MotoGP – GP Κατάρ: Τρομερός Quartararo έκανε το 2 στα 2 για τη Yamaha

O Jorge Martin μετά την πρώτη του pole position ανεβαίνει στο βάθρο

04.04.2021

Την πρώτη του νίκη ως εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha πανηγύρισε την Κυριακή στο Κατάρ ο Fabio Quartararo έπειτα από τρομερή εμφάνιση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα

Κείμενο: Μένιος Κατής

Ο 21χρονος Γάλλος ξεκίνησε από την 5η θέση, αλλά δεν έκανε και την καλύτερη δυνατή εκκίνηση καθώς βρέθηκε 8ος. Ανέκαμψε όμως και μέχρι τον 14ο γύρο βρέθηκε στην πεντάδα να κυνηγά τις Ducati και στον 18ο γύρο να παίρνει την πρωτοπορία περνώντας κατά σειρά Miller, Zarco και Martin!

Στη δεύτερη θέση, όπως και στον πρώτο αγώνα της χρονιάς, τερμάτισε ο Johann Zarco της Pramac Racing που πέρασε λίγες στροφές πριν τον τερματισμό τον ομόσταβλό του και κάτοχο της pole position, Jorge Martin, ο οποίος ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο της μεγάλης κατηγορίας. O Ισπανός πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση οδηγώντας την κούρσα για 17 γύρους, υποκύπτοντας στο τέλος στην πίεση των Quartaro - Zarco.

motogp qatar 2 4

Ο Alex Rins με την Suzuki τερμάτισε στην 4η θέση, έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση, αφήνοντας πίσω του τον νικητή του πρώτου Grand Prix της χρονιάς, Maverick Vinales.

Ο Francesco Bagnaia ήταν και σε αυτόν τον αγώνα αυτός που κράτησε ψηλά τη σημαία της εργοστασιακής ομάδας της Ducati, τερματίζοντας στην έκτη θέση, τη στιγμή που ο Jack Miller έκλεινε την κούρσα στην 9η θέση.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Joan Mir το πάλεψε αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει εμφάνιση ανάλογη με αυτήν του πρώτου αγώνα (4ος), τερματίζοντας στην 7η θέση. Miller και Mir είχαν μια κοκορομαχία στον 13ο γύρο όταν πάλευαν για την τετράδα, την οποία εξέτασαν οι αγωνοδίκες χωρίς όμως να δώσουν συνέχεια.

Αν μη τι άλλο αξιοπρόσεκτη η 8η θέση του Brad Binder που έφερε την ΚΤΜ στην 8η θέση (ξεκίνησε από την 18η θέση του γκριντ), τερματίζοντας μόλις 4.979" πίσω από τον νικητή. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι αναβάτες της αυστριακής μάρκας επέλεξαν να ξεκινήσουν τον αγώνα χρησιμοποιώντας τη μεσαία γόμα της Michelin μπροστά. Εντυπωσιακά ξεκίνησε τον αγώνα ο Miguel Oliveira που στην εκκίνηση βρέθηκε από την 12η θέση στην 4η, αλλά σύντομα έχασε έδαφος τερματίζοντας τελικά στην 15η θέση.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Aleix Espargaro με την Aprilia που επιβεβαίωσε την πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει το εργοστάσιο του Noale στη νέα μοτοσυκλέτα. Σκεφτείτε ότι η διαφορά του Ισπανού από τον νικητή του αγώνα ήταν μόλις 5.382"!

motogp qatar 2 2

Πρώτη Honda ήταν αυτή του Pol Espargaro στην 13η θέση, ενώ σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι αναβάτες της Petronas Yamaha, με τον Franco Morbidelli να τερματίζει στη 12η θέση και τον Valentino Rossi στην 16η.

Τα MotoGP αποχαιρετούν το Κατάρ και έρχονται Ευρώπη, με την Yamaha να έχει κάνει το 2 στα 2 και τον Zarco της Pramac Ducati να οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία με 40 βαθμούς, έχοντας πίσω του τους Vinales - Quartararo που ισοβαθμούν (36β.).

Το 3o Grand Prix της χρονιάς διεξάγεται στις 18 Απριλίου στην πίστα του Portimao.

Αποτελέσματα    Βαθμολογία

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race