Αγώνες Ελλάδας

Η ΚΤΜ Motorex Michelin Acerbis team ξεχωρίζει στις Σέρρες

Όλοι οι αναβάτες της ομάδας ανεβαίνουν βάθρο στον πρώτο γύρο του φετινου Πρωταθλήματος Motocross!

28.02.2019

Απολαμβάνοντας ένα εξαιρετικό αγωνιστικό Σαββατοκύριακο στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών, η ανανεωμένη για το 2019 KTM Motorex Michelin Acerbis Team βλέπει και τους τέσσερις επίσημους εκπροσώπους της να σκαρφαλώνουν στα βάθρα των κατηγοριών τους

MOTOREX MICHELIN ACERBIS MX TEAM

#161 Νίκος Λυρίου – KTM 450 SX-F

3ος ΜΧ1 [2ος Α΄Σκέλος / 3ος Β’ Σκέλος]
Μόλις μια εβδομάδα μετά τον τραυματισμό του, ο Νίκος Λυρίου σφίγγει τα δόντια και ανεβαίνει βάθρο στον πρώτο του αγώνα επάνω στη νέα KTM 450 SX-F του 2019. Δείχνοντας καλή ταχύτητα αλλά και αγωνιστική ωριμότητα ο περσινός πρωταθλητής της ΜΧ2 ξεκινά το φετινό πρωτάθλημα με μία τρίτη θέση στην τελική κατάταξη της νέας του κατηγορίας ΜΧ1.

161 Nikos Lyriou

“Παρόλη την σωματική και ψυχική κούραση από τον τραυματισμό μου, ο πρώτος μου αγώνας στην μεγάλη κατηγορία έκλεισε με πολύ θετικά στοιχεία. Τερμάτισα δεύτερος και τρίτος στα δύο σκέλη και έτσι κατάφερα να πάρω την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη της ΜΧ1. Έκανα έναν συντηρητικό αγώνα προσπαθώντας να αποφύγω τα λάθη. Εάν σκεφτείς πως έως και τρεις μέρες πριν τον αγώνα δεν ήξερα αν θα καταφέρω να τρέξω, θεωρώ πως όλα πήγαν καλά στις Σέρρες και συλλέξαμε καλούς βαθμούς για το πρωτάθλημα. Θέλω ακόμη λίγο χρόνο για να αναρρώσω πλήρως και ανυπομονώ να τρέξω στον επόμενο αγώνα στο Άργος.”

#37 Φραγκίσκος Ζούνης – KTM 250 SX-F

37 Franky Zounis

1ος ΜΧ2 [2ος Α΄Σκέλος / 3ος Β’ Σκέλος]
Σφραγίζοντας το αγωνιστικό του ντεμπούτο επάνω στη νέα του ΚΤΜ 250 SX-F με άνοδο στο βάθρο της ΜΧ2, ο Φραγκίσκος Ζούνης ισοβαθμεί αυτή την στιγμή στην κορυφή της κατηγορίας με τον συναθλητή του Αλέξη Γεωργαντά. Με το νικητή των σκελών της ΜΧ2 Michael Ivanov να μην βαθμολογείται στο πρωτάθλημα, ο Φραγκίσκος ήταν δεύτερος στην τελική κατάταξη της κατηγορίας στις Σέρρες.

Με σκληρή δουλειά τον χειμώνα, αισθάνομαι καλύτερα φέτος επάνω στο νέο μου ΚΤΜ κι αυτό φάνηκε στις Σέρρες. Στο πρώτο σκέλος είχα καλή εκκίνηση και πέρασα όλο τον αγώνα να μάχομαι για τη νίκη. Στο τέλος τερμάτισα πρώτος Έλληνας και δεύτερος πίσω από τον Βούλγαρο αθλητή. Στο δεύτερο σκέλος είχα άλλη μία καλή εκκίνηση αλλά μια πτώση στον πρώτο γύρο με έριξε πίσω στην 10η θέση. Έβαλα το κεφάλι κάτω και κάνοντας πολλές προσπεράσεις τερμάτισα ξανά εντός τριάδας.”

#49 Μάριος Κανάκης – KTM 125 SX

2ος ΜΧ2Τ [2ος Α΄Σκέλος / 2ος Β’ Σκέλος]
Δείχνοντας πολύ καλή ταχύτητα επάνω στη νέα του ΚΤΜ 125 SX, ο Μάριος Κανάκης ήταν ένας από τους βασικούς πρωταγωνιστές της κατηγορίας ΜΧ2Τ. Με καλά πλασαρίσματα στην συγκεντρωτική κατάταξη της ΜΧ2, ο Μάριος πήρε στις Σέρρες δύο δεύτερες θέσεις στην κατάταξη της κατηγορίας των δίχρονων μοτοσυκλετών 125cc.

49 Marios Kanakis

“Είμαι πολύ χαρούμενος με την ταχύτητά μου στις Σέρρες. Ο κακός καιρός και μια ίωση που με ταλαιπωρεί το τελευταίο διάστημα δεν με άφησαν να ακολουθήσω το πρόγραμμα προπόνησης που ήθελα τον περασμένο χειμώνα. Παρόλα αυτά, είχα καλές μάχες με τους πρωτοπόρους στις Σέρρες. Έκανα ένα πολύ καλό χρόνο το Σάββατο στα χρονομετρημένα και μετά στα σκέλη της Κυριακής ήμουν πολύ κοντά στους αναβάτες με τις τετράχρονες μοτοσυκλέτες της ΜΧ2. Ο αγώνας στις Σέρρες μου έδωσε νέα κίνητρα να συνεχίσω να δουλεύω σκληρά. Στόχος μου πια είναι να ανεβάσω ρυθμούς στην προπόνηση, ώστε να επιστρέψω ακόμη καλύτερος στο Άργος.”

#93 Νίκος Κοσιάβελος – ΚΤΜ 85 SX

2ος ΜΧ85 [3ος Α΄Σκέλος / 2ος Β’ Σκέλος]
Πρώτος στην βαθμολογία της ΜΧ85 βρίσκεται ο Νίκος Κοσιάβελος μετά τον αγώνα των Σερρών. Συλλέγοντας μια τρίτη και μια δεύτερη θέση στα σκέλη της κατηγορίας, ο Νίκος κοιτά πλέον να επανέλθει ακόμη πιο δυνατός στον επόμενο αγώνα του πρωταθλήματος στο Άργος.

93 Nikos Kosiavelos

“Το πρωτάθλημα ξεκίνησε στις Σέρρες και είδα πως είμαι σε πολύ καλό επίπεδο με την αντοχή μου στα σκέλη αλλά και την ταχύτητά μου. Είχα μάχες και στα δύο σκέλη αλλά μια πτώση στο πρώτο σκέλος με έκανε να χάσω χρόνο. Πλέον είμαι πρώτος στο πρωτάθλημα και αυτός νομίζω είναι το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη νέα σεζόν. Στις Σέρρες εντοπίσαμε με την ομάδα μου μερικά σημεία που χρειάζονται περισσότερη βελτίωση και θα συνεχίσω να δουλεύω για να γίνω ακόμη πιο καλός.”

MOTOREX MICHELIN ACERBIS MX TEAM 3

Η KTM Motorex Michelin Acerbis Team θα επιστρέψει στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον δεύτερο γύρο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross στο Άργος στις 16/17 Μαρτίου.

MOTOREX MICHELIN ACERBIS MX TEAM 1

Παρακαλούμε δείτε τα πλήρη αποτελέσματα από τον αγώνα των Σερρών εδώ.

Φωτογραφίες: CP Productions

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα