WorldSBK 4ος αγώνας Aragon: Όλα ανοιχτά

O Rea κερδισμένος

31.08.2020

Rea και Redding εναλλάσονται στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στην βαθμολογία του πρωταθλήματος

Η πρώτη ημέρα άνηκε στον Scott Redding και στην Ducati, ενώ την δεύτερη ο Rea επέστρεψε στην κορυφή κερδίζονται των αγώνα superpole και το Β΄σκέλος, στο οποίο ο Alvaro Bautista “ανέβασε στο βάθρο” για πρώτη φορά το νέο Honda CBR1000 RR-R.

WSBK Aragon 1 4

Α΄ Σκέλος

Ο Rea με την Kawasaki ZX-10RR είχε την pole position, αλλά έκανε κακή εκκίνηση μένοντας πίσω. Την ίδια στιγμή ο Redding κράταγε την τρίτη θέση από την οποία ξεκίνησε στο grid. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής μετά από λίγους γύρους βρέθηκε στην πρωτοπορία του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τον αναβάτης της Ducati, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στον έβδομο γύρο. Η Ducati ήταν ιδιαίτερα δυνατή στην ευθεία, αλλά η Kawasaki κέρδιζε το χαμένο έδαφος στα “κλειστά” σημεία της πίστας. Οι δυο αναβάτες πήγαιναν μαζί μέχρι τον 14ο γύρο, όταν ο Rea υπέπεσε σε λάθος, κάτι που επέτρεψε στον Redding να ξεφύγει.

WSBK Aragon 1 8

Ο Chaz Davies, με την δεύτερη εργοστασιακή Ducati, δεν άργησε να προσπεράσει και αυτόν τον Rea και να “κλείσει” την διαφορά και με τον ομόσταυλό του τερματίζοντας τελικά τρία δέκατα πίσω του. Ο Davies ξεκινώντας από την ένατη θέση έκανε φοβερό αγώνα κάνοντας το 1-2 για την ιταλική ομάδα. Ο Rea ήταν τελικά τρίτος, γεγονός που τον έφερε προσωρινά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Redding.

Εντυπωσιακός για έναν ακόμη αγώνα ήταν ο Michael Ruben Rinaldi (Ducati Team GoElenen), που περιόρισε με μια μαγική κίνηση στα τέλη του αγώνα τον Michael van der Mark (Pata Yamaha) στην πέμπτη. Πίσω από τον team mate κατά 10 δευτερόλεπτα ήταν ο Torpak Razgatlioglu.

Αποτελέσματα Α’ Σκέλος

WSBK Aragon 1 6

Αγώνας Superpole

Η επόμενη ημέρα ξεκίνησε ιδανικά για τον Rea, που διεύρυνε το φετινό αήττητο σερί του στους αγώνες superpole, κερδίζοντας με διαφορά 0,235 δευτ. τον Scott Redding.
O Loris Baz (Yamaha Ten Kate) ξεκίνησε καλύτερα απ’ όλους, όμως μέσα σε δύο στροφές ο Βρετανός τον προσπέρασε. Ο Baz υποχώρησε και ο Michael van der Mark επιβλήθηκε των Alvaro Bautista, Chaz Davies και Alex Lowes στη μάχη της τρίτης θέσης.

Στον πρώτο γύρο σημειώθηκε ένα πολύ σοβαρό περιστατικό. Ο Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) είχε έξοδο στην προσπάθεια του να προσπεράσει τον Chaz Davies (aruba.it Ducati). Μπήκε απρόσεκτα στην πίστα και ο Leandro Mercato, που δεν είχε το χρόνο να αντιδράσει συγκρούστηκε μαζί του. Έπεσε από την μοτοσυκλέτα η οποία διέσχισε κάθετα την πίστα χωρίς ευτυχώς να παρασύρει κάποιον άλλον αναβάτη. Ευτυχώς ο Αργεντινός δεν τραυματίστηκε ενώ το περιστατικό ελέγχεται από τους αγωνοδίκες.

Αποτελέσματα Superpole

WSBK Aragon 1 2

Β΄ Σκέλος

Ο Rea ξεκινούσε από την polo position και έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί, αυξάνοντας γύρο με τον γύρο την διαφορά τους από τους υπόλοιπους. Ένα στιγμιαίο λάθος στον 15ο γύρο επέτρεψε στον Chaz Davies να πλησιάσει, όμως τελικά ο αναβάτης της Kawasaki πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της ημέρας, αφήνοντας ένα δευτερόλεπτο πίσω του τον συμπατριώτη του. Ο Alvaro Bautista που ξεκινούσε από την τέταρτη θέση έμεινε μπροστά από τον Redding και ανέβασε στο βάθρο για πρώτη φορά το νέο Fireblade. Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση της Honda στο podium από το 2016 και τον αγώνα στο Magny Cours. Ο Ισπανός είχε πολύ γρήγορο ρυθμό όλο το Σαββατοκύριακο.

WSBK Aragon 1 5

Πίσω από τον Redding που τερμάτισε τέταρτος, ένα ακόμη Ducati. Ο Rinaldi ήταν πέμπτος κάνοντας τρία τα Panigale V4 R στην πεντάδα. Ο van der Mark ήταν έκτος.

Αποτελέσματα Β΄ Σκέλος

Στην βαθμολογία ο Rea προηγείται με προβάδισμα 10 βαθμών του Redding, ενώ μακριά πλέον από την κορυφή βρίσκονται οι Razgatlioglu και Davies με 65 και 69 βαθμούς διαφοράς αντίστοιχα. Επόμενος αγώνας στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου και πάλι στην πίστα Aragon.

Βαθμολογία

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα