MXGP Ιταλία (Garda): Στην κόψη του ξυραφιού!

O Febvre πέρασε στην κορυφή

02.11.2021

Το φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MX είναι αναμφισβήτητα ένα από τα πιο συναρπαστικά στην ιστορία του σπορ, με τρεις αναβάτες να μάχονται μέχρις εσχάτων για τον τίτλο

Κείμενο: Μένιος Κατής

Απομένουν τρεις αγώνες για την ολοκλήρωση της σεζόν και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον τελικό νικητή, καθώς η διαφορά του πρωτοπόρου από τον τρίτο είναι μόλις 3 βαθμοί!!!

Στο GP της Garda (Ιταλία) νικητής αναδείχθηκε ο Σουηδός αναβάτης της Yamaha Jeremy Seewer, o οποίος πήρε τη νίκη στο 1ο σκέλος, ενώ στο 2ο τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

GAJSER MOTOCROSS GP 16 GAR 2021

Ο Σλοβένος εν ενεργεία Πρωταθλητής της Honda, Tim Gajser, κατέλαβε τη δεύτερη θέση έχοντας τερματίσει τέταρτος στο 1ο σκέλος και σημειώνοντας τη νίκη στο 2ο.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Romain Febvre έφερε την Kawasaki του στην δεύτερη θέση του 1ου σκέλους, ενώ ήταν 3ος στο 2ο. Από κοντά και ο Jeffrey Herlings (ΚΤΜ), που τερμάτισε τρίτος στο 1ο σκέλος και 4ος στο 2ο.

Στη βαθμολογία ο Febvre οδηγεί την κούρσα με 614 βαθμούς, με τον Gajser να έχει έναν λιγότερο (613) και τον Herlings να ακολουθεί με 611. Φανταστείτε τι επικές μάχες θα διεξαχθούν στους τρεις τελευταίους αγώνες που φιλοξενούνται επί ιταλικού εδάφους.

FEBVRE MOTOCROSS GP 16 GAR 2021

Αποτελέσματα 1ος αγώνας

Αποτελέσματα 2ος αγώνας

Βαθμολογία

Στην MX2, τέλος, ο Maxime Renaux της Yamaha εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο τερματίζοντας δεύτερος στο 1ο σκέλος και πανηγυρίζοντας τη νίκη στο 2ο.

RENAUX TITLE 1 MOTOCROSS GP 16 GAR 2021

Επόμενος αγώνας, το GP Λομβαρδίας που διεξάγεται στις 7 Νοεμβρίου στη Μάντοβα.

Βαθμολογία

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race