Αγώνες Ελλάδας

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2019: 1ος αγώνας Σέρρες

Στον Γιάννη Τουρατζίδη η νίκη στην κορυφαία κατηγορία

27.02.2019

Με πάνω από 90 συμμετοχές με τον καιρό τελικά να κάνει το χατίρι των αναβατών και να μην δυσκολεύει τις προσπάθειές τους

ΜΧ1

MX1 touratzidis yamaha 6

Τέσσερις διαφορετικές μοτοσυκλέτες στις πρώτες θέσεις του αγώνα των Σερρών. Μεγάλη νίκη για τον Γιάννη Τουρατζίδη στην έναρξη του Πρωταθλήματος. Ο αναβάτης της Yamaha αφού πέρσι ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, δείχνει έτοιμος να κερδίσει τον τίτλο στην κορυφαία κατηγορία. Στις Σέρρες κυριάρχησε και τις δύο ημέρες. Πίσω του ο Πρωταθλητής, Παναγιώτης Κουζής με Honda, που ήταν τρίτος την πρώτη ημέρα και δεύτερος την δεύτερη. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Νίκος Λυρίου με KTM, που αγωνιζόταν τραυματίας. Ήταν δεύτερος την πρώτη ημέρα και τρίτος την πρώτη. Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Άρη Τσαρνα με Husqvarna με δύο τέταρτες θέσεις.

MX1 touratzidis lyriou

Αποτελέσματα 1ης ημέρας                    Αποτελέσματα 2ης ημέρας                     Τελικά αποτελέσματα

ΜΧ2

MX2 georgantas

Στην κατηγορία αγωνίστηκε ο Βούλγαρος Michael Ivanov με KTM, που κέρδισε και στα δύο σκέλη. Με μια τρίτη και μια δεύτερη θέση, πρώτος Έλληνας στην κατάταξη, ήταν o Αλέξης Γεωργαντάς με Husqvarna. Άφησε πίσω του στην τελική κατάταξη τον Φραγκίσκο Ζούνη με KTM, που ήταν δεύτερος το Σάββατο και τρίτος την Κυριακή.. Τρίτος Έλληνας στην κατάταξη ήταν ο Δημήτρης Τουρατζίδης με Yamaha.

Αποτελέσματα 1ης ημέρας                             Αποτελέσματα 2ης ημέρας                       Τελικά αποτελέσματα

MX2T

MX2T SAGMALIS

Στην κατηγορία MX2T, που διεξάγεται μαζί με την MX2, πρώτος ήταν ο Αντώνης Σάγμαλης με Yamaha, δεύτερος ο Μάριος Κανάκης με KTM και τρίτος ο Γιώργος Καριώτης με Husqvarna.

Αποτελέσματα 1ης ημέρας              Αποτελέσματα 2ης ημέρας                    Τελικά αποτελέσματα

OPEN

open pakataridis

Ο Βασίλης Πακαταρίδης με KTM με δύο νίκες σε ισάριθμα σκέλη, άφησε πίσω του τον Ανδρέα Λιάκο με Kawasaki και τον Σταμάτη Δημολιάνη με Husqvarna.
Αποτελέσματα 1ης ημέρας Αποτελέσματα 2ης ημέρας Τελικά αποτελέσματα

SENIOR

Στην κατηγορία που διεξάγεται μαζί με την open, πρώτος με δύο νίκες ήταν ο Γιώργος Μανδάνης με KTM, δεύτερος ο Σπύρος Μητρόπουλος με Honda και τρίτος ο Τιμόθεος Καζάνης με Yamaha.

MX85

MX85 pavlopoulos

Και σε αυτήν την κατηγορία κυριάρχησε ένας Βούλγαρος αναβάτης. Ο Victor Borislavov με KTM ήταν δεύτερος στο πρώτο σκέλος και κέρδισε στο δεύτερο. Πρώτος Έλληνας με μία νίκη και μια τέταρτη θέση ήταν ο Καμαρινός Παυλόπουλος και αυτός με KTM και την πορτοκαλί τριάδα έκλεισε ο Νίκος Κοσιάβελος με μια τρίτη και μια δεύτερη θέση.

ΜΧ65

MX65 fotakis

Ο τρίτος Βούλγαρος που έφυγε νικητής από τις Σέρρες, ήταν ο Toshev Venciska με KTM. Στην δεύτερη θέση ο Σωτήρης Φωτάκης με Yamaha και στην τρίτη ο Κώστας Μερκούρης με KTM.

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα