MXGP 2021 Matterley Basin: O Cairoli κέρδισε την μάχη της Αγγλίας

Ο Renaux με Yamaha κέρδισε την MX2

28.06.2021

Μπροστά σε θεατές και με την βροχή να μην σταματάει καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρα, οι αναβάτες του Παγκοσμίου MX έδωσαν μια ακόμη συναρπαστική παράσταση

MX1

Το πρώτο σκέλος του αγώνα της κορυφαίας κατηγορίας ήταν υπόθεση των αναβατών της KTM. Ο Cairoli πήρε το προβάδισμα από την αρχή, προσπερνώντας τον Jorge Prado (ΚΤΜ) και τον Jeremy Seewer (Yamaha).

GAJSER MOTOCROSS GP 2 GB 2021

Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε και έφτασε δύο γύρους πριν το τέλος τα 8,7 δευτ. Πίσω από τον Prado, την μάχη για την τρίτη θέση έδιναν οι Herlings (ΚΤΜ), Gajser (Honda) και Coldenhoff (Yamaha). Τελικά το βάθρο ήταν «πορτοκαλί», αφού ο Ολλανδός της KTM άφησε πίσω του τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Tim Gajser.

Και στο δεύτερο σκέλος ο Prado ξεκίνησε καλύτερα, ακολουθούμενος από τον, Cairoli, τον Romain Febvre (Kawasaki) και τον Gajser. Όμως ο Ισπανός δεν άντεξε την πίεση αφού προσπεράστηκε διαδοχικά και από τους τρεις αναβάτες.

FEBVRE MOTOCROSS GP 2 GB 2021

Οι τελευταίοι γύροι ήταν συναρπαστικοί. Febvre και Gajser άλλαζαν συνεχώς θέσεις στην κορυφή του αγώνα, την στιγμή που ο Cairoli ήταν έτοιμος να εκμεταλλευθεί κάθε λάθος. Τελικά ο Σλοβένος Παγκόσμιος Πρωταθλητής προσπέρασε δύο γύρους πριν το τέλος και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αναβατών με 93 βαθμούς, έναντι 78 του Herlings και 73 του Febvre.

Τον αγώνα τελικά κέρδισε ο Cairoli με την πρώτη και την τρίτη θέση που κατέκτησε, ενώ ο Gajser έμεινε δεύτερος.

MXGP PODIUM MOTOCROSS GP 2 GB 2021

Αποτελέσματα A' σκέλος    Αποτελέσματα Β' σκέλος    Βαθμολογία

MX2

Maxime Renaux (Yamaha) και Mattia Guadagnini (KTM), μοιράστηκαν τις νίκες στην MX2. Ωστόσο ο Γάλλος της Yamaha ήταν ο νικητής του αγώνα, αφού στο δεύτερο σκέλος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

RENAUX MOTOCROSS GP 2 GB 2021

Στην βαθμολογία αναβατών προηγείται ο Ruben Fernandez (Honda) με 79 βαθμούς και με διαφορά 5 βαθμών ακολουθεί ο Maxime Renaux και ο Mathys Boisrame (Kawasaki).

Αποτελέσματα A' σκέλος   Αποτελέσματα Β' σκέλος   Βαθμολογία

Επόμενος αγώνας στην Ιταλία (Maggiora) στις 4 Ιουλίου

Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU