastianini. Τα λάθη των Bagnaia και Martin στην 5η στροφή στον ένατο γύρο έδωσε την ευκαιρία στους διώκτες τους να πλησιάσουν έστω και λίγο.

Στον δέκατο γύρο, ο Di Giannantonio τελικά πέρασε στον Espargaro στην τρίτη θέση, πριν ο Vinales και ο Marc Marquez κάνουν το ίδιο έναν γύρο αργότερα. Στη συνέχεια, ο αγώνας «στράβωσε» ακόμη περισσότερο για τον Espargaro καθώς είχε έξοδο μετά από μια παραλίγο «στενή επαφή» με τον Bastianini στη στροφή δέκα. Ο Fabio Quartararo εκμεταλλεύθηκε το γεγονός και κέρδισε μια θέση ενώ στον Bastianini αμέσως μετά επιβλήθηκε ποινή μακρού γύρου.

Στον 14ο γύρο ο Vinales έχασε την τέταρτη θέση από τον Marquez, αφού είχε έξοδο στην όγδοη στροφή, μετά από επαφή με τον Ισπανό.Στη συνέχεια, ο Marquez άρχισε την επίθεσή του στον Di Giannantonio για την τρίτη θέση. Άργησε να φρενάρει ο Di Giannantonio δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει αμαχητί την υέση του και λίγο έλειψε να συγκρουστούν. Έναν γύρο αργότερα όμως ο αναβάτης της Gresini προσπέρασε και μετά από έξοδο του Di Giannantonio ο οποίος έχασε και την τέταρτη θέση από τον Vinales.

motogp lemans 2024 2

Ο Martin ήταν κολλημένος πίσω από τον Bagnaia όμως δεν μπορούσε να προσπεράσει καθώς ο Ιταλός του έκλεινε όλες τις «πόρτες». Στον 21ο γύρο, τα κατάφερε και μετά το προσπέρασμα στη στροφή δύο, έμεινε μπροστά από τον αναβάτης της εργοστασιακής ομάδας της Ducati. Αυτό που συνέβη είχε ως αποτέλεσμα ο Marquez να πλησιάσει τους πρωτοπόρους, ενώ ο Bagnaia προσπαθούσε να ανακτήσει την πρώτη θέση. Τελικά ο Marquez έκανε την κίνηση ματ στον τελευταίο γύρο προσπερνώντας τον Bagnaia που τερμάτισε τρίτος. Ο Martin δεν απειλήθηκε καθώς η διαφορά που είχε πάρει ήταν αρκετά μεγάλη.

motogp lemans 2024 3

Επόμενος αγώνας στην πίστα της Catalunya από τις 24 έως τις 26 Μαίου.

Αποτελέσματα αγώνα - Βαθμολογία

Η Honda Racing Corporation επέκτεινε την συνεργασία για δύο ακόμη χρόνια με τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή
Τα ρόστερ των αναβατών για το 2025 αρχίζουν σε μεγάλο βαθμό να διαμορφώνονται. Η Trackhouse Racing επέκτεινε την συνεργασία της με τον Raul Fernandez για ακόμη δύο χρόνια
O Τούρκος αναβάτης της BMW συνεχίζει ακάθεκτος διαλύοντας τον ανταγωνισμό με όπλο την M 1000 RR
Η ομάδα του HRC με την Honda CBR1000RR-R SP, μετά από 8 ώρες και 220 γύρους είδε πρώτη την καρό σημαία για τρίτη σερί χρονιά