MXGP 2021 Kegums: Άλλοι τις νίκες, ο Gajser το GP

Ο αναβάτης της Honda προηγείται σταθερά στην βαθμολογία

10.08.2021

O Tim Gajser του Team HRC ήταν ο νικητής του 7ου GP της χρονιάς που διεξήχθη στο Kegums της Λετονίας, διευρύνοντας έτσι τη διαφορά του από τους αντιπάλους του στη μάχη για τον τίτλο της MXGP

Κείμενο: Μένιος Κατής

Στην MX2 μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Maxime Renaux που επικράτησε και στους δύο αγώνες αποκτώντας και αυτός σημαντικό προβάδισμα στη βαθμολογία.

MXGP START MOTOCROSS

MXGP

Ο τρεις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας, Tim Gajser μπορεί να μην νίκησε κάποιον από τους δύο αγώνες στο Kegums, ωστόσο οι δύο δεύτερες θέσεις που πήρε ήταν αρκετές ώστε να τον αναδείξουν νικητή του GP.

Νικητής του 1ου αγώνα ήταν ο Jeffrey Herlings της KTM που τερμάτισε με διαφορά άνω των 7 δευτερολέπτων από τον Σλοβένο Πρωταθλητή, Tim Gajser. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο «γερόλυκος» Tony Cairoli με KTM.

PRADO MOTOCROSS GP 7 LV 2021

Στο 2ο σκέλος, νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Jorge Prado με ΚΤΜ με τον Gajser να τερματίζει και πάλι δεύτερος εκμεταλλευόμενος την πτώση στον τελευταίο γύρο του Jeffrey Herlings (ΚΤΜ). Ο Ολλανδός κατετάγη τελικά τέταρτος, χάνοντας άλλη μια θέση από τον Romain Febvre (Kawasaki).

Με 44 βαθμούς απολογισμό, ο Tim Gajser ήταν ο μεγάλος νικητής του GP της Λετονίας, ακολουθούμενος από τους Jorge Prado και Jeffrey Herlings που συγκέντρωσαν από 43 βαθμούς έκαστος. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του σε GP και συνολικά η 27η της καριέρας του στην κορυφαία κατηγορία.

MXGP PODIUM MOTOCROSS GP 7 LV 2021

Στην κούρσα του Πρωταθλήματος, ο Σλοβένος τρεις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της κατηγορίας, έφτασε τους 270 βαθμούς, έναντι 257 του Romain Febvre και 255 του Jorge Prado. Στους 252 είναι ο Antonio Cairoli.

Αποτελέσματα 1ου αγώνα

Αποτελέσματα 2ου αγώνα

Bαθμολογία MXGP

MX2

Mε το μέγιστο των βαθμών στις αποσκευές του έφυγε από τη Λετονία ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Maxime Renaux μετά τις νίκες που σημείωσε και στους δύο αγώνες του GP. Στον πρώτο, ο Γάλλος αναβάτης της Yamaha τερμάτισε μπροστά από τους Mattia Guadagnini (ΚΤΜ) - Jago Geerts (Υamaha).

RENAUX MOTOCROSS GP 7 LV 2021

Στον δεύτερο, άφησε πίσω του τους ίδιους αναβάτες αλλά με διαφορετική σειρά, καθώς αυτή τη φορά δεύτερος τερμάτισε ο Βέλγος (Geerts) και τρίτος ο Ιταλός (Guadagnini).

Στη βαθμολογία, ο Renaux έφτασε τους 271 βαθμούς, με τον Guadagnini να έχει 237 και τον Geerts 235.

Βαθμολογία ΜΧ2

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα