Αγώνες Εξωτερικού

Rally Dakar 10η ημέρα: Τα πάνω - κάτω στην κατάταξη (Video)

Στο δεύτερο μισό της διαδρομής χάθηκαν σχεδόν όλοι οι πρωτοπόροι

Γράφει ο Μανόλης Βλαχάκης  //  17.01.2018

Μετά την εγκατάλειψη του Adrien Van Beveren, ο Matthias Walkner είναι ο αναβάτης που προηγείται σχεδόν 40 λεπτά από τον δεύτερο

Ο Adrien Van Beveren της Yamaha, ένας από τους πιο εντυπωσιακούς και γρήγορους αναβάτες του φετινού Dakar, που προηγούνταν μέχρι και την ένατη ημέρα του αγώνα, εγκατέλειψε 3 χλμ. πριν από τον τερματισμό εξαιτίας μιας πτώσης που του απέφερε μια σπασμένη κλείδα, κακώσεις στη θωρακική χώρα, καθώς και στη σπονδυλική στήλη.

Ο Van Beveren μαζί με τον Wallkner της KTM ήταν οι αναβάτες που δεν χάθηκαν στη διαδρομή όπως οι περισσότεροι . Έτσι, ο Αυστριακός είναι πλέον ο πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης έχοντας τεράστια διαφορά από τον δεύτερο Joan Barreda με Honda.

Ο αναβάτης της ΚΤΜ, διατηρώντας σταθερό ρυθμό και αποφεύγοντας λάθη στα μισά της διαδρομής, ήταν δεύτερος με επτά λεπτά διαφορά από τον Kevin Benavides (Honda).
Ωστόσο, όλοι οι πρωτοπόροι χάθηκαν με αποτέλεσμα να τερματίσουν πολύ πίσω χάνοντας πολύτιμο χρόνο (Joan Barreda 14oς, Benavides 17ος, Toby Price 19ος, Antoine Meo 26oς)

Dakar 10 6

Ο Matias Walkner πρέπει απλά να τερματίσει πλέον στις επόμενες τέσσερις διαδρομές που απομένουν. Αν σκεφτεί κάνεις πως δεύτερος στη γενική κατάταξη είναι ο Ισπανός Joan Barreda που οδηγεί εδώ και τρεις ημέρες τραυματισμένος, τότε η κατάσταση γίνεται πιο εύκολη.

Αλλά σε έναν αγώνα απρόβλεπτο και γεμάτο παγίδες σαν το Rally Dakar κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει μέχρι και την τελευταία ειδική.
Πολύ καλή εμφάνιση για τις μοτοσυκλέτες της Husqvarna με τον Pablo Quintanilla να τερματίζει στη δεύτερη θέση και τον rookie Andrew Short στην έκτη.

Dakar 10 8

Ο Jose Lorimo ήταν η μόνη Honda εντός της δεκάδας, καθώς τερμάτισε στην πέμπτη θέση.
Ευχάριστη έκπληξη μετά το χαμό που επικράτησε με τους πρωτοπόρους ήταν τα πολύ καλά πλασαρίσματα εντός της δεκάδας αναβατών που ανήκαν σε πέντε ανεξάρτητες ομάδες.

Συγκεκριμένα, είχαμε τον Gerard Farres με Himoinsa Racing Team στην τρίτη θέση, ο οποίος βρίσκεται πλέον τέταρτος στη γενική κατάταξη. Ο rookie Oriol Mena της ομάδας Hero Motosports Team τερμάτισε τέταρτος. Ο επίσης νέος Mark Samuels της ομάδας Mec κατετάγη έβδομος. Ο Ισπανός, Daniel Oliveras Carerras της Himoinsa ήταν όγδοος και ο ομοεθνής του Armand Monleon (Daming Racing Team) ένατος.

Πολύ καλός για άλλη μια φορά αποδείχτηκε ο Juan Pedro Garcia με Sherco που τερμάτισε στη δέκατη θέση.

Dakar 10 3

Ο συνήθης ύποπτος Johny Aubert κατέκτησε τη δωδέκατη θέση και βρίσκεται πλέον στη δέκατη θέση της γενικής κατάταξης.

Dakar 10 2

Να σημειώσουμε εδώ πως από το 2001 που η KTM συμμετέχει στο Rally Dakar δεν έχει χάσει ούτε μία χρονιά τον τίτλο!

Ο σημερινός αγώνας και το πόσο δραματικά έχει εξελιχθεί το φετινό Dakar μας φέρνει στο νου τη φράση που είχε πει ο Γκάρι Λίνεκερ (πρώην Άγγλος διεθνής ποδοσφαιριστής) για το ποδόσφαιρο... ελαφρά τροποποιημένη!
«Το Dakar είναι ένας αγώνας όπου όλοι οι αναβάτες και οι κατασκευαστές ξεκινούν με τις ίδιες ελπίδες να κερδίσουν... αλλά στο τέλος κερδίζει η ΚΤΜ.»

Dakar 10 12

Αποτελέσματα

Dakar Rally 2018
Stage 1 | 6 Ιαν. | Lima - Pisco | SS: 31χλμ | Σύνολο: 272χλμ
Stage 2 | 7 Ιαν.| Pisco - Pisco | SS: 267χλμ | Σύνολο: 278χλμ
Stage 3 | 8 Ιαν. | Pisco - San Juan de Marcona | SS: 295χλμ | Σύνολο: 504χλμ
Stage 4 | 9 Ιαν. | San Juan de Marcona - San Juan de Marcona | SS: 330χλμ | Σύνολο: 444χλμ
Stage 14 | 20 Ιαν. | Córdoba - Córdoba | SS: 119χλμ | Σύνολο: 284χλμ

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas