WorldSBK 2023 4ος γύρος Catalunya: Ένα ακόμη χατ τρικ

O Bautista κατακτά ακόμη τρεις νίκες και αυξάνει την διαφορά του από τον δεύτερο

08.05.2023

Λίγες ώρες μετά την επέκταση της συνεργασίας του για έναν ακόμη χρόνο με την Ducati, ο Alvaro Bautista κατέκτησε ακόμη τρεις νίκες

Το τέλειο Σαββατοκύριακο που του επέτρεψε να «ξεφύγει» στην βαθμολογία κατά 69 βαθμούς από τον Toprak Razgatlioglu. Ο Ισπανός είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου στο WorldSBK με την Ducati Panigale V4R.

A’ Σκέλος

Ο αγώνας κέρδισε κόκκινη σημαία στον Γύρο 4 από 20 μετά από ένα περιστατικό στην έξοδο της στροφής 11 και την είσοδο της στροφής 12 με τον Eric Granado (PETRONAS MIE Racing HONDA Team). Ο Βραζιλιάνος αναβάτης είχε τις αισθήσεις του και μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο για έλεγχο μετά τη σύγκρουση. Ο Γρανάδο κηρύχθηκε ανίκανος μετά τη συντριβή με διάσειση και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εκτιμήσεις. Οι αναβάτες στήθηκαν ξανά στο grid με βάση τις θέσεις τους στον τελευταίο ολοκληρωμένο γύρο. Οπότε ο Bautista ήταν στην πρώτη θέση, ο Michael Ruben Rinaldi στην δεύτερη και ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) στην τρίτη.

WorldSBK Catalunya 2023 4

Ο νέος αγώνας θα είχε διάρκεια 17 γύρους. Ο Bautista (Aruba.it – Ducati) πήρε το προβάδισμα μπροστά από τον ομόσταυλό του Michael Ruban Rinaldi και τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) που οδηγεί μια Panigale V4R εργοστασιακών προδιγραφών, από την πέμπτη θέση βρέθηκε γρήγορά στην τρίτη και η μάχη με τον Rinaldi εξελίσσεται σε θρίλερ και με άσχημο τέλος για τον έναν από τους δύο. Αρχικά είχαν επαφή στην τρίτη στροφή της πίστας και στη συνέχεια βρίσκονται δίπλα-δίπλα στις στροφές 10 και 11. Μια δεύτερη επαφή στοιχίζει στον Rinaldi μια πτώση και στον Bassani ποινή «μεγάλου γύρου» (Long Lap penalty). Ο Ιταλός βρέθηκε έτσι στην πέμπτη θέση.

Ο Bautista ανενόχλητος κέρδισε το σκέλος με σχεδόν εννέα δευτερόλεπτα διαφορά από τον Toprak Razgatlioglu Jonathan Rea. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Jonathan Rea.

Α' Σκέλος - Αποτελέσματα

1. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati)
2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) +8.864 δ.
3. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +8.927 δ.
4. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) +13.992 δ.
5. Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) +14,206 δ.
6. Iker Lecuona (Team HRC) +15.809 δ.

Αγώνας Superpole

Η Κυριακή ξεκίνησε ως συνήθως με τον αγώνα «sprint», με το αποτέλεσμα να καθορίζει την σειρά εκκίνησης για το δεύτερο σκέλος. Ο Alvaro Bautista ξεκίνησε καλύτερα από την pole position και βρέθηκε μπροστά από τον Michael Ruben Rinaldi στην πρώτη στροφή. Ο Razgatlioglu προσπέρασε τον Ιταλό στην πρώτη στροφή το τέταρτου γύρου, ενώ ο Ισπανός άρχισε να απομακρύνεται.

WorldSBK Catalunya 2023 3

Η βροχή άρχισε να πέφτει στα μέσα του αγώνα. Andrea Locatelli (PATA Yamaha Prometeon και Iker Lecuona (Team HRC) πρόσφεραν θέαμα στην μάχη για την τελευταία θέση του βάθρου. Τελικά ο αναβάτης της Yamaha επιβλήθηκε, αφήνοντας αυτόν την Honda τέταρτο. Ο Jonathan Rea στην αρχή του τελευταίου γύρου έπεσε στα φρένα πριν την πρώτη στροφή και ενώ βρισκόταν στην δεύτερη θέση.

Αγώνας Superpole - Αποτελέσματα

1 Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati)
2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) +2.110 δ.
3. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) +2.385 δ.
4. Iker Lecuona (Team HRC) +2.868 δ.
5. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +2.965 δ.
6. Dominique Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha) +3.257 δ.
7. Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) +3.398 δ.
8. Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) +4.102 δ.
9. Xavi Vierge (Team HRC) +4.884 δ.

Β΄ Σκέλος

Ο Razgatlioglu παρ’ ότι ξεκίνησε καλύτερα έχασε γρήγορα την πρώτη θέση από τον Bautista. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) βρέθηκε δεύτερος, ενώ λίγο πιο πίσω ο Rinaldi προσπέρασε τον Razgatlioglu. Ο Ιταλός συνέχισε σε πολύ υψηλό ρυθμό και στον πέμπτο γύρο άφησε τον Lowes στην τρίτη θέση.

WorldSBK Catalunya 2023 5

Όλα έδειχναν πως η Ducati θα κάνει το 1-2, αλλά στον τελευταίο γύρο ο Rinaldi ήταν κατά 2 δευτερόλεπτα πιο αργός από τον Razgatlioglu που τελικά τον προσπέρασε για να χαρίσει στην Yamaha το 400ο βάθρο στο WorldSBK.

Ο Bautista έχει 11 νίκες στους πρώτους 12 αγώνες της σεζόν, όσες και ο Neil Hodgson το 2003, ενώ ισοφάρισε και το δικό του ρεκόρ από το 2019, ενώ αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη του. Ήταν μια νίκη-ορόσημο για την Ισπανία καθώς ο Bautista κέρδισε την 80η νίκη της στο WorldSBK ενώ για τον Razgatlioglu αυτό ήταν το 93ο βάθρο στο WorldSBK με τη δεύτερη θέση καθώς και το 400ο βάθρο της Yamaha.

Β΄Σκέλος - Αποτελέσματα

2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) +8.583 δ.
3. Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) +8.643 δ.
4. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +11.366 δ.
5. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +12.824 δ.