WorldSBK Ολλανδία: O «καθεδρικός» είναι το «σπίτι» της Kawasaki

Rea και Sykes τις νίκες, δύο φορές στο βάθρο ο vd Mark

24.04.2018

Οι Kawasaki ZX-10RR κυριάρχησαν στον καθεδρικό ναό της ταχύτητας με τους Jonathan Rea να αυξάνει το προβάδισμα του στην βαθμολογία και τον Tom Sykes να θυμάται τον παλιό καλό του εαυτό στο Β΄σκέλος

Α΄ Σκέλος

Ο Jonathan Rea για τρίτη φορά φέτος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στην πίστα του Assen. Ο θρίαμβος όμως δεν ήρθε εύκολα αφού τόσο ο αναβάτης της Yamaha, Mikael van der Mark, όσο και o Chaz Davies της Ducati πίεσαν τον Βορειοιρλανδό μέχρι το τέλος.

Στην εκκίνηση Rea προσπέρασε τον κάτοχο της pole position, Alex Lowes με Yamaha, αλλά ο Xavi Fores ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά από τους δύο Βρετανούς. Γρήγορα όμως ο Rea ανέκτησε το προβάδισμα.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday ReaC87Q7278

Οι Ολλανδοί στις κερκίδες έβλεπαν εκστασιασμένοι τον συμπατριώτη τους Mikael vd Mark να πλησιάζει και να προσπερνάει στο τέλος του όγδοου γύρου, στο κλασσικό chicane της πίστας, τον Rea, o οποίος δύο γύρους αργότερα με τον ίδιο τρόπο ξαναβρέθηκε στην κορυφή. Αθόρυβα πίσω τους βρέθηκε γρήγορα ο Chaz Davies με την εργοστασιακή Ducati Panigale R και η μάχη μεταξύ των τριών «άναψε» για τα καλά.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday Rea DSC1961

Ο Rea επωφελήθηκε τις συνεχείς εναλλαγές θέσεων των vd Mark και Davies και πήρε μια μικρή διαφορά που ποτέ δεν ξεπέρασε το ένα δευτερόλεπτο αλλά ήταν ικανή να του δώσει τη νίκη.

Πίσω από το top three ο Tom Sykes με την δεύτερη εργοστασιακή Kawasaki ZX-10RR έδειξε πως το Assen ευνοεί τις μοτοσυκλέτες των Ninja. Tερμάτισε τέταρτος και έδειξε πως έχει πολύ καλό ρυθμό και μπορεί να ανακάμψει από την μέτρια απόδοση που είχε τους πρώτους αγώνες του Πρωταθλήματος.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday SykesC87Q7175

Ο Xavi Fores ήταν για μια ακόμη φορά ο καλύτερος αναβάτης «ιδιωτικής» ομάδας τερματίζοντας στην πέμπτη θέση, παραμένοντας κοντά στο πρώτο γκρουπ αναβατών μέχρι τους τελευταίους γύρους. Ο Marco Melandri ήταν έκτος χωρίς προβλήματα αλλά και χωρίς «δυνάμεις» να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday Monster GirlDSC 6239

Όγδοος ήταν ο Loris Baz με BMW, ένατος ο Leandro Mercado και δέκατος o Jordi Torres. O κάτοχος της pole position για πρώτη φορά στην καριέρα του, Alex Lowes, είχε εφιαλτικό αγώνας μένοντας πίσω από τους πρώτους γύρους και τερματίζοντας τελικά 33 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο.

Αποτελέσματα Α΄σκέλος (Pdf)

B’ Σκέλος

Ο Tom Sykes (Kawasaki) με μία εκπληκτική εμφάνιση βγήκε από την «αφάνεια» που βρισκόταν ως τώρα στο Πρωτάθλημα και κατέκτησε την πρώτη νίκη το 2018. Ο Βρετανός σε κάθε γύρο έκανε ρεκόρ. Δεύτερος με την ίδια μοτοσυκλέτα ήταν ο Jonathan Rea, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο βάθρο βρέθηκε ο Mikael van der Mark που αποζημίωσε όσους συμπατριώτες του βρέθηκαν στην ολλανδική πίστα.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday Rea DSC6311

Ο Rea είχε να χάσει σε αυτήν την πίστα από το Α΄ σκέλος το 2014, όταν ο Sylvain Guintoli είχε δει πρώτος την καρό σημαία. Το σερί των οχτώ σερί νικών, συμπεριλαμβανομένου και του φετινού πρώτους σκέλους διακόπηκε από τον Sykes που είχε κερδίσει το 2013.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday Sykes DSC5443

Ο Sykes ξεκίνησε από την pole position και κανένας δεν στάθηκε εμπόδιο στην πορεία του προς τη νίκη. Ο Xavi Fores (Barni Ducati) ήταν αυτός που τον πίεσε στην αρχή όμως ο Βρετανός με πολύ γρήγορο ρυθμό απομακρύνθηκε γρήγορα, ανοίγοντας την διαφορά, αφού «γυρνούσε» κατά δύο με τρία δέκατα γρηγορότερα από τους διώκτες του, Rea και vd Mark.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday ReaC87Q7060

Οι δύο αναβάτες που έδωσαν επικές μάχες για τη νίκη στο Α’ σκέλος, βρέθηκαν ο ένας πίσω από τον άλλον από την αρχή. Όγδοος και ένατος στο grid, τρίτος και τέταρτος μετά τον πρώτο γύρο, «πάλεψαν» για την δεύτερη θέση στα δύο τρίτα του αγώνα. Τελικά ο Rea ξέφυγε του αντιπάλου του κάνοντας το 1-2 για την Kawasaki, για πρώτη φορά μετά τον αγώνα της Laguna Seca το 2017. Ο Rea πλέον προηγείται με 30 βαθμούς διαφορά και παρότι δεν μπόρεσε να σπάσει το σερί των 12 νικών του Carl Fogarty στον «Καθεδρικό της Ταχύτητας», έφυγε από την Ολλανδία ευχαριστημένος που μπόρεσε να μεγαλώσει τη διαφορά από τους διώκτες του.

Ο van der Mark (Yamaha) μπορεί να μην μπόρεσε να «παλέψει» για τη νίκη όπως στο Α’ σκέλος όμως οι συμπατριώτες του νοιώθουν απόλυτα ικανοποιημένοι, με το πέμπτο του βάθρο στο Assen, που τον ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ο Xavi Fores υποχώρησε στην πέμπτη θέση, αφού τερμάτισε τέταρτος στον αγώνα του Β΄σκέλους.

davies r4 assen day2

Τα Ducati επηρεάστηκαν από τις υψηλές θερμοκρασίες στο Assen. Οι Davies και Melandri αντιμετώπισαν προβλήματα στην αρχή του σκέλους και βρέθηκαν στην όγδοη και δέκατη θέση αντίστοιχα. Τελικά ο Davies έφτασε ως την πέμπτη θέση αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

hi 04 Assen WorldSBK 2018 Sunday Razgatlioglu DSC5702

O Melandri «υπέφερε» περισσότερο και τελικά δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τους αναβάτες που «έκλεισαν» την δεκάδα. Τερμάτισε έβδομος πίσω από τον Jordi Torres που πέτυχε την καλύτερη θέση έως τώρα με την MV Agusta και μπροστά από τον Loris Baz με την BMW S1000RR της Gulf Althea.Ένατος ήταν ο Toprak Razgatlioglu με Kawasaki ZX-10RR και δέκατος ο Lorenzo Savadori με Aprilia RSV4.

Αποτελέσματα Β' σκέλος (Pdf)                          Βαθμολογία (Pdf)

Επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην 12 και 13 Μαΐου στην πίστα της Imola

O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα
H ομάδα της Yamaha, με συμμετοχές σε όλες τις κατηγορίες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Motocross, σε αγώνες ταχύτητας του εξωτερικού και στους αγώνες RALLY, έρχεται να χαράξει τη δική της πορεία στον χώρο του μηχανοκίνητου αθλητισμού