MotoGP 4ος αγώνας Η.Π.Α: Ο Bastianini στην κορυφή

O Ιταλός κατακτά δεύτερη νίκη

10.04.2022

Ο Ιταλός της Gresini Racing είναι ο νέος “King of COTA” και πλέον είναι και πάλι πρωτοπόρος στη βαθμολογία

Μπορεί ο Miller, με την εργοστασιακή Ducati, να έμεινε στην κορυφή για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως ο Enea Bastianini με υποδειγματική διαχείριση στα ελαστικά του. κέρδισε αφήνοντας για δεύτερο αγώνα φέτος όλους τους πρωτοκλασάτους εργοστασιακούς αναβάτες πίσω του.

Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα γινόταν στον αγώνα αν ο Marc Marquez δεν είχε κάνει λάθος στην εκκίνηση, μένοντας τελευταίος. Ο Ισπανός ήταν για πολλούς γύρους ο ταχύτερος αναβάτης στην πίστα του Austin, τερματίζοντας τελικά στην έκτη θέση. Προσπέρασε όποιον έβρισκε μπροστά του, έδωσε μάχες με μια ντουζίνα αναβάτες, αλλά με τον ρυθμό που είχε ήταν δύσκολο να αντέξουν τα ελαστικά περισσότερη πίεση. Στο τέλος αντιμετώπισε στα ίσια τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Fabio Quartararo, τον οποίο είδε αρκετές φορές μπροστά του, αλλά μόνο για λίγο.

Όλοι ανέμεναν τα Ducati, που κατείχαν τις πέντε πρώτες θέσεις του grid στην εκκίνηση, να είχαν τον πρώτο λόγο. Έτσι και έγινε. Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα και τα πέντε βρέθηκαν μπροστά, με τον Jack Miller να βρίσκεται στην πρώτη θέση και μάλιστα να παίρνει και διαφορά ασφαλείας, πριν ο Bastianini αρχίσει την μεγάλη αντεπίθεση. Ο κάτοχος της pole position, Jorge Martin (Pramac Racing) «έμεινε» στα μέσα του αγώνα των 20 γύρων από ελαστικά και άρχισε να υποχωρεί.

Την ίδια στιγμή ο Alex Rins, ο μοναδικός εκτός από τον Marc Marquez με νίκη στην συγκεκριμένη πίστα, ανέβαζε ρυθμό βελτιώνοντας συνεχώς το γυρολόγιό του. Ο Ισπανός με μια επίθεση διαρκείας προσπέρασε και τον Miller στον τελευταίο γύρο, πανηγυρίζοντας μια δεύτερη θέση, που συνοδεύτηκε από εξαιρετική εμφάνιση, μετά από πολύ καιρό. Οι 20 βαθμοί που πήρε τον έφεραν μόλις πέντε βαθμούς, πίσω από τον πρωτοπόρο Bastianini.

O Miller, ήταν ευχαριστημένος από την τρίτη θέση, αφού και αυτός αντιμετώπισε προβλήματα με τα ελαστικά του. Πίσω του βρέθηκε ο Joan Mir, με την δεύτερη Suzuki GSX-RR και την πρώτη πεντάδα «έκλεισε» ο Francesco Bagnaia, που μέχρι τώρα δείχνει κατώτερος των προσδοκιών, που τον ήθελαν μαζί με τον Quartararo, φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Πίσω από Marquez και Quartararo τερμάτισε ο Martin. Ένατος ήταν ένας ακόμη αναβάτης με Ducati, o Johann Zarco. Στην δεκάδα πλασαρίστηκε ο Maverick Vinales με την Aprilia RS-GP. Ο νικητής του αγώνα της Αργεντινής, Aleix Espargaro, πήρε τους βαθμούς της 11ης θέσης και πλέον από πρώτος στην βαθμολογία είναι τρίτος.

O επόμενος αγώνας θα γίνει ανήμερα του Πάσχα την πίστα του Portimao.

Αποτελέματα - Βαθμολογία

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK