Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK 6ος αγώνας Catalunya: O Rea τον πρώτο λόγο

51 βαθμούς η διαφορά του από τον Redding

21.09.2020

Έξι αγώνες, εφτά διαφορετικοί νικητές αλλά ο Jonathan Rea εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο και για το πρωτάθλημα του 2020

Στον πρώτο αγώνα στην ιστορία του WorldSBK στην πίστα της Catalunya, ο Jonathan Rea κατέκτησε pole position και νίκη στο Α΄ σκέλος. Την σκυτάλη με τις πρώτες του νίκες στο φετινό πρωτάθλημα πήραν οι Michael van der Mark (αγώνας superpole) και ο Chaz Davies (aruba.it Ducati).

WorldSBK Catalunya 4

Α΄ Σκέλος

Ο αναβάτης της Kawasaki, στην διαδικασία των κατατακτήριων δοκιμών, επιβλήθηκε τόσο του Torpak Razgatlioglu της Yamaha όσο και του Alvaro Bautista της Honda. Ο διώκτης του στο κυνήγι του τίτλου, Scott Redding με την εργοστασιακή Ducati Panigale V4 R ήταν μόλις έβδομος, όμως στον αγώνα το πράγματα άλλαξαν.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής με την ZX-10RR ξεκίνησε καλύτερα απ’ όλους και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Redding κάνοντας φανταστική εκκίνηση εκμεταλλεύτηκε την “κοκορομαχία” Razgatlioglu, van der Mark. Στην πρώτη στροφή οι δύο αναβάτες της Yamaha είχαν επαφή, κατάφεραν να μείνουν στον αγώνα, όμως ο χρόνος που έχασαν απεδείχθη μοιραίος και για τους δύο καθώς αμφότεροι τερμάτισαν εκτός βάθρου, στην έκτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.

WorldSBK Catalunya 3

Αρχικά η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, Michael Ruben Rinaldi της δορυφορικής ομάδας GoEleven Ducati, έβαλε δύσκολα στον Redding. Όμως ο πολύπειρος Βρετανός προσπέρασε τον Ιταλό, που τελικά έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος τερματίζοντας τελικά έβδομος. O Redding δεν κατάφερε να πλησιάσει τον Rea και έμεινε δεύτερος με 2,6 δευτ. διαφορά. Κλείνοντας ένα αμιγώς βρετανικό βάθρο για 54η φορά στην ιστορία του θεσμού, στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Chaz Davies με το δεύτερο Ducati Panigale V4 R.

WorldSBK Catalunya 2

Ανάμεσα στα Yamaha των van der Mark και Razgatlioglu στην πέμπτη θέση , τερμάτισε ο Alvaro Bautista με το Honda CBR 1000RR-R. Πίσω από τον Rinaldi, όγδοος ήταν ο Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Junior Team), ένατος ο Alex Lowes με το δεύτερο εργοστασιακό Kawasaki και την δεκάδα έκλεισε ο team mate του Bautista στην ομάδα της Honda, Leon Haslam.

Αποτελέσματα

Αγώνας Superpole

WorldSBK Catalunya 6

Ο Michael van der Mark είχε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου από το Β΄ σκελος του αγώνα της Jerez το 2019. Ο Ολλανδός αναβάτης της εργοστασιακής Yamaha εκκινούσε από την τέταρτη θέση, αλλά βρέθηκε δεύτερος πίσω από τον Jonathan Rea. Ο Alvaro Bautista στον τρίτο γύρο προσπέρασε και τους δύο όμως έναν γύρο μετά ύστερα από ένα τρομακτικό highsiding που τον έστειλα στο ιατρείο της πίστας.

WorldSBK Catalunya 7

Van der Mark και Rea αφού κατάφεραν να μην συγκρουστούν με τη Honda του Bautista συνέχισαν τον αγώνα, με τον Πρωταθλητή να μην πιέζει ιδιαίτερα τον Ολλανδό και να αρκείται στην δεύτερη θέση, αφού γνώριζε πως ο βασικό διώκτης του βρισκόταν αρκετά πιο πίσω. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Loris Baz (Ten Kate Racing Yamaha). Ο Redding τελικά ήταν όγδοος και με αυτόν τον τρόπο ο Rea έχει “χτίσει” διαφορά ασφαλείας.

B’ Σκέλος

Εδώ ο Chaz Davies της εργοστασιακής Ducati κέρδισε τον αγώνα, ενώ την ίδια στιγμή ο Αμερικάνος Garrett Gerloff ανέβαινε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο WorldSBK στο βάθρο των νικητών.

WorldSBK Catalunya 10

Ο Davies πήρε το προβάδισμα αλλά ο νικητής του αγώνα superpole, Michael van der Mark, πίεζε συνεχώς τον Βρετανό. Οι δύο τους άλλαξαν πολλές φορές θέσεις μέχρι τα μέσα του αγώνα. Ο Ολλανδός στη συνέχεια βρέθηκε να μονομαχεί με τον Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Junior Team). Ο Αμερικάνος προσπέρασε στον τελευταίο γύρο, όμως ένα λάθος στην 10η στροφή, επέστρεψε τον van den Mark να τερματίσει τελικά δεύτερος αφήνοντας τον Gerloff τρίτο. Ο Davies κατάκτησε τη νίκη για 31η φορά στην καριέρα του και να έχει πλέον όσες και ο Colin Edwards.

WorldSBK Catalunya 9

O πρωτοπόρος της βαθμολογίας επέκτεινε το προβάδισμα τερματίζοντας τέταρτος με τον Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK team) πέντε δευτερόλεπτα πίσω στην πέμπτη θέση. Ο Scott Redding ήταν έκτος και πλέον έχει να καλύψει διαφορά 51 βαθμών από την κορυφή. Ο Eugene Laverty έκανε τον καλύτερο αγώνα του με την BMW S1000RR τερματίζοντας έβδομος. Την δεκάδα έκλεισαν οι Alex Lowes, Leon Haslam και Loris Baz.

WorldSBK Catalunya 8

Αποτελέσματα       Βαθμολογία

Πλέον απομένουν δύο αγώνες για την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος. Ο πρώτος θα γίνει από τις 2 έως τις 4 Οκτωβρίου στο Magny Cours της Γαλλίας και ο τελευταίος στο Estoril της Πορτογαλίας από τις 16 έως τις 18 του ίδιου μήνα.

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas