WorldSBK 2ος αγώνας Jerez: Redding Power

Οι δύο πρώτες νίκες για τον Βρετανό

02.08.2020

Ο Scott Redding με την Ducati V4R ήταν ο μεγάλος νικητής στην Jerez και πλέον προηγείται στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος

Πέντε μήνες μετά την έναρξη του Πρωταθλήματος στην Αυστραλία έγινε η επανέναρξη και του WorldSBK. Κάτω από αφόρητη ζέστη, όπως συνέβη και με τους αγώνες του MotοGP, έγιναν τα δύο σκέλη και ο αγώνας σπριντ (superpole race) του δεύτερου αγώνα, που θα ολοκληρωθεί, καλώς εχόντων των πραγμάτων, στην πίστα του Misano στις 8 Νοεμβρίου.

worldsbk jerez 2020 4

Ο rookie, αλλά πολύπειρος, της εργοστασιακής ομάδας της Ducati, έδειξε πως είναι ένα από τα μεγαλά φαβορί για τον τίτλο. Ο Redding είναι ίσως αυτό που θα εκθρονίσει τον Jonathan Rea με τον Kawasaki ZX-10R μετά από πέντε συνεχόμενους τίτλους.

A’Σκέλος

Στο Α΄ σκέλος ο αναβάτης της Kawasaki ξεκίνησε καλύτερα απ’ όλους και πήρε τον προβάδισμα από τον Redding που είχε την pole position. Η Panigale βρέθηκε στην τρίτη θέση αρχικά, πίσω και από την Yamaha R1, του Toprak Razgatlioglu, που από την πέμτπτη θέση του grid έκανε πολύ εξαιρετική εκκίνηση.
Στον εντέκατο γύρο ο Redding προσπέρασε τον Τούρκο και άρχισε να απειλεί τον Rea. Του πήρε 4 γύρους για τον προσπεράσει και να πάρει την πρώτη νίκη της καριέρας του στο WorldSBK.

worldsbk jerez 2020 12

O Razgatlioglu απειλήθηκε από τον Chaz Davies, όμως μπόρεσε να κρατήσει την τρίτη θέση στο βάθρο, με τον Βρετανό να πλασάρει την δεύτερη εργοστασιακή Ducati στην τέταρτη θέση.

worldsbk jerez 2020 14

Ο καλύτερος “ιδιώτης” o Loris Baz (Ten Kate Racing Yamaha) που τερμάτισε πέμπτος. Πίσω του ο Michael Ruben Rinaldi (Team GOEleven Ducati) έκανε φανταστικό αγώνα κερδίζοντας τέσσερις θέσεις στον αγώνα, αφού πήρε εκκίνηση από την δέκατη του grid.

worldsbk jerez 2020 3

Το πρώτο Honda ήταν του Alvaro Bautista στην έβδομη θέση, μπροστά από τον Marco Melandri (Barni Racing Ducati) που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση. Ένατος ήταν ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team) που ήταν ο πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος πριν τον αγώνα στη Jerez και δέκατος ο Leon Haslam με το δεύτερο εργοστασιακό Honda CBR 1000RR-R Fireblade

Αποτελέσματα Α΄Σκέλος

Superpole Race

worldsbk jerez 2020 7

Ίδιο σκηνικό στην εκκίνηση του αγώνα σπριντ των 10 γύρων. Ο Rea ξεκίνησε καλύτερα, ενώ ο Redding από την πρώτη θέση στο grid, βρέθηκε στην τρίτη, πίσω και από τον Razgatlioglu. O αναβάτης της Kawasaki όμως δεν είχε αντίπαλο και έμεινε στην πρωτοπορία και για τους 10 γύρους κατακτώντας την 90η νίκη του στα Superbike.
Ο Scott Redding ήρθε δεύτερος, εκμεταλλευόμενος και την εγκατάλειψη από τεχνικά προβλήματα του Razgatlioglu. Όμως το βάθρο δεν έμεινε “ορφανό” από Yamaha, αφού ο Michael van der Mark με το R1M κατέκτησε την τρίτη θέση.

Αποτελεσμάτα Superpole Race

Β΄Σκέλος

Θρίαμβος για τους αναβάτες της Ducati που έκαναν το πρώτο 1-2 μετά το 2012. Ο Scott Redding κατέκτησε το πρώτο νταμπλ στην καριέρα του, ενώ έχει κατααφέρει να βρεθεί στο βάθρο και στα έξι σκέλη των δύο πρώτων αγώνων του φετινού Πρωταθλήματος.

worldsbk jerez 2020 6

Ο Redding πήρε από την αρχή το προβάδισμα από τον πρώτο στο grid Jonathan Rea. Λίγο αργότερα ο Πρωταθλητής θα δεχόταν προσπέραση και από τον team mate του Redding, Chaz Davies. Οι δυο τους χωρίς να δεχθούν πίεση είδαν με διαφορά τριών δευτερολέπτων την καρό σημαία του τερματισμού.

worldsbk jerez 2020 13

O Razgatlioglu, Rea και Lowes πάλεψαν για την τρίτη θέση με τον Τούρκο να αποδεικνύεται ταχύτερος και να ξανανεβαίνει στο βάθρο των νικητών μετά το “διάλειμμα” στον αγώνα superspole. Όσο για τους αναβάτες της Kawasaki, θα θυμούνται για καιρό αυτό το σκέλος, αφού προσπεράστηκαν από τον Michael Ruben Rinaldi, ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση, την καλύτερη στην καριέρα του στο WorldSBK. Τα δύο Kawasaki ήταν στην πέμπτη και έκτη θέση, μπροστά από τον Michael van der Mark και τον Alvaro Bautista, με τα εργοστασιακά Yamaha και Honda αντίστοιχα. Εντυπωσιακός ξανά ο Marco Melandri, που τερμάτισε ένατος, ενώ δέκατος ήταν ο Αμερικάνκος Garrett Gerlof με ένα ακόμη Yamaha R1M της ομάδας Junior.

worldsbk jerez 2020 5

Αποτελέσματα Β΄Σκέλος

Στην βαθμολογία προηγείται πλέον ο Scott Redding με 98 βαθμούς, έχοντας διαφορά 24 από τον Jonathan Rea, 26 από τον Alex Lowes, 32 από τον Torpak Razgatlioglu και 41 από τον Chaz Davies.

worldsbk jerez 2020 9

Βαθμολογία

Επόμενος αγώνας στις 9 Αυγούστου στην πίστα του Portimao.

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα