Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP 9oς αγώνας Καταλωνία (Catalunya): Quartararo χωρίς αντίπαλο, «αυτοκτόνησε» ο Aleix Espargaro

Χωρίς αντίπαλο ο Γάλλος στην Catalunya

05.06.2022

Ασταμάτητος ο Γάλλος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην Catalunya έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη, την ώρα που ο Aleix Espargaro έχανε τη δεύτερη θέση λόγω λάθους υπολογισμού!

Κείμενο: Μένιος Κατής

Λίγα 24ωρα μετά την ανακοίνωση της επέκτασης της συνεργασίας του με την Yamaha για ακόμα 2 χρόνια, ο Fabio Quartararo σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με λάθη και πτώσεις των αντιπάλων του διεύρυνε το προβάδισμά του στη μάχη του τίτλου.

Ο Γάλλος δεν είχε αντίπαλο στην Catalunya και από τη στιγμή που έστριψε πρώτος στην εκκίνηση, έβαλε το κεφάλι κάτω και με σταθερά γρήγορο γυρολόγιο δημιούργησε διαφορά από τους αντιπάλους του.

Στην εκκίνηση είδε μάλιστα τον Pecco Bagnaia να πέφτει θύμα του Taka Nakagami ο οποίος στα φρένα έχασε την μοτοσυκλέτα του παρασέρνοντας εκτός τόσο τον Alex Rins όσο και τον Ιταλό αναβάτη της Ducati, τον οποίο χτύπησε στον πίσω τροχό με το κεφάλι του! Το ότι ο Ιάπωνας απέφυγε τα χειρότερα το οφείλει στο κράνος του...

Εκτός αγώνα τέθηκε στον 8ο γύρο και ο Enea Bastianini που είδε και αυτός τη διαφορά του από την κορυφή να αυξάνεται.

Με τον Quartararo να έχει πλήρη έλεγχο του αγώνα, το ενδιαφέρον εστιάστηκε στη μάχη για τις άλλες δυο θέσεις του βάθρου. Aleix Espargaro, Jorge Martin και Johann Zarco ήταν οι τρεις αναβάτες που είχαν τον πρώτο λόγο, έχοντας και αυτοί με τη σειρά τους εξασφαλίσει σημαντική διαφορά από τους υπόλοιπους.

Ο Ισπανός αναβάτης της Pramac ήταν αυτός που ζόρισε περισσότερο τον οδηγό της Aprilia, με τον οποίο εναλλάσσονταν στη δεύτερη θέση. Στον 20ο γύρο ο Espargaro κατάφερε όχι μόνο να περάσει τον Martin αλλά και να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας άνω του δευτερολέπτου.

Όμως, όπως λένε και στην Όπερα, «τίποτα δεν έχει τελειώσει αν δεν βγει να τραγουδήσει η χοντρή κυρία». Στην προκειμένη περίπτωση η «χοντρή κυρία» ήταν η καρό σημαία.

Και ο 32χρονος αναβάτης από τη λαχτάρα που είχε να πανηγυρίσει την πέμπτη του συνεχόμενη παρουσία στο βάθρο, έκανε λάθος υπολογισμούς και άρχισε να πανηγυρίζει έναν γύρο πριν το τέλος!

Το αποτέλεσμα ήταν να τερματίσει στην πέμπτη θέση και να επιστρέψει στο γκαράζ της ομάδας του με λυγμούς για το λάθος που έκανε.

Κάπως έτσι οι Jorge Martin - Johann Zarco πλαισίωσαν τον Fabio Quartararo στο βάθρο.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Joan Mir, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Luca Marini, Maverick Vinales, Brad Binder, Miguel Oliveira, Alex Marquez.

Στη βαθμολογία, ο Quartararo είδε τη διαφορά του από τους αντιπάλους του να αυξάνεται.

Ο Γάλλος έφτασε τους 147 βαθμούς με τον Aleix Espargaro να ακολουθεί με 125. Τρίτος, αρκετά πιο πίσω, βρίσκεται ο Enea Bastianini με 94 βαθμούς.

Το 10ο Grand Prix της χρονιάς διεξάγεται στις 19 του μηνός επί Γερμανικού εδάφους, στην πίστα του Sachsenring.

Αποτελέσματα | Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα