MXGP 2022 2ος αγώνας Mantova: O Gajser «ξεφεύγει»

Ο Geerts κυρίαρχος στην ΜΧ2

08.03.2022

Το τέλος του δεύτερου γύρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross , βρήκε τους Tim Gajser (Honda) στην MXGP και Jago Geerts (Yamaha) στην ΜΧ2 να φεύγουν με τις πολύτιμές νίκες από την πίστα της Mantova

O αναβάτης της Honda έκανε το «δύο στα δύο» και πλέον έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στην βαθμολογία. Ο Geerts πήρε το πρώτο κόκκινο numbler plate μετά το 2020.

MXGP

Στον πρώτο αγώνα της MXGP, ο Prado (GASGAS) έκανε την καλύτερη εκκίνηση, ακολουθούμενος από τον Gajser και την τριπλέτα των αναβατών της εργοστασιακής ομάδας της Yamaha, Jeremy Seewer, Glen Coldenhoff και Maxime Renaux.

Μετά την πτώση του Seewer, που από την τρίτη υποχώρησε στην όγδοη θέση, ο Prado έκανε τον ταχύτερο γύρο και βρισκόταν σχεδόν 1,5 δευτ. από τον Gajser.

Η διαφορά μειώθηκε, ο αναβάτης της Honda προσπαθούσε, αλλά μάταια, να προσπεράσει τον αναβάτη της GASGAS, ενώ στους διεκδικητές της νίκης προστέθηκε και ο Maxime Renaux.

PRADO SAT MOTOCROSS GP 2 LOM 2022

O Γάλλος της Yamaha ήταν ταχύτερος από τους δύο προπορευόμενους. Τελικά ούτε αυτός, αλλά ούτε και ο Gajser, παρά τις πάρα πολλές προσπάθειες, δεν κατάφερε να προσπεράσει τον Prado που κέρδισε, αφήνοντας δεύτερο τον Gajser και τρίτο τον Renaux.

Στον δεύτερο αγώνα ήταν ο Henry Jacobi (JM Honda Racing) που βρέθηκε στην πρώτη θέση μετά την εκκίνηση, με τον Seewer και Gajser να βρίσκονται πίσω του. Πολύ γρήγορα και οι δύο προσπέρασαν τον Jacobi, με τον Ελβετό να χάνει το προβάδισμα αμέσως από τον Σλοβένο.

Ο Seewer υποχώρησε και την δεύτερη και τρίτη θέση βρέθηκαν οι Bogers (Husqvarna) και Jacobi. Ο Renaux είχε καταφέρει να προλάβει τους πρώτους και περνώντας τους αναβάτες που βρίσκονταν πίσω από τον Gajser. Μια πτώση του Σλοβένου έφερε τον Γάλλο στον «τροχό» του, όμως γρήγορα η διαφορά μεταξύ τους ξεπέρασε το 1,5 δευτ.

RENAUX SAT MOTOCROSS GP 2 LOM 2022

Τελικά ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας τερμάτισε με 7 δευτ. μπροστά από τον αναβάτη της Yamaha. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Brian Bogers.

Στην βαθμολογία ο Gajser έφτασε τους 94 βαθμούς, με τον Prado που τερμάτισε έβδομος, να βρίσκεται με 12 βαθμούς διαφορά πίσω του.

MX2

Απόλυτος κυρίαρχος στην MX2, ο Jago Geerts. Ο αναβάτης της Yamaha κατέκτησε τις νίκες και στους δύο αγώνες, αφήνοντας πίσω του στον πρώτο αγώνα δύο αναβάτες της GASGAS, Simon Längenfelder και Andrea Adamo.

GEERTS 1 MOTOCROSS GP 2 LOM 2022

Στον δεύτερο αγώνα ο Βέλγος ήταν και πάλι πρώτος, τερματίζοντας μπροστά από τους Andea Adamo (GASGAS) και Kay de Wolf (Yamaha).

Στην βαθμολογία ο Geerts βρίσκεται στην πρώτη θέση με 90 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τον Längenfelder και 16 από τον de Wolf.

EMOTIONS 1 MOTOCROSS GP 2 MN 2022

Το Πρωτάθλημα για την συνέχεια «φεύγει» από την Ευρώπη και πάει στην νότια Αμερική. Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 20 Μαρτίου στην Αργεντινή (Villa La Angostura).

Αποτελέσματα - Βαθμολογίες

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα