Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP 11ος αγώνας Ολλανδία (Assen): Απίθανος αγώνας, νικητής ο Bagnaia

2ος ο Bezzecchi, 3ος ο Vinales!

26.06.2022

Καταστροφικός αγώνας για τον Quartararo που πήρε στο λαιμό του και τον Aleix Espargaro, ο οποίος στάθηκε τυχερός στην ατυχία του (δεν έπεσε από το λάθος του Γάλλου), έκανε τον αγώνα της ζωής του και από τη 15η θέση έφτασε μέχρι την 4η!

Κείμενο: Μένιος Κατής

Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο τελευταίος αγώνας πριν την καλοκαιρινή διακοπή του Πρωταθλήματος που διεξήχθη την Κυριακή 26/6 στην πίστα του Assen.

Περισσότεροι από 107.000 θεατές που γέμισαν τις εξέδρες του «Καθεδρικού» παρακολούθησαν τον Pecco Bagnaia να φτάνει στην τρίτη του φετινή νίκη και σε συνδυασμό με το πρώτο DNF της σεζόν για τον Fabio Quartararo να κλείνει κάπως την ψαλίδα του στη βαθμολογία από τον Γάλλο. Mια νίκη που ήρθε πολύ πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε κι ο ίδιος και αυτό οφείλεται στο λάθος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή που πήρε στο λαιμό του και τον Aleix Espargaro...

Είδαν επίσης τον rookie Marco Bezzecchi να τερματίζει δεύτερος και να αποθεώνεται από την ομάδα του Mooney VR46 Racing Team αλλά και τους χιλιάδες φίλους του Valentino Rossi που βρέθηκαν στην πίστα, καθώς ο νεαρός Ιταλός -όπως και ο Bagnaia- είναι μέλος της Ακαδημίας του Doctor.

Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε ο Maverick Vinales που πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση έως τώρα με την Aprilia, τερματίζοντας στην τρίτη θέση. Μια εμφάνιση που αναπτερώνει το ηθικό του Ισπανού ο οποίος επανεμφανίζεται στο βάθρο αγώνα των MotoGP έπειτα από ένα χρόνο και την 2η θέση που είχε πάρει με τη Yamaha στην ίδια πίστα.

Ο πραγματικός πρωταγωνιστής του Grand Prix όμως ήταν αυτός που τερμάτισε στην τέταρτη θέση: o Aleix Espargaro που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα πάλευε με τον Bagnaia για τη νίκη.

Ο Ισπανός όμως στάθηκε άτυχος. Στον 5ο γύρο και ενώ βρισκόταν στη δεύτερη θέση, δέχθηκε την επίθεση του Quartararo που επιχείρησε να τον περάσει από εσωτερική στη στροφή 5. Για κακή του τύχη ο Γάλλος έχασε το μπροστινό, έπεσε και τον έβγαλε στην αμμοπαγίδα. Το θετικό για τον Espargaro ήταν ότι δεν έπεσε, το αρνητικό ότι βρέθηκε ξαφνικά από τη δεύτερη θέση στην 15η...

Παρ' όλα αυτά ο 32χρονος δεν έχασε τη συγκέντρωσή του, έβαλε το κεφάλι κάτω κι έκανε τους καλύτερους 21 γύρους της αγωνιστικής του καριέρας έως τώρα. Με σταθερά γρήγορο γυρολόγιο και αλλεπάλληλες προσπεράσεις κατάφερε όχι μόνο να πλασαριστεί στην εξάδα, αλλά λίγα μέτρα πριν την πτώση της καρό σημαίας, στο τελευταίο σικέην, να περάσει με μαεστρία τους Brad Binder - Jack Miller και να τερματίσει 4ος!
Και να σκεφτεί κανείς ότι στον 19ο γύρο ήταν έβδομος, 3,3 δευτερόλεπτα πίσω από το γκρουπ που βρισκόταν μπροστά του!

Ένα αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με την πρώτη φετινή εγκατάλειψη του Quartararo τον φέρνει στο -21 από τον Γάλλο. Εκείνος με τη σειρά του παρά την πτώση που είχε κατάφερε να ξαναμπεί στον αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσει να διεκδικήσει πλασάρισμα στους βαθμούς.

Στον 10ο γύρο μπήκε στο γκαράζ της Yamaha και μετά από σύντομη συζήτηση με τους ανθρώπους της ομάδας, επέστρεψε στην πίστα για να εγκαταλείψει τελικά τέσσερις γύρους αργότερα, έπειτα από highsiding στην έξοδο της 5, εκεί δηλαδή που σημείωσε και την πρώτη πτώση!

Ο Binder έφερε την KTM στην 5η θέση, αφήνοντας πίσω του τον Miller ο οποίος κατά τη διάρκεια του αγώνα είχε και ποινή long lap. Στον 25ο γύρο ο Αυστραλός είχε φτάσει σε σημείο να πιέζει τον Vinales για την τρίτη θέση, αλλά ένα λάθος που έκανε δεν του επέτρεψε να παλέψει μέχρι το τέλος για το βάθρο.

Ο Jorge Martin για μεγάλο διάστημα του αγώνα βρέθηκε στην 3η θέση, αλλά από τον 17ο γύρο και έπειτα έχασε έδαφος με αποτέλεσμα να τερματίσει στην έβδομη θέση. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Joan Mir (Suzuki), o Miguel Oliveiria (KTM) και ο Alex Rins (Suzuki).

Κατά τη διάρκεια του 17ου γύρου έκαναν την εμφάνισή τους κάποιες ψιχάλες που όμως δεν στάθηκαν ικανές να υποχρεώσουν τους οδηγούς να μπουν στα pits για αλλαγή μοτοσυκλέτας.

Μετά την πτώση της καρό σημαίας ο Quartararo έσπευσε στο γκαράζ της Aprilia για να συγχαρεί τον Aleix Espargaro για την τρομερή εμφάνισή του και να του ζητήσει συγνώμη για το ατυχές περιστατικό του 5ου γύρου.

Μετά από 11 Grand Prix ο Fabio Quartaro έχει 172 βαθμούς, με τον Aleix Espargaro να ακολουθεί με 151. Τρίτος είναι ο Zarco με 114, ενώ ο Francesco Bagnaia έχει 106.

Μεσολαβεί η καλοκαιρινή διακοπή με το επόμενο ραντεβού να είναι προγραμματισμένο για το τριήμερο 5-7 Αυγούστου στην πίστα του Silverstone.

ΑποτελέσματαBαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas