Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK Phillip Island 1ος αγώνας B’ Σκέλος: Kawasaki vs Kawasaki

Ο Alex Lowes νίκησε τον Rea

01.03.2020

Τρεις αγώνες με διαφορετικούς νικητές, αλλά με την ιαπωνική ομάδα να φεύγει νικήτρια από την Αυστραλία

ε ένα ακόμη σκέλος με αμείωτο ενδιαφέρον ο νικητής αναδείχθηκε πάνω στην γραμμή του τερματισμού. Ο Alex Lowes, φετινό απόκτημα της ομάδα της Kawasaki. κέρδισε μετά από ενάμιση χρόνο στον πρώτο του αγώνα με το ΖΧ-10RR, επικρατώντας του team mate του.Πίσω από τους δύο Ninja, o Scott Redding με την Panigale V4 R, που στον πρώτο του αγώνα στο θεσμό ανέβηκε τρεις φορές στο βάθρο.

WorldSBK Phillip Island B skelos 2

Μέχρι τα μισά του αγώνα περισσότεροι από 10 αναβάτες είχαν σχηματίσει το γκρουπ των πρωτοπόρων. Ο Rea έδινε το ρυθμό και προσπαθούσε να κρατήσει τα ελαστικά του σε καλή κατάσταση μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δύο γύρους πριν το τέλος ο Lowes εκμεταλλευόμενος το slipstream προσπέρασε τον Rea στην ευθεία εκκίνησης – τερματισμού. Το ζευγάρι έδωσε επικές μάχες μέχρι το τέλος με τον Πρωταθλητή να θέλει να προσπεράσει στην τελευταία στροφή, όπως έκανε και στον αγώνα Superpole, όμως ο Lowes παρέμεινε πρώτος με διαφορά μόλις 0,037 δευτ.

WorldSBK Phillip Island B skelos 3

Ο Scott Redding τερμάτισε με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο διαφορά πίσω από τους δύο πρώτους, ισοφαρίζοντας την περσινή επίδοση του Bautista, που και αυτός στον πρώτο του αγώνα στο WorldSBK ως αναβάτης της Ducati είχε ανέβει και στα τρία σκέλη στο βάθρο.

Ο team mate του στην ομάδα της Ducati τερμάτισε στην πέμπτη θέση, εκκινώντας από την 15η θέση στο grid, ακριβώς πίσω από τον Michael van der Mark με την Yamaha R1. O Bautista ήταν έκτος με το ολοκαίνουργιο Honda CBR 1000RR-R.

WorldSBK Phillip Island B skelos 4

Ο Maximilian Scheib (Kawasaki Orelac Racing Verdenatura) εξέπληξε του πάντες με την έβδομη θέση. Ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του WorldSBK από την Χιλή κατάφερε να μείνει στο γκρουπ των πρωτοπόρων και να τερματίσεις με λιγότερο από πέντε δευτερόλεπτα διαφοράς από τον Lowes.

WorldSBK Phillip Island B skelos 5

O Loris Baz (Yamaha Ten Kate Racing) ήταν όγδοος, αν και είχε έξοδο. Είχε πολύ καλό ρυθμό και μάλιστα στον ένατο γύρο βρέθηκε στην κορυφή προσπερνώντας τον Rea. Όμως η μικρότερη τελική της μοτοσυκλέτας του δεν τον άφησε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Sandro Cortese (Outdo Kawasaki TPR) και Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK team) συμπλήρωσαν την δεκάδα. Ο Torpak Razgatlioglu εγκατέλειψε εξαιτίας μηχανικού προβλήματος στον τρίτο γύρο.

WorldSBK Phillip Island B skelos 8

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί από τις 13 έως τις 15 Μαρτίου στην πίστα Losail στο Qatar.

WorldSBK Phillip Island B Skelos 9

WorldSBK Phillip Island B Skelos 10

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου