MXGP Ολλανδία: Ο Herlings στέφεται πρωταθλητής

Η ΚΤΜ παίρνει τίτλους και στις δύο κατηγορίες

17.09.2018

Ο Ολλανδός πανηγύρισε μπροστά σε 40.000 συμπατριώτες του τον τίτλο στην MXGP ενώ η KTM μπορεί να πανηγυρίζει τους τίτλους και στις δύο κατηγορίες για έβδομη φορά τα τελευταία εννέα χρόνια

KTM CHAMP MOTOCROSS GP 19 NL 2018

Η KTM έφτασε στον 19ο γύρο από τους είκοσι του πρωταθλήματος έχοντας επιβεβαιώσει τους παγκόσμιους τίτλους MXGP και MX2. Το μόνο που απέμενε ήταν οι νικητές των μονομαχιών μεταξύ Herlings- Cairoli καθώς και Prado- Jonass.

MXGP

O Herlings εξασφάλισε τον πρώτο του τίτλο στην κορυφαία κατηγορία και έγινε ο πρώτος Ολλανδός που πετυχαίνει κάτι αντίστοιχο ύστερα από 30 χρόνια. Αυτός ήταν ο τέταρτος τίτλος του με την ΚΤΜ. Μετά από 19 Grand Prix (συμμετείχε στα 18) και 36 αγώνες ο Herlings κέρδισε τα 16 και 31 αντίστοιχα και ποτέ δεν τερμάτισε εκτός βάθρου. Απώλεσε μόνο 17 πόντους σε όλη τη σεζόν και αποτελεί κατόρθωμα πώς στη δεύτερη σεζόν του στην κατηγορία έχει καταφέρει να ανέβει σε όλους τους αγώνες στο βάθρο.

HERLINGCAIROLI MOTOCROSS GP 19 NL 2018

Ο Toni Cairoli εξασφάλισε τη δεύτερη θέση, κάτι που σημαίνει πως η KTM για 2η συνεχή χρονιά κάνει το 1-2.

MX2

O πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Jorge Prado είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφού πηγαίνει στον τελευταίο αγώνα με προβάδισμα 46 βαθμών μετά τις δύο νίκες του στο Assen.

PRADO MOTOCROSS GP 19 NL 2018

O Pauls Jonass αντιμετώπισε προβλήματα στο δεξιό γόνατο μετά τον αγώνα της Τουρκίας, οπότε ήταν αδύνατο να προπονηθεί τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Παρ’ όλα αυτά, το ‘‘πάλεψε’’ όσο μπορούσε τερματίζοντας συνολικά στην 6η θέση και εξασφαλίζοντας τη 2η θέση στο πρωτάθλημα.

5. Tim Gajser Honda (4-5)

Βαθμολογία MXGP 2018 (σε 19 από 20 αγώνες)

5. Ben Watson Yamaha (4-5)

Βαθμολογία MX2 2018 (σε 19 από 20 γύρους)
1. Jorge Prado, 823
2. Pauls Jonass, 777
3. Thomas Kjer Olsen, 633
4. Ben Watson, 585
5. Thomas Covington, 565

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα