MotoGP Silverstone 2024 Sprint Race: Το «κτήνος» επιβλήθηκε

Πρώτη νίκη σε sprint race για τον Enea Bastianini

04.08.2024

Ο Bastianini ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα του Σαββάτου, από την άλλη ο μεγάλος χαμένος ήταν ο team mate του Francesco Bagnaia

Ο Jorge Martin έκανε πολύ καλή εκκίνηση από την τέταρτη θέση grid καθώς πήρε το προβάδισμα στην έξοδο της 2ης στροφής. Morbidelli και Bezzecchi έπεσαν, ενώ ο Marc Marquez έκανε κακή εκκίνηση και έμεινε πίσω.

Ο Francesco Bagnaia, ο οποίος προηγήθηκε, έμεινε στην τέταρτη θέση. Ξεκινώντας τρίτος, ο Enea Bastianini έφτασε στη δεύτερη θέση μένοντας κοντά στον τον Martin, ενώ στον δεύτερο γύρο έγινε μια τρομακτική επαφή ανάμεσα στους Brad Binder και Pedro Acosta.

motogp silverstone 2024 sprint race 3

Ο Binder έπεσε πάνω στον Ισπανό με αποτέλεσμα να «πληγωθούν» τα αεροδυναμικά βοηθήματα της GASGAS. Έξι γύρους πριν το τέλος ο Bagnaia κάνει το μεγάλο λάθος και πέφτει. Το μόνο που περιμένει είναι που θα τερματίσει ο Martin για να δει αν θα είναι πρωτόπορος στην βαθμολογία πριν τον αγώνα της Κυριακής.

Ο Bastianini κάνει την πρώτη του επίθεση στον Martin, με τον Ισπανό να την αποκρούει. ‘Όμως ο Ιταλός ήταν αποφασισμένος και μετά από τρεις στροφές περνάει μπροστά.

Ο Marc Marquez, που είχε εκμεταλλευθεί την σύγκρουση Binder – Acosta και ήταν τέταρτος πέφτει και εγκαταλείπει.

motogp silverstone 2024 sprint race 2

Τελικά ήταν ο Bastianini που πήρε μια δίκαιη νίκη, ο Martin που με τους βαθμούς της δεύτερη θέσης μείωσε στο ελάχιστο την διαφορά του στην βαθμολογία από τον Bagnaia και ο Aleix Espargaro που βρέθηκε στο βάθρο, ενώ ξεκινούσε από τη pole position.

Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Υψηλή σταθερότητα και χρόνοι ρεκόρ για τα ελαστικά MICHELIN Power Slick στην πίστα του Misano
Το MotoGP ανακοίνωσε νέα διετή συμφωνία με το Autodromo Internacional do Algarve για τη φιλοξενία του Πορτογαλικού Γκραν Πρι το 2025 και το 2026
Ο Petrux δεν κατάφερε να κατακτήσει μόνο την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Superbike, αλλά έκανε το απόλυτο «τρία στα τρία» στην πίστα της Cremona
O Βασίλης Μπούδρος αγωνίζεται με μία BMW F 900 GS στην κατηγορία “M6” του εγχώριου Greece Rally, το οποίο ξεκίνησε στις 22 και θα ολοκληρωθεί στις 29 Σεπτεμβρίου στην Ηπειρωτική Ελλάδα