WorldSBK 2022 Catalunya: Κυρίαρχος ο Bautista

Τρία στα τρία «εντός έδρας»

26.09.2022

Τέλειο Σαββατοκύριακο για τον Ισπανό, που κέρδισε και τα τρία σκέλη του αγώνα της πατρίδας του, «ξεφεύγοντας» 59 από τον δεύτερο της βαθμολογίας

Με τεράστιο ενδιαφέρον αναμενόταν ο όγδοος γύρος του φετινού Πρωταθλήματος, μιας και οι Jonathan Rea (Kawasaki) και Toprak Razgatlioglu (Yamaha) είχαν στο στόχαστρο τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Alvaro Bautista (Ducati). Η διαδικασία των δοκιμών όμως είχε άλλον πρωταγωνιστή.

sbk catalunya 2022 3

Ο Iker Lecuona, της εργοστασιακής ομάδας της Honda, πήρε την pole position και έβαλε νέες δυσκολίες στους τρεις πρωτοπόρους. Ο Ισπανός έχει όλα τα προσόντα να πρωταγωνιστήσει στα Superbike και το αποδεικνύει από την πρώτη του χρονιά στο Πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά στα δύο σκέλη και στον αγώνα sprint της Καταλονία, δεν κατάφερε κάτι καλύτερο την έκτη θέση στο πρώτο.

Α΄ Σκέλος

Ο Bautista πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε. Ο πρωταθλητής του 2021, Toprak Razgatlioglu, προσπάθησε να τον ακολουθήσει αλλά τα ελαστικά του δεν άντεξαν. Από τα μέσα του αγώνα άρχισε να χάνει έδαφος τερματίζοντας τελικά πέμτος, πίσω από τους Rea και Gerloff (GYRT Yamaha). O Αμερικάνος της «δορυφορικής» ομάδας του εργοστασίου της Iwata, ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο βάθρο του WorldSBK.

sbk catalunya 2022 6

Αποτελέσματα

Superpole Race

Ακόμη πιο άνετη ήταν η νίκη του Bautista στον αγώνα sprint της Κυριακής. Πολύ πιο πίσω τα δύο εργοστασιακά Kawasaki ZX-10RR, με τους Rea και Alex Lowes, έδωσαν μάχη για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου, τερματίζοντας τελικά με αυτήν την σειρά. Ο Razgatlioglu δεν μπορέσε να ακολουθήσει τον ρυθμό τους και κατέλαβε την τέταρτη θέση.

sbk catalunya 2022 8

Β’ Σκέλος

Για τον Bautista ήταν ένα ακόμη εύκολο σκέλος. Ο Ισπανός απομακρύνθηκε αμέσως από τους διώκτες του. Πίσω του δύο ακόμη Panigale V4R. Ο Michael Rinaldi και ο 23χρονος Axel Bassani.
O αναβάτης της ομάδας Motocorsa, έμεινε τελικά πίσω από τους Toprak Razgatlioglu, που τερμάτισε τρίτος, και Jonathan Rea που ήταν τέταρτος. Οι δύο πρωταθλητές προσπάθησαν να απειλήσουν και τον Rinaldi, όμως δεν τα κατάφεραν.

sbk catalunya 2022 9

Με τέσσερις αγώνες να απομένουν, ο Bautista έχει αποκτήσει προβάδισμα 59 βαθμών έναντι του Razgatlioglu και 67 έναντι του Rea.

Βαθμολογία

Επόμενο ραντεβού από τις 7 μέχρι τις 9 Οκτωβρίου στην πίστα του Portimao.

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα