Αγώνες Ελλάδας

Πανελ. Πρωτ. Motocross 2022 2ος αγώνας: Δυναμική μπλε παρουσία

7-8 Μαΐου 2022, Σπερχειάδα

11.05.2022

Σε μία εντυπωσιακή αλλά ταυτόχρονα απαιτητική πίστα, με ωραίο κλίμα και με πάνω από 130 συμμετοχές έλαβε χώρα ο 2ος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Motocross για το 2022, το Σαββατοκύριακο 7 & 8 Μαΐου, στην όμορφη Σπερχειάδα

Ο καιρός ήταν ευνοϊκός το Σάββατο, αλλά και την Κυριακή, παρά το γεγονός ότι κάποια σκέλη έγιναν υπό ασθενή βροχή, οι αθλητές δεν φάνηκε να επηρεάστηκαν αρνητικά, αντίθετα μάλιστα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, το απόλαυσαν και το θέαμα για τους θεατές ήταν συναρπαστικό!

Την MX1 χαρακτήρισε η αδρεναλίνη και η απόλυτη αγωνιστική οδήγηση! Ο Γιάννης Τουρατζίδης (100) σίγουρος για τον εαυτό του οδήγησε με τακτική, ανεβαίνοντας στο 2ο σκαλί του βάθρου, διατηρώντας το προβάδισμα στο Πρωτάθλημα. Την 4η και 6η θέση αντίστοιχα κατέκτησαν ο Ανδρέας Ανδρέου (101) και ο Δημήτρης Τουρατζίδης (200).

Στην ΜΧ300 πρωταγωνιστής της κατηγορίας για το 2022 παραμένει ο Ανδρέας Ανδρέου (101), ο οποίος εύκολα κέρδισε την 1η θέση, ενώ φαίνεται συνεχώς να διεκδικεί θέση και στην ΜΧ1, τερματίζοντας στην 3η και 4η θέση στα σκέλη του αγώνα με την YZ250.

yamaha mx sperxeiada 3
ΜΧ2: Ο Καμαρινός Παυλόπουλος (84) αρχίζει να συνηθίζει τη νέα του μοτοσικλέτα. Οδήγησε την YZ250F ακόμη πιο σίγουρος και ανέβηκε δικαιωματικά στην 3η θέση του βάθρου.

Στην ΜΧ125 ο Σωτήρης Φωτάκης (94), πάντα εντυπωσιακός, κατέκτησε τη 2η θέση του αγώνα. Στην 4η θέση ακολουθεί ο Ιάκωβος Παπαδόπουλος (31), ο οποίος με σταθερή οδήγηση και χωρίς λάθη, κερδίζει άξια το μετάλλιο της θέσης.

ΜΧ85: Ο Λευτέρης Παπαδάκης (177) κατέκτησε το κύπελλο του 2ου στην κατηγορία, ενώ ο Χρήστος Ταμβάκος (66) και ο Σόλων Τριανταφυλλόπουλος (241) κέρδισαν αντίστοιχα το μετάλλιο του 4ου & 5ου στον αγώνα.

yamaha mx sperxeiada 6

Η αγαπημένη κατηγορία όλων, η ΜΧ65, με 8 νεαρούς αναβάτες Yamaha ΥΖ65, οι οποίοι πρόσφεραν εκπληκτικό θέαμα και εντυπωσίασαν ακόμα μια φορά συνδυάζοντας τον «επαγγελματισμό» με την αθωότητα της ηλικίας τους. Στα 2 ψηλότερα σκαλιά του βάθρου, 1ος ο Γιώργος Κουκαλιώτης (125) & 2ος ο Γιώργος Τσαλίκης (25). Στην 4η θέση ο Δημήτρης Φωτόπουλος (911), ενώ οι Θεόδωρος Στρούγκης (51), Γιάννης Κουκαλιώτης (124) και Δημήτρης Χαραλαμπόπουλος (114) τερμάτισαν αξιοπρεπώς.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν!

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για 11-12 Ιουνίου στην Αρχαία Ολυμπία!

Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα
Δεύτερος αγώνας για τα superbike και τα απρόσμενα αποτελέσματα συνεχίζονται
Ο Ισπανός ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθροy, μπροστά από Bastianini και Acosta, σε έναν αγώνα με δραματικό τέλος