Αγώνες Ελλάδας

KTM SEE Michelin Moto Market Motorex team Enduro: Πρωταγωνιστές όλων των κατηγοριών οι αναβάτες της ομάδας

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro ξεκίνησε με τον διήμερο αγώνα στον Ωρωπό

27.02.2019

Η πολυπληθής ομάδα της SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM ENDURO έφυγε με πρωτιές και πολλές θέσεις στο βάθρο σε όλες τις κατηγορίες

Ήταν ένας αγώνας που προσέφερε θέαμα και έντονο συναγωνισμό εξαιτίας του απαιτητικού λασπωμένου τερέν, το οποίο συνέθεσαν οι άστατες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην Αττική. Απτόητοι και πολύ καλά προετοιμασμένοι οι αναβάτες της ομάδας έδειξαν για μια ακόμη φορά γιατί οι “πορτοκαλί” μοτοσυκλέτες είναι από τις καλύτερες σε οποιουδήποτε είδους χωμάτινο τερέν.

ktm panellinio enduro oropos 5

1ος Αγώνας

Στον πρώτο αγώνα, το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου, ο καιρός δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αναβατών. Απτόητος ο Αλέξιος Ζώρας με ΚΤΜ 350 EXC-F Six Days, πρώτευσε στην κατηγορία Ε2, ενώ ταυτόχρονα πλασαρίστηκε στην 4η θέση της γενικής.

Στην ίδια κατηγορία ο Γιάννης Χασάπης με KTM 350 EXC-F ήταν 7ος και 16ος γενικής.

barsamis ktm panellinio enduro oropos 4

Στην Ε1 ο Δημήτρης Βαρσάμης με την KTM 250 EXC-F Six Days κατετάγη 5ος και 15ος γενικής, ενώ στην Ε3 ο Γιώργος Θεοδωρίδης με ΚΤΜ 500 EXC-F τερμάτισε 4ος και 13ος γενικής. Στην κατηγορία ES ο αειθαλής Μιχάλης Μιμίκος, άκρως ανταγωνιστικός και στο Enduro, ήταν 2ος με KTM 300 EXC TPI Six Days και 25ος γενικής.

ktm panellinio enduro oropos 14

2ος Αγώνας

Την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου, ημέρα διεξαγωγής του δεύτερου αγώνα του φετινού Πρωταθλήματος, ο καιρός μπορεί να βελτιώθηκε, όμως το τερέν εξακολουθούσε να είναι βαρύ και απαιτητικό. Οι αναβάτες της KTM SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM ENDURO έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με τα εξαιρετικά αποτελέσματα να δικαιώνουν τις προσπάθειές τους.

zoras ktm panellinio enduro oropos 8

Ο Αλέξιος Ζώρας έδειξε πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί της Ε2, κατακτώντας ακόμη μία νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα. Ήταν πολύ γρήγορος και κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου της γενικής κατάταξης, ολοκληρώνοντας ένα ιδανικό ντεμπούτο πάνω στην ΚΤΜ 350 EXC-F Six Days.

xasapis ktm panellinio enduro oropos 8

Μια ανάσα από το βάθρο βρέθηκε και ο Γιάννης Χασάπης με την KTM 350 EXC-F στην ίδια κατηγορία, τερματίζοντας στην 4η θέση και στη 10η της γενικής.

thodoridis ktm panellinio enduro oropos 10

Εκπληκτική επίδοση και από τον Γιώργο Θεοδωρίδη στην Ε3, oοποίος κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου με το ΚΤΜ 500 EXC-F και ήταν 8ος γενικής.

O Μιχάλης Μιμίκος με το δίχρονο KTM 300 EXC TPI Six Days στον δεύτερο αγώνα ανέβηκε στην κορυφή της κατηγορίας ES (26ος γενικής), ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το διήμερο.

ktm panellinio enduro oropos 17

Ο Δημήτρης Βαρσάμης ήταν 5ος στην Ε1 με την KTM 250 EXC-F Six Days και 15ος γενικής.

Εξαιρετικές εμφανίσεις και για τον «μικρό» της ομάδας, που ανοίγει τα φτερά του στους αγώνες Enduro. Ο Γρηγόρης Καρίμαλης με Husqvarna, ενώ ήταν 2ος στον πρώτο αγώνα, κατάφερε την Κυριακή να «πάρει» την κατηγορία EN, εντυπωσιάζοντας με την οδήγησή του στο δύσκολο τερέν.

ktm panellinio enduro oropos 6

Ο φετινός μαραθώνιος, που αποτελείται από επτά αγώνες, μόλις ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την KTM SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM ENDURO.

ktm panellinio enduro oropos 7

Το επόμενο «ραντεβού» για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στις 10 Μαρτίου στις Σέρρες.

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα